Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

İpek böceği üreticiliği artacak

19 Mayıs, Bafra ve Yakakent te başlatılan İpek Böceği yetiştiriciliği Projesi ile üretici sayısının artırılması hedefleniyor

İpek böceği üreticiliği artacak

 

Eski AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır, 19 Mayıs,  Bafra ve Yakakent ilçelerinde başlattığı İpek Böceği Yetiştiriciliği Projesi deneme çalışmalarını inceledi. Bakır, geçen yıl kadın istihdamını arttırmak ve kadınların ekonomiye katılmasını sağlamak için başlattığı İpekböceği Yetiştiriciliği Projesi nin 19 Mayıs ilçesindeki deneme çalışmalarını inceledi. 

DESTEK VERİLİYOR
Fatma Bayram ın evinde yaptığı üretim hakkında bilgi alan Bakır, ipekböceği üretimini Samsun da  arttırmak istediklerini söyledi. Bunun için geçen yıl 19 Mayıs,  Bafra ve Yakakent ilçelerinde meyvesiz dut ağacı dağıttıklarını hatırlatan Bakır, Samsun u ipekböceğinde Diyarbakır, Hatay ve Bursa ile yarışır hale getirmek istiyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın bu konuda önemli destekleri var. Aynı zamanda Kozabirlik in de desteğini alıyoruz. Her kilogram başına çiftçilerimiz 35 lira alacak dedi.

ÜRETİMİ AZALDI
Türkiye de ipekböceği üretimin çok azaldığını ifade eden Bakır, şunları dile getirdi: Türkiye de çok kaliteli ipek üretimi yapılıyordu. Ancak 1. Dünya Savaşı sonrasında bu üretim her geçen yıl azalmış. İnanıyorum ki Türkiye bu konuda eski günlerine dönecek.  İpekböcekciliğini ilk Çin bulmuş ve üretimini de her yıl arttırmış. 700 bin ton yıllık üretim yapıyorlar biz ülke olarak geçen yıl 122 ton üretim yapmışız. Bu da ne kadar yol almamız gerektiğini ortaya koyuyor. Bizde özellikle kadın çiftçilerimizin ekonomiye destek olması için  geçen yıl başlattığımız proje çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl ilk kez kendilerine ipekböceği yumurtaları dağıtılan kadınlarımız deneme üretimlerini yapıyor. Bu konuda öğrenmeleri gerekenler var, bunun içinde Gıda, Tarım Hayvancılık İl ve ilçe müdürlüklerimiz onlara yardımcı oluyor. Umut ediyorum bu deneme üretimlerini başarıyla tamamlayacaklar ve şu an küçük yerlerde yaptıkları üretimlerini büyük alanlara taşıyacaklar.
Bakır, milletvekilliğinin sona ermesine rağmen yaptıkları projelerin takipçisi olacağını sözlerine ekledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Yönetim sessiz taraftar tepkili

1 Yönetim sessiz taraftar tepkili

ALTTAN DAHA DA UZAKLAŞMALIYIZ

2 ALTTAN DAHA DA UZAKLAŞMALIYIZ

Kritik haftalar

3 Kritik haftalar

Liderimizin emirlerine amadeyiz

4 Liderimizin emirlerine amadeyiz

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz Elimiz kuvvetlendi

5 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Elimiz kuvvetlendi'

Bir gözaltı ve bir gerçek

6 Bir gözaltı ve bir gerçek...

Tekel bayisine silahlı saldırı 1 ölü

7 Tekel bayisine silahlı saldırı; 1 ölü

Samsunlu antrenörü yıkan kararlar

8 Samsunlu antrenörü yıkan kararlar

Vezirköprüde şehit adına hatıra ormanı

9 Vezirköprü'de şehit adına hatıra ormanı

Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

10 Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada