Uzmanlardan “Uzun Süre Güneşte Kalmayın” Uyarısı

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Dilek Erdem, güneşten korunmanın özellikle açık tenli, cildinde birçok ben bulunan veya cilt tümörü açısından aile öyküsü olan kişiler için çok daha önemli olduğunu söyledi.

Uzmanlardan “Uzun Süre Güneşte Kalmayın” Uyarısı

Medical Park Samsun Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Dilek Erdem “güneş ışığının zararları” hakkında bilgi verdi. Dr. Erdem, “Her yıl bir milyonun üzerinde kişi cilt tümörü tanısı almaktadır. Çoğu cilt tümörü tamamen tedavi edilebilir olmasına rağmen, ‘melanom’ adı verilen en tehlikeli cilt tümöründen 2011 yılında 8 bin 790 kişi hayatını kaybetmiştir. Tüm cilt tümörlerinin en önemli nedeni güneş ışığından kaynaklanan radyasyondur. Ultraviyole radyasyon adı verilen bu radyasyon şekli, genetik mutasyonlara yol açar ve ciltteki bağışıklık sistemini zedeleyerek ciltten girecek anormal hücrelerin vücut tarafından reddedilmesini önler. ‘Melanom’ dışı cilt tümörleri riski yaşam boyu maruz kalınan güneş ışığı ile ilişkilidir. Toplam güneş ışığı ‘melanom’ için de risk teşkil etse de daha çok ‘anlık yoğun güneş maruziyeti’ daha çok önemlidir. Aşırı derecede uzun süren güneşlenme ise bu riski daha da artırır” dedi.

10.00 ve 15.00 saatleri arasında güneş altında fazla vakit geçirilmemesi gerektiğini söyleyen Dr. Dilek Erdem, “Cilt kanserinden korunmada kendi kendine yapılacak aylık tepeden tırnağa muayene oldukça önemlidir. Bir diğer önemli korunma yolu da güneşe maruziyetin dengelenmesi ve bu konuda bilinçlenmektir. Cilt Kanseri Kurumu, kurulduğu 1979’dan beri güneşten korunmanın önemini vurgulamaktadır. Güneşten korunmak özellikle açık tenli, cildinde birçok ben bulunan veya cilt tümörü açısından aile öyküsü bulunan kişiler için çok daha önemlidir. Herkes özellikle saat 10.00 ile 15.00 saatleri arasında güneş altında geçireceği zamanı kısıtlamalı, şapka, güneş gözlüğü ve diğer güneşe maruziyeti azaltacak eşyaları kullanmalı ve de güneş koruyucu kremler kullanmalıdır” diye konuştu.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Dilek Erdem, “Güneşe en çok maruz kalınan zamanlar çocukluk ve adölesan dönem olduğundan yaşamın erken dönemlerinde alınacak önlemler en çok yararı sağlayacaktır. Dünya Sağlık Örgütü’nce özellikle solaryum kullanımı 18 yaş altı kişilerde önerilmemektedir” açıklamasında bulundu.

Uzm. Dr. Dilek Erdem şu bilgileri verdi: “Güneş kremleri özellikle günlük geniş aralıkta 15 SPF ve üzeri olmalı, daha uzun süre dış ortamda güneşe maruz kalınacaksa suya dirençli-30 SPF ve üzeri olmalıdır. Güneşe çıkmadan 30 dakika önce 2 yemek kaşığı kadar olmak üzere tüm vücuda uygulanmalı ve de yüzme-aşırı terleme gibi durumlar sonrası 2 saatte bir güneş kremini yeniden uygulanmalıdır. Yenidoğanlar mutlaka güneşten uzak tutulmalıdır. Güneş koruyucu kremler bebeklerde ancak 6 ay sonrası kullanılmalıdır.”EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da korkunç kaza: 2 ölü, 1 yaralı

1 Samsun'da korkunç kaza: 2 ölü, 1 yaralı

Çifte müjde! Erken emeklilik geliyor

2 Çifte müjde! Erken emeklilik geliyor

Vergi affında bayram ayarı

3 Vergi affında bayram ayarı

8 ev tamamen yandı

4 8 ev tamamen yandı

Samsunspor'un rakibi Artvin Hopa

5 Samsunspor'un rakibi Artvin Hopa

Bu sese kulak verin

6 Bu sese kulak verin

Şenol Güneş'ten Samsunspor'a 'süper' temenni

7 Şenol Güneş'ten Samsunspor'a 'süper' temenni

Ucuz akaryakıta dikkat!

8 Ucuz akaryakıta dikkat!

Bülent Korkmaz: 'Bireysel hatalardan gol yedik'

9 Bülent Korkmaz: 'Bireysel hatalardan gol yedik'

Motorun ara gazı canından ediyordu: 1 yaralı

10 Motorun ara gazı canından ediyordu: 1 yaralı