İRAN DAN NÜKLEER TEHDİT

Anlaşma ihlal edilirse eski çalışmalara döneriz

İRAN DAN NÜKLEER TEHDİT

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran ın nükleer programına ilişkin ülkesi ve dünya güçleri arasında varılacak olası anlaşmanın karşı tarafça ihlal edilmesi durumunda İran ın hızlı bir şekilde eski nükleer çalışmalarına geri döneceğini ifade etti.

Başkent Tahran da gazetecilere verdiği iftar yemeğinde konuşan Ruhani, BM Güvenlik Konseyi nin daimi 5 üyesi ve Almanya ile İran arasında Viyana da yürütülen müzakerelerin anlaşmayla sonuçlanabileceğini kaydetti.

Devam eden nükleer görüşmelerde sorunların büyük kısmının çözüldüğünü söyleyen Ruhani, büyük önem taşıyan geride kalan diğer ihtilaflı konularda da uzlaşı sağlanabileceğini kaydetti.

Nihai bir nükleer anlaşma sağlanması durumunda her iki tarafında buna bağlı kalması gerektiğini söyleyen Ruhani, Onlar anlaşmaya bağlı kalırsa biz de kalırız, fakat anlaşmayı ihlal ederlerse akıllarının almayacağı hızla tekrar eski nükleer çalışmalarımıza geri döneriz uyarısında bulundu.

Tahran yönetimi şu an nükleer faaliyetlerini büyük ölçüde dondurmuş durumda. Müzakereler sonucunda İran ın nükleer faaliyetlerinin kısıtlanması, buna karşılık Tahran a uygulanan yaptırımların kaldırılması hedefleniyor.

İran ın nükleer programına ilişkin son tarih olarak 30 Haziran tarihi kapsamlı bir anlaşma yapılması için öngörülmüştü. Viyana da yürütülen görüşmelerde uzlaşı sağlanamayınca müzakereler 7 Temmuz a kadar uzatıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da termometreler patlayacak

1 Samsun'da termometreler patlayacak

Samsun'da kanlı düğün!

2 Samsun'da kanlı düğün!

Engin İpekoğlu: 'Bu sonuç bizi üzmüyor'

3 Engin İpekoğlu: 'Bu sonuç bizi üzmüyor'

Samsun'da bıçaklı saldırı: 1'i ağır 2 kişi yaralı

4 Samsun'da bıçaklı saldırı: 1'i ağır 2 kişi yaralı

Samsun'da silahlı saldırı!

5 Samsun'da silahlı saldırı!

Samsun'da şüpheli ölüm

6 Samsun'da şüpheli ölüm

Test edildi, onaylandı

7 Test edildi, onaylandı

Samsunlu futbolcunun mutlu günü

8 Samsunlu futbolcunun mutlu günü

Samsunspor puanı kurtardı

9 Samsunspor puanı kurtardı

'Neden ben' diye sormak!

10 'Neden ben' diye sormak!..