Doçent cinayetinde karar

Konya Selçuk Üniversitesi nde Doç. Dr. Celalettin Özdemir i odasında bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Prof. Dr. Ahmet Gülce 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Eski fakülte sekreteri A.E. ise beraat etti.

Doçent cinayetinde karar

Geçen yıl 2 Haziran da, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Handan Kamış ın o dönem eşi olan 2 çocuk babası Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı 53 yaşındaki Prof. Dr. Ahmet Gülce, iddiaya göre duygusal ilişki yaşadığı fakültede sekreter 28 yaşındaki sekreter 28 yaşındaki Asuman E. yüzünden tartıştığı 3 çocuk babası Doç. Dr. Celalettin Özdemir i bıçaklayarak öldürdü. Fakültedeki odasında olaydan 2 gün sonra cesedi bulunan Doç. Dr. Özdemir in vücudunda ve boğazında 14 bıçak darbesi saptandı.

Cinayetin ardından emeklilik dilekçesi veren Prof. Dr. Gülce ile ilişkisi olduğu belirtilen evli ve 1 çocuk annesi sekreter Asuman E. gözaltına alındı. Prof. Dr. Gülce, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, sekreter Asuman E. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Konya 4 üncü Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen davanın bugünkü karar duruşmasına kasten adam öldürme suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Prof. Dr. Ahmet Gülce ile cinayete yardım etmek ve şantaj suçlamasıyla 20 yıl hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Asuman E., öldürülen Doç. Dr. Celalettin Özdemir in yakınları ve avukatlar katıldı.

SEKRETER ASUMAN, SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK MI?

Mahkeme Başkanı, öldürülen Doç. Dr. Celalettin Özdemir in yakınlarına son sözlerini sordu. Kardeşi Mustafa Özdemir, sekreter Asuman E. nin tutuklanmasını istedi. Özdemir, Biz ailece ömrümüzde ne karakol, ne adliye gördük. Bu Asuman sayesinde bu durumdayız. Bu dünyada en çok sevdiğim kişiyi, ağabeyimi yitirdim. Asuman ın cinayete yardım ve yataklık suçundan tutuklanmasını istiyorum. 76 milyon insan Asuman ın suçlu olduğunu biliyor. Ama mahkeme bir türlü suçlu olduğuna kanaat getiremedi dedi. Sekreter Asuman ın, cinayetin işlendiği Doç. Dr. Celalettin Özdemir in odasında parmak izlerinin bulunduğunu hatırlatan Mustafa Özdemir, Bütün oklar, Asuman ı gösteriyor. Vicdanen size soruyorum şimdi bütün bunların üzerine Asuman sütten çıkmış ak kaşık mı? dedi.

ASUMAN, İKİSİNDEN DE PARA ALDI

Öldürülen Doç. Dr. Özdemir in avukatı Süleyman Çimen, ise Müvekkilim hayatında hiç yanlış iş yapmamış ve saygın bir insandı. Tek yanlışı Asuman ile tanışmaktı. Sanık Asuman bu olayda azmettiricidir. Ahmet Gülce yi, müvekkilime karşı yönlendirmiştir ve cinayeti işletmiştir. Sanık Asuman, çok iyi bir oyun oynadı. İkisinden de para aldı ve ikisinde de kurtulmak istedi dedi. 

PROFESÖR GÜLCE: AĞZIMIN ORUCUYLA YALAN SÖYLECEK DEĞİLİM

Ömür boyu hapis istemiyle yargılanan tutuklu sanık Prof. Dr. Ahmet Gülce de, Asuman E. nin de Doç. Dr. Özdemir in sekreteri olmadığını, fakültenin sekreteri olduğunu hatırlatarak, Ben Asuman ı 50 bin lira krediden çektiğim parayı, 30 bin lira da kendi tasarrufumda bulunan parayı verdim. Daha önceki beyanlarımda da var bütün her şey helal olsun demiştim. Olay günü Asuman ile Celalettin in odasına birlikte gittik. İster inanın ister inanmayın, ağzımın orucuyla yalan söyleyecek değilim, tüm salona yemin olsun ki, ben 3 kez bıçaktan fazla vurmadım dedi. 

Ölen Doç. Dr. Celalettin Özdemir in odasına gittiğinde sekreter Asuman E. nin, odanın kapısını dışarıdan kilitlediği iddiasını yenileyen Prof. Dr. Gülce, O an öldürmem için her hangi bir neden yoktu. Şu an bile bacaklarım titriyor. Celalettin hoca, güçlü, kuvvetli, yapılı biri ve uzak doğu sporu bilen birisi. Benim ona karşı koymam imkansız. Bir örnek vereceğim. Galatasaray, Avrupa Şampiyonu olmuştu. Sonra güçsüz bir takıma elenmişti. Bu olayda böyle dedi.

SİNEĞİ BİLE YAKALIYIP, DIŞARI BIRAKIRIM

Prof. Dr. Ahmet Gülce, kimseyi inciten birisi olmadığını ifade ederek, Ben kimseyi incitecek bir insan değilim hakim bey. Odama giren sineği bile yakalayıp, dışarıya bırakan biriyim. Bende en az Celalettin kadar mağdur oldum. Celalettin ölümü benim elimden olmadı. Benim de tek hatam Asuman ile karşılaşmamdı. Asuman 10 yıldır o üniversitede, birileri tarafından kullanılıyor. Benim onun ölmesinden duyduğum üzüntü, belki ailesinden daha fazladır diye konuştu.

Bunun üzerine salonda bulunan ve ayağı kalkan Celalettin Özdemir in kardeşi Mustafa Özdemir, Daha neler diyerek tepki gösterdi. 

Prof. Dr. Gülce nin avukatı Fatih Ruşen de, olay yerinde keşfin yapılması halinde bu olayın daha aydınlığa kavuşacağını savundu. Ruşen, Prof. Dr. Gülce nin boşandığı eşi olan fakültenin dekanı Prof. Dr. Handan Kamış ın, görevden alındığını ve yerine gelen yeni dekanın ise öldürülen Doç. Dr. Özdemir in odasını mahkemeye yazı yazarak boşaltıp, başka bir öğretim üyesine tahsis ettiğini ve artık ortada hiçbir delilin kalmadığını öne sürdü. 

Ruşen, Asuman, sadece buz dağının görünen bir kısmıdır. Asuman ın, bu olayı tek başına planlaması mümkün değildir. Asuman 10 yıldır, üniversitede bir çok kişinin tasfiyesinde kullanıldı. Bu olay karanlık kalmıştır, aydınlanamamıştır dedi. 

SEKRETER ASUMAN: PARALAR BENDE DEĞİL

Tutuksuz yargılanan sekreter Asuman E., öldürülen Doç. Dr. Özdemir in, sattığı dairelerden elde ettiği paranın kayıp olduğu hakkında iddialarla ilgili, paranın kendisinde olmadığını öne sürdü. Asuman E., savunmasında şunları söyledi:

20 yıl araştırsalar da bulamazlar. Olay günü ben kapıyı kilitlesem beni görmemeleri imkansız. Bir duruşma daha olsa, Ahmet Gülce, Asuman da içerdeydi diyecek. Ben üniversitede kötü biriymişim ama üniversitedeki hocalar ve arkadaşlarla 3 gündür yemek yiyorum. Cinayeti ben ortaya çıkarttım. Bani suçlu bulanları ben Allah a havale ediyorum. Ben cinayetle ilgili hiç bir şey yapmadım. Beraatımı istiyorum.

İKİ BİLİM ADAMI  NEFİSLERİNE YENİLMİŞLER

Asuman E. nin, avukatı Hasip Şenalp de, Bu cinayetin nedeni, Asuman ın etik dışı davranışları değildir. Bu olayda mahkeme boyalı basına inandı. Bu konuda yayın yasağı gelmediydi. Mahkemeyi yönlendirmek istediler. Müvekkilim dünya güzeli de değil ama 2 bilim adamı nefislerine yenilmişler dedi. 

PROFESÖR: O DA ÜLKÜCÜYDÜ, BEN ÜLKÜCÜYDÜM

Son sözü sorulan sanık Prof. Dr. Ahmet Gülce, Biz Celalettin ile farklı meşrepte insanlar değildik. Oda ülkücüydü, ben de ülkücüydüm. Daha önceki ifadelerimi tekrarlıyorum. Beraatımı istiyorum dedi. 

SEKRETER: VİCDANIM RAHAT

Son sözü sorulan Asuman E. de, Vicdanım rahat, beraatımı istiyorum dedi.

Mahkeme heyeti yaklaşık yarım saat ara verdikten sonra kararı açıkladı. Prof. Dr. Ahmet Gülce yi, kasten adam öldürmek suçundan önce ömür boyu hapis cezasına çarptıran mahkeme, duruşmalardaki iyi hali nedeniyle bu cezayı 25 yıl hapis cezasına indirildi. Sekreter Asuman E. için de beraat kararı verdi.

Kararın ardından öldürülen Doç. Dr. Özdemir in kardeşi Mustafa Özdemir, Buradaki mahkeme heyeti adil yargılama yapmadığı için HSYK ya dilekçe vereceğiz. Bu mahkeme Asuman ı aklamak için kurulmuş bir mahkemedir ifadesini kullandı. 

Cinayetin ardından Prof. Dr. Ahmet Gülce den boşanan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Handan Kamış’ın görev süresi doldurduğu için görevden alınıp, yerine başka bir dekanın atanmıştı. Cinayetin iki numaralı sanığı sekreter Asuman E. de eczanede çalışan eşi Fatih S. den boşanmıştı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

1 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Sakata geldik

2 Sakata geldik

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

3 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

MHP'li Usta birinci sıradan aday

5 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

7 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

8 Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

9 Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

10 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti