Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun sahili tahrip ediliyor

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, sahil düzenleme çalışmalarının, çevreyi tahrip ettiğini ve vatandaşın sahil kullanımını kısıtladığını söyledi

Samsun sahili tahrip ediliyor

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, geçmişte Kurupelit ten Taflan a kadar olan kısımda daha geniş bir kumsal alanı olduğunu, ancak Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından son dönemde yapılan sahil düzenleme çalışmalarının, çevreyi tahrip ettiğini ve vatandaşın sahil kullanımını kısıtladığını söyledi.

SAHİLLER VATANDAŞIN
Memişoğlu, Sahil kullanımının kent ve bölge halkına tahsis edilmesi, çalışma yapılması tabii ki yerel yönetimlerin ve kamu kurumlarının görevi. Çünkü anayasadaki hükümlere ve kıyı kanuna göre vatandaşın sahili özgürce kullanma hakkı ve sahilin vatandaşa engel tanıkmaksızın tahsis edilmesi gerekliliği ve zorunluluğu var. Ancak, bunu sağlamak adına sahilde birtakım düzenlemeler yapılırken tahrip edilmesini gerektirecek bir husus ve gerekçe değil diye konuştu.

DOĞRU BULMUYORUZ
Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Son dönemde yapılan çalışmalar tamamen sahilin tahip edilmesi ve oradaki doğal yapının ortadan ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar. Bu düzenlemeyi oluşturabilmek adına, orada yapılan dolgu çalışmaları büyük bir tahribata yol açmış ve sahil kullanımını geçmişe göre büyük oranda kısıtlamıştır. Artık denize girebilmek için Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen merdivenleri kullanmak gerekiyor. Bu uygulamayla, Geçmişte istediğin yerden girebiliyordun ama bundan sonra benim istediğim yerden, benim koyduğum merdivenlerden denize girebilirsin deniliyor. Geçmişte vatandaş istediği yerde dilediği gibi denize girip, orada güzel vakit geçirebiliyordu. Fakat şu anda istediği yerden denize giremiyor. biz bunu doğru bulmuyoruz.  

Zerrin SOMUNCU  EN ÇOK OKUNANLAR

Tekel bayisine silahlı saldırı 1 ölü

1 Tekel bayisine silahlı saldırı; 1 ölü

Mehdi Eker  Lordlar Kamarası, Sizi şimdi anladık dedi

2 Mehdi Eker: 'Lordlar Kamarası, 'Sizi şimdi anladık' dedi'

Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

3 Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti

4 Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti