Başkanlar seçim değil koalisyon istiyor

Siyasi partilerin Samsun il başkanları, ülkenin bir erken seçime değil, koalisyona ihtiyacı olduğunu; 4 partinin ülkeyi hükümetsiz bırakmayacak sağduyuya sahip olduğu görüşünde birleşti

Başkanlar seçim değil koalisyon istiyor

Siyasi partilerin Samsun il başkanları, yaptıkları açıklamalarla bir koalisyon hükümeti kurulmasında umutlu olduklarını ortaya koydu. AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, CHP İl başkanı Dinçer Soylu, MHP İl Başkanı Ömer Süslü, HDP İl eş başkanları Cevdet Bakın ve Elif İçigen, Saadet Partisi İl Başkanı Hasan Bayram Var, BBP Samsun İl Başkanı Ahmet Katrancı, Vatan Partisi İl Başkanı Haydar Çolak, HEPAR İl Başkanı Vedat Çakır, Anavatan Partisi İl Başkanı Mustafa Kılıç, Haber Medya Grubu nun iftarının ardından yaptıkları özel açıklamalarla hükümet kurulma modellerini değerlendirdi.

Siyasi Partilerin il başkanları değerlendirmelerinde şunları söyledi:


ÜLKE MENFAATİ İÇİN
AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel: Koalisyon için 4 parti mevcut. İlla ki AK Parti kuracak diye bir şey yok, ancak Cumhurbaşkanımız öncelikle görevi partimize verecektir. Olmadığı takdirde diğer partiler bu görevi alacaktır. Seçim sonuçlarına göre ülkemiz bir hükümete ihtiyaç duymaktadır ve bunun da bir an önce gerçekleşmesi lazım. Bence parti liderleri bir an önce her şeyi bir kenara bırakıp, çalışmalarını yapıp ülkemizi bir an önce hükümete kavuşturmalı. Ben şu olmazsa bu işin içinde olmam gibi söylemleri bir kenara bırakmalıyız. Bir tablo çıkarırız ortaya, o doğrultuda bir koalisyon çizgisi çizilir ve ülke menfaati için hükümeti kurarız.

HALK HESABINI SORAR
CHP Samsun İl Başkanı Dinçer Soylu: Halkımız bizlerden bir an önce hükümetin kurulmasını bekliyor. Bu koalisyon kurulamadığı takdirde halkımız bunun hesabını sorar. Biz Cumhuriyet halk partisi olarak hükümet için gerekli fedakarlıkları yapıyoruz. Hatta Genel Başkanımız geçtiğimiz günlerde başbakanlık düşüncesi olmadığını belirtmiş ve bir an önce koalisyon kurulsun, halkımızın sorunlarına çare bulalım açıklaması yapmıştır. Bu partimizin olaya ne kadar gerçekçi baktığının göstergesidir.

AKP-HDP KURMALI
MHP Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak koalisyona kapımızı kapatmış değiliz. Ama son 10 yıla baktığımızda AKP-HDP koalisyonunun daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Özellikle AKP, çözüm süreci adı altında bu ülkeye dayatılanları illaki istiyorsa CHP ile de bir koalisyon düşünebilir. Çünkü biliyorsunuz CHP nin de seçim beyannamesinde çözüm süreci ile ilgili maddeler var. Onlarla olmadığı takdirde bizim kapımız onlara açık. Oturur konuşuruz, düşüncelerimiz AKP tarafından da kabul edilir, haklısınız biz yanlış yaptık derlerse biz de gereğini yaparız. Bizim şu anki isteğimiz ana muhalefet olmak.

İSTEMEMEK DOĞRU DEĞİL
HDP İl Eş Başkanı Cevdet Bakın: Biz bu ülkede biraz istenmeyen parti konumundayız. Ancak yüzde 13 oy almış, 80 milletvekili çıkarmış bir partiyi istememesi doğru bir tavır değil. Halk böyle istemiştir. Birlikte yan yana yaşamayı hedeflemeliyiz. Aksi takdirde birileri birilerini yok sayarsa bu ülkede ne barış ne kardeşlik olur. Umarız kurulacak hükümet ülke için iyi olur.

GÖNLÜMÜZDE AKP-CHP VAR
HDP İl Eş Başkanı Elif İçigen, Şu an için AKP-MHP ve AKP-CHP seçenekleri konuşuluyor. Bizim gönlümüzden geçen AKP-CHP koalisyonudur. erken seçim olasılığını düşünmüyorum. Ülkenin kaosa girece duruma geleceğini düşünmüyorum. Büyük ihtimalle kurulacak ve AKP ile CHP olacağını düşünüyorum diye konuştu.

ERKEN SEÇİM SIKINTI DOĞURUR
Saadet Partisi İl Başkanı Hasan Bayram Var: Seçimde milletimiz uzlaşın, siz ülkeyi koalisyonla da yönetebilirsiniz dedi. Ben hükümetin kurulacağını düşünüyorum. En kötü hükümet hükümetsizlikten iyidir. Türkiye nin yeniden seçime gitmesi sıkıntılar doğuracaktır. Biz hükümetin bir an kurulmasından yanayız.

HDP SİZ KOALİSYON
BBP Samsun İl Başkanı Ahmet Katrancı: Bizler çalışmalarımızı yaptık ancak milletimiz böyle takdir etti. Gönlümüzden geçen AK Parti-MHP-CHP koalisyonudur. Vaatlerini de yerine getirmelerini istiyoruz. En büyük isteğimiz de barajın ortadan kalkmasıdır.

AKP-CHP KURACAKTIR
Vatan Partisi İl Başkanı Haydar Çolak: Biz AKP-CHP koalisyonunun kurulucağını düşünüyoruz. ABD, Akdeniz üzerinden bir koridor kurmak istiyor. Bu bizim bölünmemizi getirir. Acilen İran, Irak, Suriye ve Azerbaycan la askeri, ekonomik ve sosyal anlamda işbirliğine gitmemiz gerekiyor. Kurulacak hükümet, milletimizin çıkarları adına yapılması gerekenleri yapmalıdır.

ERKEN SEÇİME GİDİLİR
HEPAR İl Başkanı Vedat Çakır: Süreç iyi gitmiyor. Ben erken seçim düşünüyorum. Erken seçimin ülkemize katkısı olmaz ama mevcut partilerle de bir yere varılacağını sanmıyorum.

HERKESLE BARIŞIK YÖNETİM
Anavatan Partisi İl Başkanı Mustafa Kılıç: Herkesle barışık bir yönetime acilen ihtiyacımız var. Bizler 22 yıldır nadasa bırakıldık. Tekrar ayağa kalkmaya ihtiyacımız var. Bunu da başaracağız. Kurulacak hükümetin herkese hayırlı olmasını diliyorum.  

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

1 Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

2 Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

3 Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

4 Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

5 Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

Marsilya, tura göz kırptı

6 Marsilya, tura göz kırptı

İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

7 İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

8 Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi

9 Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi