Samsun sahili tahrip ediliyor

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, sahil düzenleme çalışmalarının, çevreyi tahrip ettiğini ve vatandaşın sahil kullanımını kısıtladığını söyledi

Samsun sahili tahrip ediliyor

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, geçmişte Kurupelit ten Taflan a kadar olan kısımda daha geniş bir kumsal alanı olduğunu, ancak Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından son dönemde yapılan sahil düzenleme çalışmalarının, çevreyi tahrip ettiğini ve vatandaşın sahil kullanımını kısıtladığını söyledi.

SAHİLLER VATANDAŞIN
Memişoğlu, Sahil kullanımının kent ve bölge halkına tahsis edilmesi, çalışma yapılması tabii ki yerel yönetimlerin ve kamu kurumlarının görevi. Çünkü anayasadaki hükümlere ve kıyı kanuna göre vatandaşın sahili özgürce kullanma hakkı ve sahilin vatandaşa engel tanıkmaksızın tahsis edilmesi gerekliliği ve zorunluluğu var. Ancak, bunu sağlamak adına sahilde birtakım düzenlemeler yapılırken tahrip edilmesini gerektirecek bir husus ve gerekçe değil diye konuştu.

DOĞRU BULMUYORUZ
Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Son dönemde yapılan çalışmalar tamamen sahilin tahip edilmesi ve oradaki doğal yapının ortadan ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar. Bu düzenlemeyi oluşturabilmek adına, orada yapılan dolgu çalışmaları büyük bir tahribata yol açmış ve sahil kullanımını geçmişe göre büyük oranda kısıtlamıştır. Artık denize girebilmek için Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen merdivenleri kullanmak gerekiyor. Bu uygulamayla, Geçmişte istediğin yerden girebiliyordun ama bundan sonra benim istediğim yerden, benim koyduğum merdivenlerden denize girebilirsin deniliyor. Geçmişte vatandaş istediği yerde dilediği gibi denize girip, orada güzel vakit geçirebiliyordu. Fakat şu anda istediği yerden denize giremiyor. biz bunu doğru bulmuyoruz.  

Zerrin SOMUNCU  EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da beklenen kar geliyor

1 Samsun'da beklenen kar geliyor

Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

2 Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

Samsunspor'da personele müjde

3 Samsunspor'da personele müjde

Reis ailesinin acı günü

4 Reis ailesinin acı günü

Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

5 Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

1 günlük Hasılat Samsunspor'a

6 1 günlük Hasılat Samsunspor'a

Samsun Valisi Osman Kaymak: 'Taraftarın sevinci bizim sevincimiz'

7 Samsun Valisi Osman Kaymak: 'Taraftarın sevinci bizim sevincimiz'

Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

8 Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

Jonathan Ayite ve Samed Kılıç'la ilgili kriz çözüldü

9 Jonathan Ayite ve Samed Kılıç'la ilgili kriz çözüldü

Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

10 Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı