Terme nin ÇED zaferi

Terme de kurulması planlanan termik santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nda yapılan İDK toplantısında ÇED sürecinin durdurulması kararı çıktı

Terme nin ÇED zaferi

 

Samsun un Terme İlçesine kurulması planlanan termik santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nda düzenlenen İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısında şimdilik termik santrale için çıkmadı. Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Toplantıda kurumların görüşleri alındı. Verilen olumsuz görüşler sonucunda ÇED süreci durduruldu diye konuştu.

BAKANLIK ÖNÜNDE PROTESTO
Terme ilçesine kurulması planlanan termik santralle ilgili bakanlıkta yapılacak İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı nedeniyle, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Terme Çevre Platformu (TERÇEP) üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve bölge halkı otobüslerle soluğu Ankara da aldı. Samsunlular, saatlerinde bakanlık önünde basın açıklaması ve protesto eylemi yaptı.
Bakanlık önünde toplanan grup, ‘Termik varsa tarım yok; santrale hayır’, ‘Santrallere ve doğa katliamına hayır’, ‘Santrale dur sözü istiyoruz’ pankart ve dövizleri açtı. ‘Susma haykır, santrale hayır’ sloganları attı.  TERÇEP Başkanı Hasan Demir, kendilerinin sermaye düşmanı olamadığını çevre ve insan dostu olduklarını söyledi. Demir, “İnsanlar zehirlenip para kazanılacaksa o para bize göre kirli paradır. Haram paradır. Çevremizi hayvanlarımızı ve çocuklarımızı zehirleyecek olan bu şirketlere karşı dik duracağız. Kimse Terme’ye kirli yatırım yapmaya heveslenmesin. Terme halkını ve çevresindeki Samsun halkını karşısında bulacaktır. Bunun mücadelesini her türlü vereceğiz.” şeklinde konuştu. 

GERGİN TOPLANTI
Bakanlıkta yapılan toplantı ise oldukça gergin geçti. Toplantıya AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul da katıldı. Toplantıda özellikle Samsun daki kurumların gönderdiği raporların olumsuzluğu dikkat çekti. milletvekilleri ve Başkan Kul un zaman zaman şirket yöneticileriyle sert tartışmalar içine girdiği görüldü. Toplantının sonucunda ÇED sürecinin durdurulması kararı verildi.

GÜVEN PARKTA SEVİNÇ
Bakanlıktaki toplantıdan sonra Güvenpark ta heyecanla sonucu bekleyen Samsunlulara müjdeli haberi Terme Belediye Başkanı Şenol Kul verdi. Başkan Kul, şu an itibariyle santralin ÇED raporu alamayarak durdurulduğunu ancak Termeliler olarak bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi.
Mutlu haberi alan Samsunlular, parkta sevinç gösterisi yaptı, birbirlerine sarılarak mutluluklarını paylaştı.


ZAFER SAMSUNLULARIN
Başkan Şenol Kul, termik santrale karşı verilen mücadeede Samsun un tek bir yumruk olduğunu, birlik ve beraberliğini ortaya koyduğunu belirterek, Tüm milletvekillerimize, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, Samsun daki kurum müdürlerine, Samsun kamuoyu ve Termelilere teşekkür ediyorum. Termik santral konusu şimdilik kapandı ama bir daha açılmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu zafer tüm Samsunlularındır, Termelilerindir diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

3 kafadarın intihar şovu alış veriş merkezini savaş alanına çevirdi

1 3 kafadarın intihar şovu alış veriş merkezini savaş alanına çevirdi

 Samsun'a turist çekecek proje

2 Samsun'a turist çekecek proje

Adana'da 'Huzur' uygulamasında Roma dönemine ait 141 parça tarihi eser yakalandı

3 Adana'da 'Huzur' uygulamasında Roma dönemine ait 141 parça tarihi eser yakalandı

Tır yol kenarında arıza yapan kamyonete çarptı: 2 kişi hayatını kaybetti

4 Tır yol kenarında arıza yapan kamyonete çarptı: 2 kişi hayatını kaybetti

Kazada yaralanan kadın 8 gün sonra hayatını kaybetti

5 Kazada yaralanan kadın 8 gün sonra hayatını kaybetti

Ukrayna'da araç kalabalığa daldı: 6 ölü

6 Ukrayna'da araç kalabalığa daldı: 6 ölü

Referandum kriteri

7 Referandum kriteri...

Odun yüklü kamyon TEM'den şarampole uçtu: 1 ölü 1 yaralı

8 Odun yüklü kamyon TEM'den şarampole uçtu: 1 ölü 1 yaralı

Fındıkta bakım zamanı

9 Fındıkta bakım zamanı

Hız sınırını aşan kamyonetler kaza yaptı: 1 ölü 5 yaralı

10 Hız sınırını aşan kamyonetler kaza yaptı: 1 ölü 5 yaralı