Kanser ilaçlarında karaborsa uyarısı

Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, 1 Temmuz da yürürlüğe girecek kanser ilaçlarının hastanelerce verilmesi uygulasıyla karaborsa oluşacağı endişesi taşıdıklarını söyledi

Kanser ilaçlarında karaborsa uyarısı

6. Bölge Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, 1 Temmuz dan itibaren yürürlüğe girecek genelgenin karaborsaya neden olacağını ileri sürdü. Yeni uygulamayla kanser ilaçlarının hastahaneler tarafından verileceğini söyleyen Karacan, Bununla ilgili hastahanelerde ihale ve ilaçları temin etme süreci başladı. Bizim bu noktada insan sağlığı için bazı korkularımız var. Tıpkı 2005 yılından önce SSK hastanelerinde olduğu gibi, bir ilaca erişimde zorluk yaşanması riski oluşabilir. Çünkü hastahaneler tüm ilaçları ihale yolu ile temin edememiş olacaklar. Bunu zaman içerisinde göreceğiz. Şu an birçok eczaneden temin edilebilen bir ilaç skalası yaratmışken bunu belli bir alana daraltmanın da çok fazla bir mantığı olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca hastahanelerde bu ilaçlar doktorlar tarafından tercih ediliyor, eczane tarafından karşılanıyor ve doktor-eczane ayağında karşılıklı birbirini denetleyen bir ortam varken artık tamamen hastahane içerisinde, denetleyicisi olmayan bir sistem haline dönecek. İnsanlık hâli bazen doz hatası olabiliyor veya ilaç piyasada bulunamıyor, bu noktada doktor eczacı ile iletişime geçerek bu sorunu çözüyordu. Artık ilacı yazanla, temin eden yer aynı olunca aksamalar yaşanabilir dedi.


HUKUKİ GİRİŞİMLER BAŞLATTIK
İlerleyen dönemlerde ilaç teminininde ciddi sıkıntılar yaşanacağını kaydeden Karacan Artık insanlar ilaca ulaşamadığı ve tedavisi yarım kaldığı için sorun yaşacak. İlaç bulmak için farklı yollara buşvuralacak, kara borsacılar türeyecek. Hastanelerin ihaleleri sonucu ilaçlara ulaşamadığı için çantacılar aracılığıyla değişik yollara başvuran veya ilacı bulamadığı için tedaviyi başka yerlerde arayan hastalarla karşı karşıya kalacağız. İlaçlar eczanelerin dışına çıkmamalı. Eczacı kontrolünde verilmeyen ilaçlar sağlıklı kullanılmasının önüne geçer. Biz bu uygulamadan bir an önce geriye dönülmesini talep ediyoruz, bununla ilgili hukuki girişimler de yapıldı. Artık bunun sonucunu yargıda göreceğiz diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU EN ÇOK OKUNANLAR

Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

1 Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı