Trafikte akıllı sistem geliyor

Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, trafiği rahatlatmak için hız koridoru, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (EDES) ve Trafikte Akıllı Ulaşım Sistemi ne geçme hazırlığında olduklarını söyledi

Trafikte akıllı sistem geliyor

Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun il genelinde trafiği rahatlacak hedeflerini anlattı.  Yavuz, il merkezinde 61 noktada izleme, 4 noktada Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ve radar sistemleri olmak üzere toplam 250 kamerayla MOBESE faaliyetlerinin sürdürüldüğünü belirtti.
MOBESE kameraları, radar ve plaka tanıma sistemlerini birbirlerine entegre ederek sayılarının arttırılması yönünde çalışma yaptıklarını ifade eden Yavuz, MOBESE faaliyetlerinde kullanılan 61 noktadaki kameralarımızın 32 tanesi analog 29 tanesi ise HD. Öncelikli hedefimiz bunların hepsinin görüntü kalitesinin artması açısından HD ye geçirilmesi. Samsun merkezinde 61 noktadaki güvenlik temelli kameralarımızı iki katına, en az 150 noktada 500 kameraya çıkarmayı hedefliyoruz dedi.

HIZ KORİDORU YOLDA
Mevcutta bulunan plaka tanıma sistemleriyle radar sistemlerini birbirine entegre ederek Ankara ve İstanbul da olduğu gibi hız koridorları oluşturmak istediklerini belirten Yavuz, mevcutta bulunan plaka tanıma sistemleri, anlık radar ve 7 noktalı radar sistemlerinin de hayata geçirilmesini amaçladıklarını kaydetti.  
Asayiş ve trafik hizmetlerinde kullanılan araçların üstlerine yerleştirilecek kameralar yardımıyla seyir halindeki araçlarda plaka tanıma, yüz tanıma, radar ve hatalı park sistemleri sayesine tespitler yapılabileceğini anlatan Yavuz, bu yeniliklerin emniyet teşkilatını daha aktif hale getireceğini ifade etti.

EDES RAHATLATACAK
Mevcutta takip edilen araçlarının dışında il merkezi ve ilçelerde bulunan bütün araçların araç takip sistemine geçirilmesini hedeflediklerini de ifade eden Yavuz, trafiğin rahatlatılması için Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hayata geçirmeyi planladıkları Trafik Elektronik Denetleme Sistemi nin (TEDES) de bazı büyük şehirlerde kullanılmaya başladığını Samsun da da en yakın zamanda kullanılabileceğini belirtti.

KAZALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK
Samsun İl Emniyet Müdürlüğü olarak Trafikte Akıllı Ulaşım Sistemi nin kurulması yönünde bir çalışmalarının olduğuna değinen Yavuz, ana kavşaklarda kurulacak söz konusu sistemle hem trafik yoğunlu ve akışın dijital bir ortamda denetlenebileceğini hem de anlık yönlendirmelerinin yapılabileceğini dolayısıyla kavşaklarda trafik polislerinin yönlendirmesine ihtiyaç duyulmayacağını belirtti. Yavuz, bu sayede sürücülerin yoğun saatlerde trafik polisinin yönlendirmeleriyle dikkatlerinin dağılmayacağını ve kazaların da önüne geçileceğine işaret etti.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki olaylı kavşakta yine kan aktı

1 Samsun'daki olaylı kavşakta yine kan aktı

Başkan Uyanık devrede... Samsunspor'da Mehmet Akyüz ısrarı

2 Başkan Uyanık devrede... Samsunspor'da Mehmet Akyüz ısrarı

Samsunspor'da Teknik Direktör Taşkın: 'Uyumlu ekip kurduk'

3 Samsunspor'da Teknik Direktör Taşkın: 'Uyumlu ekip kurduk'

 Erkam çok çalışıyor

4 Erkam çok çalışıyor

Meteorolojiden Samsun'a aşırı yağış uyarısı

5 Meteorolojiden Samsun'a aşırı yağış uyarısı

Samsun'da bisikletten düşen adam öldü

6 Samsun'da bisikletten düşen adam öldü

Samsun'da fırtına dev ağacı devirdi

7 Samsun'da fırtına dev ağacı devirdi

Karadeniz'de hortum çıktı

8 Karadeniz'de hortum çıktı

PKK'nın Karadeniz sorumlusu öldürüldü

9 PKK'nın Karadeniz sorumlusu öldürüldü

Otomobil bariyerlere çarptı: 1 ölü, 2 yaralı

10 Otomobil bariyerlere çarptı: 1 ölü, 2 yaralı