DANIŞTAY KARARINA TEPKİ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Danıştay 14 üncü Dairesi nin, yerel mahkemenin Atatürk Orman Çiftliği ndeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı nın bulunduğu alanların tarihi sit olduğuna dair verilen kararı bozmasına tepki gösterdi.

DANIŞTAY KARARINA TEPKİ

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Danıştay ın kararının bilirkişi raporlarına ve uzman görüşlerine uygun olmadığını ileri sürerek, şunları söyledi:

Danıştay, 14. Daire bilirkişi raporlarına ve uzman görüşlerine uygun olmayan bir karar vermiştir. Daha önce Ankara 11. İdare Mahkemesi tarafından iki kez bilirkişi raporu hazırlanarak, tarihi sit olduğuna dair verilen kararın Danıştay tarafından ortadan kaldırılması toplum vicdanının kabul edeceği bir şey değildir. Atatürk Orman Çiftliği alanlarının 1. derece doğal sit ve tarihi sit olması konusunda verilen gerekçeler ortadan kalkmadan, ki kalkmamıştır, tarihi sit kararının kaldırılması kabul edilemez. Danıştay ın kararı tartışmalıdır. Bu aşamada itirazlarımızı yapacağız. Ankara 11. İdare Mahkemesi nde dava tekrar görülecek, yerel mahkeme bilimsel raporlar doğrultusunda verdiği kararda direnirse konu Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu na gidecek. Süreç bitmedi. Danıştay ın verdiği karar hukuken tartışmalıdır, çelişkilidir. 59 davamız devam ediyor ortada yürütmeyi durdurma kararı var. Cumhurbaşkanlığı Sarayı nın meşrulaştırılması söz konusu değildir. Saray, kaçaktır, hukuksuzdur. Atatürk ün vasiyetinin ihlalidir. Danıştay ın verdiği bu kararı hem hukuken hem vicdanen kabul etmemiz mümkün değildir. Bugün Türkiye de acilen adaletin tesis edilmesine ihtiyaç vardır.

Danıştay ın söz konusu kararına ilişkin olarak Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri ise yaptıkları yazılı basın açıklamasıyla Danıştay 14. Daire nin kararı henüz bize tebliğ edilmedi. Bilirkişi raporlarına rağmen bu doğrultuda bir karar verilmiş ise bu karar hukukun siyasallaştığı algısını daha da güçlendirmektedir dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI HİZMET BİNALARINA AİT BÖLGE TARİHİ SİT ALANI DEĞİL

Danıştay 14 üncü Dairesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki Cumhurbaşkanlığı hizmet binalarının bulunduğu alanının tarihi sit özellikleri taşımadığına karar vermişti. Danıştay 14 üncü Dairesi, Cumhurbaşkanlığı hizmet binasının yer aldığı alana ilişkin 22 Mayıs 2014 tarihli karar ile yerel mahkemenin tarihi sit statüsünün kaldırılmasına ilişkin işlem hakkında verdiği iptal kararının yürütmesini durdurdu. Yüksek Mahkeme nin bu kararının gerekçesinde sözkonusu alanın tarihi sit özelliklerini taşımadığının açıkça ifade edildiği ve karar ile Cumhurbaşkanlığı hizmet binalarına ait bölgenin tarihi sit alanı olmadığı belirtildi.EN ÇOK OKUNANLAR

İstanbul'da lüks otelde terör operasyonu: 1 gözaltı

1 İstanbul'da lüks otelde terör operasyonu: 1 gözaltı

Spor Bakanlığından Gümüşhane'nin amatör spor kulüplerine destek

2 Spor Bakanlığından Gümüşhane'nin amatör spor kulüplerine destek

Gümüşhane'de kurumlararası halı saha turnuvasının şampiyonu Belediye oldu

3 Gümüşhane'de kurumlararası halı saha turnuvasının şampiyonu Belediye oldu

Sosyal medya hesabındaki notu okuyan herkes evine koştu

4 Sosyal medya hesabındaki notu okuyan herkes evine koştu

Silahlı saldırıda hayatını kaybeden şarkıcı Hacer Tülü'nün İzmir'de toprağa veri

5 Silahlı saldırıda hayatını kaybeden şarkıcı Hacer Tülü'nün İzmir'de toprağa veri

Şehit Resul Bayracı baba ocağına getirildi

6 Şehit Resul Bayracı baba ocağına getirildi

Adana'da sağanak yağışa teslim oldu

7 Adana'da sağanak yağışa teslim oldu

Kuşadası Körfezi'nde 38 kaçak göçmen yakalandı

8 Kuşadası Körfezi'nde 38 kaçak göçmen yakalandı

Van'da terör operasyonu; 16 gözaltı

9 Van'da terör operasyonu; 16 gözaltı

Kütahya'da yangında panik

10 Kütahya'da yangında panik