Samsun 62 yılda 3 bin dönüm büyüdü

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 1953 yılında liman yapımı için sahilin doldurulmaya başlandığını ve Samsun un 62 yılda 3 bin dönüm büyüdüğünü söyledi

Samsun 62 yılda 3 bin dönüm büyüdü

Samsun sahilinde 62 yıldır süren dolgu çalışmaları sonucunda kente yaklaşık 3 bin dönüm arazi kazandırıldığı, dolgu sahalarına İspanya nın Barselona kenti örnek alınarak turizm, spor ve eğlence alanları yapıldığı bildirildi.

62 YILDIR BÜYÜYOR
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da dolgu alanların yapılmasının ihtiyaçtan doğduğunu belirterek, kentte 1953 yılında liman yapımı için sahilin doldurulmaya başlandığını ve Samsun un 62 yıldır büyümeye devam ettiğini söyledi. Denizle irtibatını bir taraftan muhafaza etmeye çalışan şehrin büyüdükçe deniz önünde alan üretme ihtiyacının ortaya çıktığına belirten Yılmaz, şöyle konuştu: Bunun en belirgin göstergelerinden biri Petrol Ofisi olarak geçen bölgedeki sahilde yaptığımız dolgu alanıdır. Burada bin dönüm civarında yeni bir dolgu sahası yapıyoruz. Liman geri sahası diye bir alan düzenlemeye çalışıyoruz. Orada lojistiğe, soğuk hava depolarına ve antrepolara ihtiyacımız var. Burası aynı zamanda Lojistik Köy Projesinin bağlantı noktası olacak. Ufak tonajlı gemilerin yanaşabileceği iskele olacak.  

BARCELONA ÖRNEK ALINDI
Şehrin önündeki çirkin bazı yapıları taşımak için dolgu sahası yaptıklarını belirten Yılmaz, turizm planlamasının içinde kalmış Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı, Devlet Hava Liman Müdürlüğü depoları gibi yerleri de yeni yaptıkları dolgu sahasına mobilize etmeyi hedeflediklerini söyledi. Yılmaz, dolgu sahalarında sosyal aktivitelerde kullanılacak alanlar yapıldığına dikkati çekerek, yaşam boyu spor alanları için, tenis, voleybol, basketbol, bowling ve golf alanını da Atakum ilçesinde oluşturdukları dolgu sahasında yapacaklarını kaydetti. Başkan Yılmaz, Barcelona gibi yaşam alanlarını geliştirerek zenginleştirmeye çalıştıklarını, bunun için de yeni dolgu alanlarına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

MALİYETİ ÇOK YÜKSEK
Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çok istemedikleri halde dolgu alanı yapmak zorunda olduklarını dile getirerek, denizi doldurarak yeni alan elde etmenin çok kolay bir iş olmadığını maliyetinin çok yüksek olduğunu söyledi. Özellikle Karadeniz gibi dalga enerjisi çok yüksek bir yerde bu işin zorluğuna vurgu yapan Yılmaz, Dolduruyorsunuz ama doldurduğunuzu denizin almaması için dolgunun önüne dev rıhtımlar yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bunun maliyeti çok yüksek. Bir de denizin davranışına bir şekilde müdahale ettiğiniz zaman, denizin dalgasının asabı bozuluyor ve davranışı değişiyor. Deniz kendisinden alınanı bir şekilde bir yerlerden alma ihtiyacı hissediyor  diye konuştu.
Yılmaz, 

4 BİN DÖNÜME ÇIKACAK
Yılmaz, denizin ezberinin çok fazla bozulmaması gerektiğini dile getirerek, Mecbur kaldığımız için bu dolguları yapıyoruz. Atakum ilçesinde 400 dönüm alanın yeni dolgusu bitti ve orayı golf alanı olarak düzeliyoruz. Yine Petrol Ofisi nin orada bin dönümlük alanda dolgu çalışması yapıyoruz. Kentimiz dolgular sayesinde 3 bin dönüm civarında alan kazandı. Yeni dolgu alanlarının bitmesiyle bu alan yaklaşık 4 bin dönüme çıkacak dedi.

HEPSİ DOLGU ALANI ÜZERİNDE
Kentte yapılan dolgu alanlarında Samsun Valiliği, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü, Atatürk Kültür Merkezi, Serbest Bölge, Toprak Mahsulleri Ofisi, İlkadım Atletizm Stadı, Anakent Sosyal Tesisleri ve Samsun Limanı gibi kamu kurumlarının hizmet amaçlı kullandığı binalar bulunuyor.  Ayrıca fuar bölgesi, Yat Limanı, Yabancılar Çarşısı, Hayvanat Bahçesi, Sevgipark, Batıpark, Doğupark, Samsunspor, Amazon Adası, Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu da dolgu sahasında yer alan sosyal tesisler arasında yer alıyor.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Hakem 'penaltı' dedi

2 Hakem 'penaltı' dedi

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

3 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Bir anı, bir yazı...

4 Bir anı, bir yazı...

Samsunspor'da üzen istatistik

5 Samsunspor'da üzen istatistik

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

6 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

Samsun'da Erva bebeğin dramı

7 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsunspor PFDK'ya sevk edildi

8 Samsunspor PFDK'ya sevk edildi

Yüzlerce kuş telef oldu

9 Yüzlerce kuş telef oldu

E-devlet'ten yeni bir hizmet daha...

10 E-devlet'ten yeni bir hizmet daha...