BOĞAZDA FACİAYA RAMAK KALDI

ÇANAKKALE Boğazı nın Gelibolu Feneri önlerinde damıtılmış petrol ürünü nafta yüklü Marshall Adaları bayraklı Stı Pımlıco tankeri ile gece yarısı çarpışan Malta bayraklı Celestyal Crystal adlı yolcu gemisi büyük tehlike atlattı

BOĞAZDA FACİAYA RAMAK KALDI

Gelibolu önlerine demirletilen Celestyal Crystal gemisinde bulunan ve mavi yolculuğu kabusa dönen Celestyal Crystal gemisindeki yolcular tahliye edilerek otobüslerle İstanbul a ulaştırılacak.
Gece saat 01.25 de Gelibolu Feneri önlerinde 853 yolcu ve 382 personel ile Yunanistan dan İstanbul a seyir halindeki 161.8 metre boyundaki Malta bayraklı Celestyal Crystal yolcu gemisi, damıtılmış petrol ürünü nafta yükü bulunan 184.26 metre boyunda Marshall Adaları bayraklı Stı Pımlıco adlı tankere iskele tarafından tam ortasına çarptı. Büyük bir facianın ucuz atlatıldığı kazanın hemen ardından Stı Pımlıco tankeri römorkörler tarafından boğaz dışındaki Lapseki ilçesine bağlı Şevketiye önlerine çekilerek demirletildi. Yolcu gemisi Celestyal Crystal ise Gelibolu önlerine demirletildi. Yetkililer, her iki geminin de sörvey kontrolünden geçeceği ve sigorta şirketi yetkililerince inceleme yapılacağını duyurdu.

MAVİ YOLCULUK KABUSA DÖNDÜ

Şans eseri ölen ve yaralanan kimsenin olmadığı kazada Celestyal Crystal gemisindeki 853 turist ve 382 personel büyük bir tehlike atlattı. Ancak, gemideki turistlerin Yunanistan dan İstanbul a olan mavi yolculuğu kabusa döndü.

Çarpışma anında kopan gürültü ve sarsıntı ile büyük panik yaşayan turistlerin gecesi, büyük hayaller kurarak çıktıkları yolculukta Gelibolu önlerinde demirleyen gemide beklemekle geçti.

TAHLİYE KARARI

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Malta bayraklı Celestyal Crystal gemisinde personel dışındaki 240 ı Türk, 853 yolcunun tahliye edileceğini ve otobüslerle İstanbul a ulaştırılacağını söyledi. Şirketin bu taleplerinin kendilerine iletildiğini belirten Vali Çınar, şunları söyledi:

Yolcuların tahliyesi için Gümrük Müdürlüğü ne ve İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube ye gerekli talimatları verdim. Tahliye için gemiye gidip, pasaport ve gümrük işlemlerini yapacaklar. Tahliye işlemi Çanakkale Boğazı nda ve adalarda deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ a ait feribotla yapılacak. 853 yolcunun tamamı tahliye edilecek. Gelibolu İskelesi ne indirilecek olan turistler, yine gemi şirketin iskelede hazır bekleteceği 20 otobüs ile İstanbul a gönderilecek.  

Vali Çınar, tahliye edilecek gemi yolcularının 2 bin bavulun bulunduğuna da dikkati çekti.

PETROL NAFTASI NEDİR?

Malta bayraklı Celestyal Crystal yolcu gemisinin iskele tarafından çarptığı Marshall Adaları bayraklı Stı Pımlıco tankeri petrol ürünü nafta yüklü. 

Nafta renksiz, uçucu, alev alabilen ve karbon ihtiva eden maddelerin destilasyonundan elde edilen herhangi bir hidrokarbon karışımı. Nafta, elde edildiği maddeye göre isimlendiriliyor. Petrolden elde edilene petrol naftası, odundan elde edilene ise odun naftası deniyor. Petrol naftası, kaynama noktası benzinden yüksek, gazyağından düşük bir ürün. Bileşiminde, başlıca alifatik hidrokarbonlar bulunuyor. Naftalar, kauçuk çözmek için, deri ve metallerin yağını gidermek için, kuru temizleme vasıtası olarak vernik ve boyaları inceltmek için kullanılıyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'da UBFED'de deprem

5 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

6 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

8 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

9 Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

10 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor