Tutu devam dedi

Samsunspor Başkanı Erkut Tutu, kulübün mali yapısına rağmen göreve devam etme kararı aldıklarını söyledi

Tutu devam dedi

Başkan Tutu, Gerek işadamları gerekse şehri yönetenlerle yaptığımız görüşmeler sonucunda bu kararı aldık. Bu yıl ilk planlamamıza göre 20 milyon liraya ihtiyacımız var dedi

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Samsunspor Başkanı Erkut Tutu, biten sezonun ardından bu güne kadar yaptıklarını kamuoyuyla paylaştı. Başkan Erkut Tutu yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Nuri Asan Tesisleri nde gerçekleştirdiği toplantıyla kulübün acı bir tablo içinde olduğunu ancak görüşmeler ve çalışmalarla bu tabloyu düzeltmek istediklerini söyledi. Oldukça önemli açıklamalarda da bulunan Başkan Tutu, Tabi ki Süper Lig e çıkamamış olmamız bizi ekonomik anlamda zarara uğratmasıyla birlikte psikolojik olarak da yıprattı. Ancak biz o günden bu yana ne yapabiliriz, onu araştırıyoruz tartışıyoruz diye konuştu. 

BENİ SEVİYORLAR
Başkan Tutu, şöyle devam etti: Bu şehir beni ve yönetimimi çok seviyor, bunu anladım. Bugün hastaneye gittim, herkes başkanım ne olacak? diyor ilgi gösteriyor. Bunlar güzel şeyler. Süper Lig e çıksak belki de bırakacaktım ama çıkamayınca sorumluluğumuz iki katına çıktı. 20 gün boyunca işadamlarıyla görüştük. Çünkü bizim kendi başımıza aşamayacağımız çok büyük sorunlarımız var. Mali açıdan gerçekten çok büyük bir borç var. Bu borç şehirdeki herkesin gözünü korkutuyor. Borcu ödeyebilecek, birlik ve beraberliği sağlamak bize düşüyor. Bu şehir Samsunspor a yardım etmekten yoruldu ama görüştüğümüz herkesten destek sözü aldık.

GERÇEKLER ACI
İşadamlarının ardından Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz la da görüştük. Onlar da ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Tüm bu görüşmelerin ışığında kongreyle sezonu açmak takımımıza büyük zarar vereceği için devam etme kararı aldı. İnşallah bu şehir bizle konuştuğu gibi destek vermeye devam eder. Yönetim içinde de farklı düşünceleri olanlar vardı çünkü borç çok büyük. Gerçekler acı. Hayallerin peşinde koşmamamız lazım. Hayallerin peşinde koşarsak 1- 1.5 ay sonra istemediğimiz olaylarla karşılaşabiliriz. Şu da var, ben dediklerinizden daha iyisini yaparım, borç önemli değil diyen varsa yarın gelsin bende onun için elimden geleni yaparım.

ŞEHİR SAHİP ÇIKIYOR
Bu şehir takımına sahip çıkıyor. Biz 8.5 milyon lira bütçeyle lige çıkmıştık. Emir Kar ın ilk döneminde 8 milyon, bin sonraki sezon daha büyük bir katkı yapıldı. Bizim şimdiki dönemimizde ise 10 milyon civarında destek bulduk. Gerekli kaynak yaratılıyor. Ben bütün destek verenlere teşekkür ediyorum. 4-5 özel sektör belirledik. Onları da yormayacak ancak kulübümüze ciddi kaynaklar sağlayacak bir proje hazırladık. Valimiz İbrahim Şahin projemize büyük destek veriyor. Önümüzdeki hafta itibariyle görüşmelere başlayacağız.  

10 BİN KOMBİNE 
22 bin 700 passolig kartlı taraftarımız var. Süper Lig ve PTT 1. Lig kulüpleri içerisinde 9. sıradayız. Biz bu rakamdan 10 bin kombine satabilirsek, büyük bir kaynak yaratmış oluruz. Hepimiz el birliğiyle yönetim olarak taraftarlarımıza çağrıda bulunuyor, onların kombine bilet almalarını istiyoruz. Taraftarımız bize güveniyorsa, yapabileceği en kolay destek kombine ve promosyon ürünlerini almaktır. Takımı bu kötü günlerden kurtaracak tek unsur taraftardır. Şunu da belirtmeliyim, kulübe maddi kaynak sağlayan herkesin içi rahat olsun, tüm ödemelerimiz banka yoluyla yapılıyor ve isteyen herkese gerekli belgeleri sunabiliriz.

7 DOSYAYI KAPATTIK
Bizim en büyük sıkıntımız yabancı oyuncu borçlarıyla ilgili. Göreve geldiğimizde Başkanvekilimiz Rüştü Arapoğlu ndan tüm enerjisini bu işe harcamasını istedim. Arapoğlu, alacağı bulunan tüm eski yabancı oyuncularla görüşüp, 2-2.5 milyon lira civarında ödeme yaparak 7 dosyayı kapattı. Eski futbolculardan Akika Khubutia ya 128 bin avro, Darrly Robert a 105 bin dolar, Peter Pavlik e 58 bin avro, Ben Ofosu ya 30 bin dolar ve 3 menajere de ödemeler yapıldı. Onlarla anlaşıp ödeme de yaparak yaklaşık 1 milyon lira civarında da kar ettik.

BAHİA YA TAKSİTLİ ÖDEME
Şimdi ise sırada daha büyük meblalı dosyalar var. Bahia ya  1 milyon 250 bin avro, Nsunbu ya 30 bin avro, Dimitrov a 50 bin avro, Fink e 450 bin avro, Kere ye 23 bin avro, Valdamiro ya 425 bin avro ve Videoton Kulübü ne de Pal Pazar ın transferinden kalan 280 bin avro ödeme yapılması gerekir. Rüştü Arapoğlu buradaki en büyük kalem olan Bahia ile görüşerek 1 milyon 250 bin avroluk borcun 100 bin avrosu peşin, kalanı da aylık 50 şer bin avro taksitle olmak üzere ödenmesi konusunda anlaştı. Tabiki transfer için önümüzde transfere engel futbolcular var. Bunların çözüme kavuşması gerekiyor.

SÖZLEŞME İMZALAYAMIYORUZ
Bu süreci iyi idare etmeliyiz. Çünkü geçmişten gelen borcumuz varken, yeni kurallara göre sözleşme imzalasak da bir yükümlülüğü olmuyor. Bu süreci iyi idare etmeliyiz. Bu şehir bu birlik ve beraberlikle sorunları çözeceğiz. Yeni sezon için 10 milyon lirası eski borçlar, 10 milyon lirası da kurulacak takıma olmak üzere 20 milyon liraya ihtiyacımız var. Kulübün başına isim sponsoru alınması fikri gündeme geldi, görüşmelerimiz olacak. Bu isim de kulübümüzün önüne yakışacak bir isim olacak. Sadece para için buraya isim almayacağız.

İNSANLAR BİZE GÜVENİYOR
İnsanlar artık kulübe güveniyor. O kadar teknik direktör ve futbolcu önerildi ki inanamazsınız. Önceden 2 bin lira borcunuz var, parayı ödemeden çıkamazsınız diyordu oteller. Şimdi ise ayın oteller sıraya girmiş durumda. Çünkü insanlar artık bize güveniyor. Onlara borcumuz var, sıkıntıdayız diyorum olsun diyorlar. Bu gurur duyulacak bir tablo. Dediğim gibi gelmek isteyen çok ama bizi bu sıkıntılarla birlikte kabul edecek ve yukarı taşıyacak isimlerle anlaşmak istiyoruz.

Selçuk KAYAEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

1 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Sakata geldik

3 Sakata geldik

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

5 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

MHP'li Usta birinci sıradan aday

6 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

7 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

8 Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

9 Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

10 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti