ÇAMAŞIR MAKİNESİNDEN KULUÇKA MAKİNESİ

Amasya Üniversitesi’nde bir grup öğrenci proje ödevi olarak çamaşır makinesini kuluçka makinesine dönüştürdüler.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNDEN KULUÇKA MAKİNESİ

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü Uzaktan Eğitim Programı son sınıf öğrencisi Samsunlu elektrik teknisyeni Hüseyin Erkan Bozel, Samsun’un Kulacadağ Mahallesi’nde yaşayan kayınpederi Recep Çakır’ın kendisinden yeni kümesine kuluçka makinesi yapmasını istemesi üzerine durumu çalıştığı hastanedeki okul arkadaşı Ahmet Doğramacı ve diğer arkadaşları Ercan Kaya, Alpaslan Turan, Suzan Özçelik ve Kemal Aydın ile paylaştı.

Hurdaya ayrılan bir çamaşır makinesinin içini civciv üretiminde kullanılan kuluçka düzeneğine dönüştüren evli ve 2 çocuk babası Hüseyin Erkan Bozel ve arkadaşları, makineye su temini için de bidon ve su ısıtıcı monte ettiler.

Projelerini okula getirip sundukları hocalarından geçer not aldıklarını anlatan 31 yaşındaki Hüseyin Erkan Bozel, “2-3 ay önce kayınpederime bir kuluçka makinesi sözü vermiştim. Kendisi ‘sen elektrikçisin ama bir şey göremedik’ demişti. Biz de kuluçka makinesini yapmaya karar verdik. Üçü İstanbul, üçü Samsun’daki 6 arkadaşımızla makineyi yaptık. Bodrum kattaki atıl durumdaki çamaşır makinesini de kuluçka makinesine dönüştürdük” dedi.

Bozel, makineye bağlanan bilgisayar ekranında kanatlı hayvanların kuluçka evresindeki gelişim sürecinin kayıtlı olduğunu ve nem ile ısı oranlarının da otomatik olarak ayarladığını söyledi.

Tavuklarının bir kısmı telef olan kayınpederinin makineden haberinin olduğunu anlatan Bozel, “Şu an dört gözle yolumuzu bekliyor Samsun’da. Geri dönüşte de köye çıkıp kuluçka makinesini kendisine bırakacağız. Böyle bir icat, böyle bir makine bu zamana kadar verememiştik. Herhalde en baş damadı oluruz gibi geliyor bana. Diğer damat Büyükşehir Belediyesi SASKİ’de çalışıyor. O elektrikçi değil, motorcu. Artık o da herhalde bir araba yapar kayınpedere. Belki beni o zaman geçebilir. Eşim de sevindi sonuçta kuluçka makinesinden çıkan civcivleri, tavukları birlikte yiyeceğiz. Hem de kayınpedere bir kuluçka makinesi kazandırmış olduk” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Playstation oynamıyoruz

1 Playstation oynamıyoruz

Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çantada keklik değil'

2 Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çantada keklik değil'

Samsunspor'da sakatlık şoku

3 Samsunspor'da sakatlık şoku

Psikolojik yorgunluk

4 Psikolojik yorgunluk...

SAMSUN TEK TEK TOPLUYOR

5 SAMSUN TEK TEK TOPLUYOR

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Fikirlerine çok ihtiyacımız var'

6 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Fikirlerine çok ihtiyacımız var'

Kenan İmirzalıoğlu'nun tahammülü yok! Arda Turan'ı sildiriyor

7 Kenan İmirzalıoğlu'nun tahammülü yok! Arda Turan'ı sildiriyor

Samsun'da FETÖPDY operasyonu, 16 gözaltı

8 Samsun'da FETÖ/PDY operasyonu, 16 gözaltı

Samsun'da FETÖ şüphelileri hakim karşısında

9 Samsun'da FETÖ şüphelileri hakim karşısında

Samsun ikinci üniversiteyi taşır

10 Samsun ikinci üniversiteyi taşır