Samsun Emniyet Müdürlüğü Uyardı

Samsun Emniyet Müdürlüğü, plajlarda tehlikeden korunmak için alınacak tedbirler ve tehlike anında yapılması gerekenler konusunda vatandaşları uyardI

Samsun Emniyet Müdürlüğü Uyardı

Samsun Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Dalgalı ve aşırı rüzgarlı havalarda suya kesinlikle girmeyiniz. Cankurtaranların görev yaptığı yerlere yakın yerlerde denize girmeyi tercih ediniz. Yüzmeye gittiğiniz yerleri seçerken kalabalık yerleri seçiniz. Denizde başınıza bir şey geldiği zaman size yardım edecek insanlar ne kadar yakın olursa o kadar çabuk müdahale edebilir. Denizde yardım istediğiniz insanların duyabileceği mesafede olun. Kendi güvenliğinizi düşünmüyorsanız başkalarını düşünün. Belki de başkaları sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir denildi. 


Sahillerdeki uyarı işaretleri ve görevlilerin uyarılarını dikkate almak gerektiği belirtilen açıklamada verilen bilgi şöyle: Suyun dip yapısını bilmediğiniz yerlerde suya girmeyiniz. Çeken akıntı olan yerlerde denize girmeyiniz. Çeken akıntıdan kurtulmak için öncelikle sakin olun ve elinizi kaldırarak çevrenizden yardım isteyiniz. Hiçbir zaman akıntıya karşı değil akıntı yönünün yanlarına doğru yüzünüz. Enerjinizi boşa harcamayın ve çeken akıntının kısa süreli olduğunu unutmayın. Akıntılı, çamurlu ve görüşü olmayan sulara girmeyiniz. Yüzme bilmiyorsanız mutlaka kolluk, can yeleği, şişme yelek gibi yüzmeye yardımcı malzeme ile denize girin. Suya girerken yanımızda mutlaka iyi yüzme bilen biri olmasına dikkat etmeli ve suya girerken ya da ailenizin yanından uzaklaşırken mutlaka ailenize bilgi veriniz. Suda kendimizi veya başkasını tehlikeye düşürecek hareketler, oyunlardan uzak durmalıyız. Su altında görünmeyen ve bilmediğimiz canlılardan uzak durmalıyız. Su altında bize zarar verecek canlı ve cansız cisimler ile kırık cam parçaları, midye parçaları, keskin taş ve kayalara dikkat ediniz. Boşta kalmış kopmuş, atılmış ağlar, ağ parçaları, halatlara dikkat etmeliyiz.

TEHLİKE ANINDA YAPMAMIZ GEREKENLER
Açıklamada, tehlike anında yapılması gerekenler şöyle belirtildi: “Akıntılı sularda akıntının etkisinden kurtulmak için yapacağımız en önemli hareket akıntının yönüne doğru yüzmektir. Bazen denizde meydana gelen akıntılı ortamlarda paniğe kapılan kişi en yakın yerden kendini su dışına atmaya çalıştığı sırada suda kaldığı her saniye ölüm korkusunun artmasına panik seviyesinin yükselmesine ne yapacağına bilmeden mantıksız hareketler yapmasına sebep olur. Suda kendimizi, boyumuzu geçen yerde bulursak, yapmamız gereken kıyıdakilerden yardım isteyerek hemen sırt üstü suya yatmak ve derin ve yavaş nefes alıp, hızlı nefes vererek ciğerlerimizdeki havanın bizi su üstünde tutmasını sağlamaktır. Heyecanlanmaya başladığınızı hissederseniz derin derin 3-4 nefes alın. Kendimizi tehlikede hissedersek mutlaka başkalarından avazınız çıktığı kadar çağırıp yardım isteyiniz. Denizde yardım isteyene müdahalenin en önemli ayaklarından biride müdahaleye başlamadan önce çevredekilere 112 ambulansı ve 155 polis imdadı aramalarını hatırlatmak. Çünkü, panik anında çoğu zaman kimse aramak aklına gelmez. Kendiniz müdahaleye karar verdiyseniz çevredekilere aramaları gerektiğini hatırlatınız.  

 

 

    EN ÇOK OKUNANLAR

Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

1 Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

Şanlıurfa'da silahlı çatışma

2 Şanlıurfa'da silahlı çatışma

Kendisinden ayrılmak isteyen arabada infaz etti

3 Kendisinden ayrılmak isteyen arabada infaz etti

Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

4 Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı

5 Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı

Göçük'te hayatını kaybedenler toprağa verildi

6 Göçük'te hayatını kaybedenler toprağa verildi

Samsun masum sayılır

7 Samsun masum sayılır...

Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

8 Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

9 Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

Karabük'te pompalı tüfekle saldırı: 3 yaralı

10 Karabük'te pompalı tüfekle saldırı: 3 yaralı