Diş hekimi korkusuna son

Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi nde 2.5 yıl önce başlatılan uygulama ile engelli çocuk ve yetişkinler ile diş hekimi korkusu nedeniyle müdahale yapılamayan çocuklar, genel anestezi yapılarak ameliyathanede tedavi ediliyor.

Diş hekimi korkusuna son

Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Levent Kamalı, hastane bünyesinde iki ameliyathane salonu bulunan bir ameliyathane sistemi olduğunu belirterek engelli çocuk ve yetişkinler ya da diş hekimi korkusu nedeniyle müdahale yapılamayan çocukların genel anestezi yapılarak tedavi edildiğini söyledi. Ayda ortalama 65-70 arasında hastanın ameliyathanede tedavi edildiğini dile getiren Kamalı, Engelli bireylerin kendi ağız ve diş sağlığı fizyoterapilerini uygulayamayacaklarından veya her engelli bireyin ailesinde bu anlamda kendisine yardım edecek bir kimse olmamasından dolayı bu uygulamayı özellikle engeller için çok önemli buluyoruz. Ayrıca küçük çocuklarımız ayaktan tedavileri yapılabiliyorsa mutlaka bu şekilde yapılıyor. Ancak bunu yapamıyorsak ve tedavi de zorunlu bir hal almışsa genel anestezi altında ağız ve diş sağılığı tedavisi uyguluyoruz. Özellikle engelli çocuklar ve bireyler için çok önemli bir uygulama bu dedi.

Kamalı, genel anestezi işlemi yapılmışken hastaya birden fazla işlemin yapılmaya gayret edildiğini söyleyerek, Hastalarımız birden çok defa genel anestezi almak zorunda kalmamaları için tıbbi gereğine göre bir çok işlem ameliyat salonunda yapılıyor. Hastanemizde yaklaşık 2.5 yıldır bu hizmeti veriyoruz. Gerek Samsun dan gerek Karadeniz Bölgesi ndeki diğer illerden gelen hastalarımıza bu hizmeti veriyoruz diye konuştu.

32 yaşındaki Gülten Öğütçü kızı 5 yaşındaki Eflen Öğütçü nün de diş hekimi korkusu nedeniyle tedavi olamadığını belirterek, Doktor korkusu vardı ve hastaneye geldiğimizde sürekli ağlıyordu. Tedavisi yapılamıyordu. Dişi de çok kötüydü, dolgusu da düşmüştü. Bizde bunun üzerine anestezi ile uyutulup tedavi olmasına karar verdik. Çocuk acısını hissetmeyecek, duymayacak daha kolay bir şekilde tedavi olacak dedi.

Samsun un Çarşamba İlçesi nde yaşayan 10 yaşındaki Bedirhan Gebeşoğlu da diş tedavisi için Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ne getirildi. Genel anestezi ile ameliyathane ortamında tedavi olan küçük çocuğun babası 39 yaşındaki Murat Gebeşoğlu, Genel anestezi altında diş dolgusu tedavisi yapıldı. Oğlum hiperaktif olduğu için tedavi sırasında duramıyordu, sürekli hareket ediyordu. Ayrıca doktor korkusu da vardı. Bu nedenle anestezi ile tedavi oldu diye konuştu.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da intihar girişimi!

1 Samsun'da intihar girişimi!

Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

2 Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

3 Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

Tekirdağ'da katliam gibi kaza 1 ölü, 3 yaralı

4 Tekirdağ'da katliam gibi kaza 1 ölü, 3 yaralı

Toprak kayması yüzünden 10 ev tahliye edildi

5 Toprak kayması yüzünden 10 ev tahliye edildi