Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Enflasyon buğdayı ezdi

Ziraat Müdendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, 2015 yılı itibariyle açıklanan buğday alım fiyatlarının maliyetin altında kaldığını söyledi

Enflasyon buğdayı ezdi

Ziraat Müdendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, hasat zamanına çok az bir süre kala, açıklanan buğday alım fiyatlarıyla, üreticinin enflasyon karşısında ezildiğini belirtti. Tosun, Bu sene açıklanan üreticinin girdi maliyetlerindeki artışın, ürünün artış fiyatından daha düşük. Bölgemizde üretim maliyetleri yağmur, dolu, ilaçlama etkisi gibi faktörlerle ekstra olarak arttı. Maliyet fiyatları 965.89 şeklinde açıklandı. Ancak maliyet fiyatları bunların üzerinde. Sanki üretici 200-300 kuruş kazanmış gibi görünüyor. Diğer bir tarafta 650 kuruştan ithal ürün piyasaya pompalanıyor. Bu fiyatta ürün dolanırken, açıklanan fiyatların gerçekleşmesi mümkün değil. Ofis yeteri kadar alıma gitmezse pazarda üretici ciddi manada sıkıntı yaşayacak diye konuştu.

MALİYET ANALİZİ YAPILMALI
Devletin maliyet analizlerini doğru biçimde yapması gerektiğini ifade eden Tosun  açıklamalarını şöyle sürdürdü: Türk toplumu için ana gıdalardan birisi ekmek, girmediği sofra olmadığını düşünürsek buğday konusunda orta vadede ne yazık ki ciddi sıkıntılar yaşayacağız. Devletin bu konuda yalnız arz talebi değil, çiftçinin girdi maliyetlerini de düşünmesi gerekli. Maliyet analizleri yapılmalı. Ürün fiyatları ekimden önce belirlenirse, vatandaş o yıl ürünü ekip ekmeyeceğine karar verir. Böylece, iş işten geçtikten sonra çiftçi mağdur olmaz. Ülkemizde malesef en büyük sıkıntı tarım politikamız olmaması. Artık üretime değil, ithale dayalı bir anlayış söz konusu.

Zerrin SOMUNCU

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunsporda arayış başladı

1 Samsunspor: Samsunspor'da arayış başladı

Samsunspor Erkurt Tutu yeniden aday

2 Samsunspor: Erkurt Tutu yeniden aday

Samsunspor Kaderleri yeni ekipte

3 Samsunspor: Kaderleri yeni ekipte

Samsun Haber Samsunda FETÖden tutuklu 6 iş adamı tahliye oldu

4 Samsun Haber: Samsun'da FETÖ'den tutuklu 6 iş adamı tahliye oldu

Samsun Haber Samsunda markete silahlı soygun

5 Samsun Haber: Samsun'da markete silahlı soygun

Samsun Haber Samsunda stadyumda dev iftar

6 Samsun Haber: Samsun'da stadyumda dev iftar

Samsunspor Ve söz başkanda

7 Samsunspor: ...Ve söz başkanda

Samsun Haber Samsunun o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

8 Samsun Haber: Samsun'un o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

Samsunspor Beklenen oldu Özköylüyle yollar ayrıldı

9 Samsunspor: Beklenen oldu! Özköylü'yle yollar ayrıldı

CHPnin iftar çadırına yoğun ilgi

10 CHP'nin iftar çadırına yoğun ilgi