Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

TÜRKİYE YE İZİN VERMEYİN

Türkiye nin Suriye sınırında tampon bölge oluşturması ile ilgili tartışmalar devam ederken, PKK nın bu ülkedeki kolu olan PYD Eş Başkanlığı ndan yapılan açıklamada, bağımsız bir devlet kurma niyetlerinin olmadığı belirtildi.

 TÜRKİYE YE İZİN VERMEYİN

Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye yetkililerinin Rojava ve Suriye topraklarına müdahale tehditlerinde bulunduğu iddia edildi. PYD açıklamasında 6 madde başlıklar halinde şöyle sıralandı:

- Devletlerarası sınır ve komşuluklara saygıyla yaklaşıp, uluslararası anlaşmalara göre hareket ediyoruz.

- Bağımsız bir devlet kurma niyetimiz yok. Türkiye cumhurbaşkanının bahsettikleri yerinde olan şeyler değildir. Doğru olan Demokratik Özerklik Yönetimi ni geliştirerek Suriye karmaşasında çözümün numunesi olarak çalışıyoruz. Komşu ülkelerinin müdahale etme gibi bir hakları yoktur.

- PYD olarak ve Demokratik Özerklik Yönetimi içerisinde yer alan tüm ortaklarımız bir kez daha belirtmek istiyoruz; komşularımızın kendi iç düzenlerini bozmak ya da ayaklar altına almak gibi bir niyetimiz yoktur. Umut ediyoruz ki, Suriye ye müdahale gibi BM anlaşmasına uymayacak ve komşuluk değerlerini sarsmayacak yaklaşımlara gidilmez.

- Biz uluslararası anlaşmalar yardımına göre teröre karşı mücadele ediyoruz.

- Rojava ya askeri müdahalenin etkisi hem bölgede, hem de devletlerarasında büyük bir etkiye yol açacaktır. Yine Suriye nin ve Ortadoğu nun siyasi durumunu daha da karmaşık hale getirecektir. Biz büyük ülkelerden özellikle de Türkiye ile NATO da yer alan devletlerden Amerika ve Fransa dan umut ediyoruz ki, Türkiye nin Rojava ve Suriye nin belli bir parçasına yönelik muhtemel müdahalesine izin verilmesin.

- YPG güçleri ve müttefikleri, Rojava bölgesinde diktatör rejim ve çete gruplarına karşı Rojava topraklarını savundu. Rojava topraklarını savunmak için birçok bedel ödediler. Şuanda da saldırılar nereden gelirse gelsin hazır durumdayız.

Açıklamanın devamında, Suriye nin birliği ve tüm haklarıyla tüm oluşumları savunacak demokratik çerçevede bir sistem istiyoruz. Komşu ülkelerle iyi ilişkiler temelinde toplumlarla ilişkilerimiz oluşturmak istiyoruz. Teröre karşı koalisyonun bir parçasıyız. Bunun üzerine Türk yetkililerinden provakatif siyasetti bırakmaları çağrısında bulunuyoruz denildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunda zincirleme kaza

1 Samsun'da zincirleme kaza!

Samsunspor Başkanı Tutu İstanbulda

2 Samsunspor Başkanı Tutu İstanbul'da

Samsunspor maçı internetten televizyona

3 Samsunspor maçı internetten televizyona

Galip Öztürke Samsunda coşkulu karşılama

4 Galip Öztürk'e Samsun'da coşkulu karşılama

Baba ve kızı fuhuş için çağrı merkezi kurmuş

5 Baba ve kızı 'fuhuş' için çağrı merkezi kurmuş!

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Her puan değerli

6 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü: Her puan değerli

Samsunspordan üyelere önemli çağrı

7 Samsunspor'dan üyelere önemli çağrı

FETÖnün ablaları adliyede

8 FETÖ'nün ablaları adliyede

Genç futbolcu silahlı saldırıda öldürüldü

9 Genç futbolcu silahlı saldırıda öldürüldü

Uğur Okulları Haber Medyada

10 Uğur Okulları Haber Medya'da