Genç: “Dünya Ahıska Türklerinin Sesine Kulak Vermeli”

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Ahıska Türklerinin 1944 sürgünüyle uğradıkları haksızlık giderilmelidir. Bu sese dünya kulak vermelidir” dedi.

Genç: “Dünya Ahıska Türklerinin Sesine Kulak Vermeli”

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, geçen günlerde gerçekleştirdiği Azerbaycan Bakü programında duygusal bir buluşmaya imza attı. Başkan Genç, 1944 yılında Gürcistan’dan sürgün edilen ve Azerbaycan’ın Saatli Rayonu Sabirabad bölgesinde yaşam süren Ahıska Türkleri ile iftarda bir araya geldi. Burada iftarını köy halkı ile birlikte açan ve köyün yaşlıları ile sohbet eden Başkan Genç, teravih namazını da burada kıldı. Yaşlılardan hala tazeliğini koruyan sürgünün hikayesini ve Stalin’in zulmünü dinleyen Başkan Genç, Ahıska Türklerinin uğradığı haksızlığın giderilmesi ve anayurtlarına dönmelerinin sağlanması gerektiğini söyledi.

STALİN TARAFINDAN SÜRÜLDÜLER

Ahıska Türklerinin, 1944 sürgününe kadar merkezi Ahıska şehri olan Gürcistan’ın güneybatı bölgesinde yaşadığını belirten Genç, “Günümüzde de bu halk, kendisini Türk olarak tarif etmekte ve Türkçe konuşmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında SSCB ordusuna 40 bin genç evladını vermiştir. Bunların yarıya yakını savaşta hayatını kaybetmiş, dönenlerin büyük bir kısmı da sakat kalmıştır. Savaş yıllarında bölgede kalan yaşlılar ve çocuklar, devlet tarafından demiryolu inşaatında çalıştırılmış ve ilk trenlerle bölgede yaşayan 120 binden fazla Ahıska Türkü dönemin Sovyet lideri Stalin’in kararıyla Orta Asya ülkelerine sürülmüştür. Bu gerçekten çok üzücü bir durum” diye konuştu.

GERİ DÖNÜŞLERİ SAĞLANMALI

Ahıska Türkleri ile iftarda bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Genç, “Ahıska’da sürgünden önce yaşadıkları yerin adını verdikleri bu köy 1964 yılında 50 hane ile kurulmuş, bugün ise 230 hane ve bin civarında kişiye ulaşmıştır. Köyün yaklaşık yüzde 70’i üniversite öğrenimini ülkemizde tamamlıyor. Gelenek ve göreneklerine son derece bağlı. Toprak olarak zengin ama sosyal güvenceleri olmadığı için çok zorluk çekmektedirler. Tarihte çok çeşitli ayrımcılık ve insan hakkı ihlâllerine maruz kalan ve günümüzde 8 farklı ülkede yaşayan Ahıska Türkleri, Ahıska Türkleri 1944 sürgünüyle uğradıkları haksızlığın düzeltilmesini ve Gürcistan’a geri dönüş sürecinin yeni ayrımcılık ve insan hakkı ihlâlleri doğurmayacak şekilde hayata geçirilmesini dünyadan beklemektedir. Dünya, Ahıska Türklerinin bu sesine kulak vermeli ve bu haksızlığa son vermelidir” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Yükseklik sınırını hesaplayamadı

1 Yükseklik sınırını hesaplayamadı

Gaziosmanpaşa'da silahlı saldırıya uğrayan polis memuru şehit oldu

2 Gaziosmanpaşa'da silahlı saldırıya uğrayan polis memuru şehit oldu

Trenin çarptığı genç hayatını kaybetti

3 Trenin çarptığı genç hayatını kaybetti

Otomobile arkadan çarpan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti

4 Otomobile arkadan çarpan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti

Gaziosmanpaşa'da polise silahlı saldırı: 1 polis yaralı

5 Gaziosmanpaşa'da polise silahlı saldırı: 1 polis yaralı

Milletvekili İshak Gazel: Türkiye'de güvenlik sıkıntısı yok

6 Milletvekili İshak Gazel: Türkiye'de güvenlik sıkıntısı yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye'yi yok farz eden Kuzey Irak MGK'da dersini alaca

7 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye'yi yok farz eden Kuzey Irak MGK'da dersini alaca

Hisarcıklıoğlu: 'Bu ülkeyi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız'

8 Hisarcıklıoğlu: 'Bu ülkeyi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız'

Küçük çocuğa çarpan motosiklet sürücüsü kaçtı

9 Küçük çocuğa çarpan motosiklet sürücüsü kaçtı

Çaldıkları 100 litre mazotu taşıyamayınca, yarı yolda bırakıp kaçtılar

10 Çaldıkları 100 litre mazotu taşıyamayınca, yarı yolda bırakıp kaçtılar