Çocuklarda Yaz İshallerine Dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Şen, “ Hijyen kurallarına uymadan tüketilen katı ve sıvı gıdalardan alınan virüs, bakteri, parazit veya toksinlerin kusma ve ishale yol açabildiği unutulmamalıdır” dedi.

Çocuklarda Yaz İshallerine Dikkat

Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinden Uzm. Dr. Emel Şen “çocuklarda yaz ishalleri” hakkında bilgi verdi. Uzm. Dr. Emel Şen, “Yaz aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkan ishaller özellikle çocuk için risk oluşturabiliyor. İshale en sık 0-5 yaş grubu çocuklarda rastlanılmakta ve özellikle ilk 2 yaştaki ölümlerin başta gelen nedenlerinden biridir. Bağırsak enfeksiyonları ve ishal sağlıksız koşullarda hazırlanmış sularla veya yaz ayı sıcaklığı nedeniyle bozulan gıdaların tüketimiyle oluşmaktadır. Özellikle tatildeyken, çocukların havuz ve deniz suyundan mikroplu su yutma riski artar. Yaz döneminde çocukların beslenme alışkanlıklarında oluşan değişikliklerle birlikte su tüketiminin de artması, mikroplu su içme tehlikesini de ortaya çıkarır. Hijyen kurallarına uymadan tüketilen katı ve sıvı gıdalardan alınan virüs, bakteri, parazit veya toksinlerin kusma ve ishale yol açabildiği unutulmamalıdır” diye konuştu.

İshalin dışkılama sayısında artma, bulantı ve kusma şeklinde ortaya çıkabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Şen, “İlerlemiş vakalarda vücuttaki su kaybı arttıkça, dudak ve ağız kuruluğu, uykuya meyil, gözyaşında azalma, göz kürelerinde çökme, nabızda hızlanma, el ve ayaklarda soğukluk, derin veya hızlı solunum, idrar miktarında azalma, dalgınlık, kan basıncında düşme ve şok görülebilir. Ateş ve kanlı, mukuslu ishalin varlığı tabloyu daha ağırlaştırması açısından önemlidir. Bu durumlarda mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Hafif ishal vakalarında kendiliğinden düzelme olabilmektedir. Ancak az önce bahsettiğim bulgular ortaya çıktığında özellikle küçük çocuklarda hayati tehlikeye yol açabilmektedir” açıklamasında bulundu.

Anne sütünün özellikle bebeklik çağında ishale yol açabilecek enfeksiyonlardan koruduğunu ve çocuğun çabuk iyileşmesini sağladığını söyleyen Dr. Emel Şen, “Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal durumu oluşursa, anne sütüne mutlaka devam edilmeli ve bebek daha sık emzirilmelidir. Anne sütü almayan bebeklerde ise, normalde aldıkları süt ya da mamalara devam edilmelidir. Kusma ve ishalle kaybedilen sıvı ve mineraller, oral replasman sıvıları, bağırsak florasını düzenleyen probiotik içeren tozlar kullanılarak giderilebilir. İshal kesici ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bebek mamayla besleniyorsa mama suyu mutlaka kaynatılmalı, biberon ve emzikler sterilize edilmelidir” şeklinde konuştu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Şen şu bilgileri verdi: “Yiyecekler buzdolabında saklanmalı, musluk suları ve kaynağı bilinmeyen sular tüketilmemeli, çiğ sebze tüketimi azaltılmalı ve dikkat edilmelidir. Gıdaların uygun koşullarda saklandığından emin olunmalı, eller sık sık yıkanmalı, ishalli bireylerle temastan ve aynı eşyaların kullanımından kaçınılmalıdır. Su, ayran, yoğurt, çorba, komposto benzeri sıvı yiyecek ve içecek tüketimi artırılmalıdır. Meyve tüketiminde şeftali, muz; katı yiyeceklerde yağsız makarna, haşlanmış patates, patates püresi, pirinç pilavı, haşlanmış yağsız et ve tavuk yenilebilir.”

Tedavinin temel prensibinin kaybolan sıvı ve minarellerin yerine konması olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Şen açıklamasını şöyle tamamladı: “Hafif olgularda vücuttaki su kaybı hafif-orta derecede olan çocuklarda, belirli oranlarda şeker ve tuz içeren su karışımı ağızdan verilebilir. Ağır vücut sıvısı eksikliğinin olduğu vakalarda ya da kusma nedeniyle ağızdan yeterli miktarda sıvı alınamadığı durumlarda, damardan sıvı ve elektrolit takviyesi tedavisi uygulanmaya başlanmalıdır. Ateşli vakalarda ateş düşürücü ilave edilmelidir. Bu durumda çocuğun tedavisinin hastanede yapılması gerekmektedir.”EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da feci kaza, 1'i ağır 2 yaralı

1 Samsun'da feci kaza, 1'i ağır 2 yaralı

TAHTA AÇILDI, ŞOV BAŞLADI

2 TAHTA AÇILDI, ŞOV BAŞLADI

Zonguldak'tan iki isme kanca

3 Zonguldak'tan iki isme kanca

Otoparka yeni düzenleme yolda

4 Otoparka yeni düzenleme yolda

Oy için gittiler

5 Oy için gittiler

Samsunspor'da durmak yok

6 Samsunspor'da durmak yok

Usta'dan ziyaret

7 Usta'dan ziyaret

Çilekeş siyasetçi...

8 Çilekeş siyasetçi...

Göçükte kalan işçilerle ilgili mutlu haberi Vali açıkladı

9 Göçükte kalan işçilerle ilgili mutlu haberi Vali açıkladı

Madendeki göçükte kurtarma çalışmaları sürüyor

10 Madendeki göçükte kurtarma çalışmaları sürüyor