Enflasyon buğdayı ezdi

Ziraat Müdendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, 2015 yılı itibariyle açıklanan buğday alım fiyatlarının maliyetin altında kaldığını söyledi

Enflasyon buğdayı ezdi

Ziraat Müdendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, hasat zamanına çok az bir süre kala, açıklanan buğday alım fiyatlarıyla, üreticinin enflasyon karşısında ezildiğini belirtti. Tosun, Bu sene açıklanan üreticinin girdi maliyetlerindeki artışın, ürünün artış fiyatından daha düşük. Bölgemizde üretim maliyetleri yağmur, dolu, ilaçlama etkisi gibi faktörlerle ekstra olarak arttı. Maliyet fiyatları 965.89 şeklinde açıklandı. Ancak maliyet fiyatları bunların üzerinde. Sanki üretici 200-300 kuruş kazanmış gibi görünüyor. Diğer bir tarafta 650 kuruştan ithal ürün piyasaya pompalanıyor. Bu fiyatta ürün dolanırken, açıklanan fiyatların gerçekleşmesi mümkün değil. Ofis yeteri kadar alıma gitmezse pazarda üretici ciddi manada sıkıntı yaşayacak diye konuştu.

MALİYET ANALİZİ YAPILMALI
Devletin maliyet analizlerini doğru biçimde yapması gerektiğini ifade eden Tosun  açıklamalarını şöyle sürdürdü: Türk toplumu için ana gıdalardan birisi ekmek, girmediği sofra olmadığını düşünürsek buğday konusunda orta vadede ne yazık ki ciddi sıkıntılar yaşayacağız. Devletin bu konuda yalnız arz talebi değil, çiftçinin girdi maliyetlerini de düşünmesi gerekli. Maliyet analizleri yapılmalı. Ürün fiyatları ekimden önce belirlenirse, vatandaş o yıl ürünü ekip ekmeyeceğine karar verir. Böylece, iş işten geçtikten sonra çiftçi mağdur olmaz. Ülkemizde malesef en büyük sıkıntı tarım politikamız olmaması. Artık üretime değil, ithale dayalı bir anlayış söz konusu.

Zerrin SOMUNCU

 EN ÇOK OKUNANLAR

Mevsimlik işçiler yağmur mağduru oldu

1 Mevsimlik işçiler yağmur mağduru oldu

Sinop'ta trafik kazası: 1 ölü, 6 yaralı

2 Sinop'ta trafik kazası: 1 ölü, 6 yaralı

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 5 yaralı

3 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 5 yaralı

İçinde yanıcı gaz bulunan uçan balon küçük kızı yaktı

4 İçinde yanıcı gaz bulunan uçan balon küçük kızı yaktı

Yolcu otobüsü ile cip çarpıştı: 1 ölü

5 Yolcu otobüsü ile cip çarpıştı: 1 ölü

Adana'da hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 1'i ağır 4 yaralı

6 Adana'da hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 1'i ağır 4 yaralı

Kozlu itfaiyesinden yangına anında müdahale

7 Kozlu itfaiyesinden yangına anında müdahale

Kağıthane'de park halindeki lüks otomobil kundaklandı

8 Kağıthane'de park halindeki lüks otomobil kundaklandı

Kazada ağır yaralanan kadın hayatını kaybetti

9 Kazada ağır yaralanan kadın hayatını kaybetti