Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

TAHLİYE İSTEMİNE YİNE RET

MİT TIR ları soruşturmasında Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan 4 savcı ve 1 albayla ilgili tahliye istemi bir kez daha ret edildi.

TAHLİYE İSTEMİNE YİNE RET

Daha önce de 2 kez tahliye talepleri kabul edilmeyen sanık avukatları bu kez Cumhuriyet Gazetesi nde TIR lardaki silah ve mühimmat fotoğraf ve görüntülerinin Yeni bir delil olarak değerlendirilmesini isteyerek Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi ne başvurdu. Mahkeme, oy çokluğu ile itirazı reddetti.

1 Ocak 2014 te Hatay, 19 Ocak 2014 te de Adana da Mühimmat ve silah taşıdıkları iddiasıyla durdurulan TIR larla ilgili yürütülen soruşturmada Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, savcılar Aziz Takçı ve Özcan Şişman ve Adana eski İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay HSYK müfettişinin kararı ile tutuklanmıştı. 

MUHALEFET ŞERHİ KOYDU

Mahkeme heyetinde yer alan Hakim Merve Adıgözel, sanıkların tutukluluk kararının ret edilmesi kararına muhalefet şerhi koydu. Hakim Adıgözel tutukluluk halinin sona erdirilmesine yönelik muhalefet şerhinde şu görüşlere yer verdi:

Dosya kapsamı dikkate alındığında soruşturma ve kovuşturmanın zaman alacağı aşikardır. Bu süreçte ağır hak ihlallerinin yaşanmaması için isnat edilen suç niteliği ve sevk maddeleri gereğince CMK 100/3 gereği tutuklama sebeplerinden varsayılabileceği nedeniyle, takdir hakkı kullanarak adli kontrol hükümleri uygulamak suretiyle tahliyelerine karar verilmesi gerektiği kanaatinde olduğumdan, sayın çoğunluğun aksi yöndeki itirazların ayrı ayrı reddi ile şüphelilerin tutukluluk halinin devamına yönelik kararına katılmıyorum.

TUTUKLULUK GEREKÇESİ

Sanıkların tutukluk halinin devamına yönelik verilen karara yapılan itirazın reddi gerekçesinde ise suçların niteliği, şüphelilerin savunmaları, suçların işlendiğine yönelik tanık beyanları, Adana Başsavcılığı nca yürütülen soruşturma dosyasındaki HTS kayıtları, Adana ve Hatay Valiliklerinin yazı cevaplarına bakıldığında şüphelilerin isnat edilen suçları işledikleri yönünde kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller olduğu belirtildi. Kararda ayrıca, şüphelilerin tutukluluk durumlarının değişmesini gerektirir lehe bir delilin dosyaya yansımadığı kaydedildi.

SUÇUN YASAL ZEMİNİ KALMAMIŞTIR

Tutuklu savcıların avukatları, itiraz dilekçesinde Adana da durdurulan MİT TIR larıyla ilgili Cumhuriyet Gazetesi nde fotoğraf ve görüntüler yayınlandığını hatırlatılarak özetle şöyle denilmişti:

Görüntülerde suç unsuru sayılan malzemeler bulunmaktadır. Bu durumda müvekkillerime isnat edilen suçların hiçbirisinin yasal zemini kalmamıştır. Eğer mahkemeniz tarafından, füze ve roketlerin yer aldığı görüntüler dahil olmak üzere dosyanın tamamı incelendi ise, bu durumda vermiş olduğunuz tutuklama kararında geçen gerekçelerin hiçbir dayanağı olmadığı heyetiniz tarafından da biliniyor demektir. Eğer bu görüntüler mahkemeniz tarafından incelenmedi ise bu kez dosyayı incelemeden verdiğiniz tutuklama kararının hiç bir hukuki değeri yoktur ki bu durumda, baştan beri izah ettiğimiz gibi müvekkillerim şu an tutuklu değil, adeta bir esir olarak hürriyetinden yoksun bırakılmaktadırlar.EN ÇOK OKUNANLAR

Keyifsiz çalışma

1 Keyifsiz çalışma

Ufak bir gerilim

2 Ufak bir gerilim

Ödeme yapamadık

3 Ödeme yapamadık

Saatlere dikkat

4 Saatlere dikkat!

 Fırıncıya kurşun yağdırdı

5 Fırıncıya kurşun yağdırdı

Yalan söyleyen

6 Yalan söyleyen...

Taşeron kadro müjdesi bekliyor

7 Taşeron 'kadro' müjdesi bekliyor

Altın istiyorlar

8 Altın istiyorlar

AK Parti insan hakları ihlalinin önüne geçiyor

9 AK Parti insan hakları ihlalinin önüne geçiyor

Vatandaştan duyarsızlığa ilginç tepki

10 Vatandaştan duyarsızlığa ilginç tepki