Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

BAKANLIK SORUMLULUK KABUL ETMEDİ

Manisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, 301 madencinin öldüğü Soma faciasının ardından tazminat talebiyle dilekçeyle başvurduklarını, sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nın dönüş yaptığını söyledi.

BAKANLIK SORUMLULUK KABUL ETMEDİ

Arslan dilekçelerine verilen cevapta, Bakanlığımız yönünden hiçbir illiyet bağı ve bakanlığımıza atfedilecek herhangi bir hizmet kusuru bulunmadığından müvekkilleriniz için talep edilen maddi ve manevi tazminat talebinin karşılanması mümkün bulunmamaktadır denildiğini ifade etti.
Manisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, makamında yaptığı açıklamalarda Soma faciasının ardından yaşanan hukuki süreçle ilgili bilgi verdi. Türkiye Barolar Birliği nin katkısıyla facianın ilk anından beri baro olarak olaya müdahil olduklarını belirten Arslan, Soma Cumhuriyet Başsavcılığı nca yapılan soruşturmada faciadan sorumlu kamu görevlileri hakkında soruşturmaya izin verilmemesi üzerine; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aleyhine, Danıştay a dava açılmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aleyhine açılan dava, faciada sorumlu kamu görevlilerinin tespit edilmesi şeklinde sonuçlanmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Soma Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmaya izin talebine cevap vermemiştir. Kamu görevlileri dışında diğer sorumlular hakkında Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi nde açılan dava devam etmekte olup, duruşması 18 Ağustos 2015 tarihine ertelenmiştir. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü ve Soma Holding A.Ş. aleyhine Soma İş Mahkemeleri nde açmış olduğumuz destekten yoksun kalma ve manevi tazminat davalarımız devam etmektedir. Soma faciasında 301 maden işçimizin şehit olmasında kamu kurumlarının gerekli denetimi yapmaması nedeniyle, denetimi yapması gereken kamu görevlileri, genel müdürler, ilgili bakanlar ve siyasi iktidar sorumludur dedi.
 

AMAÇ MAĞDURLARIN HAKLARINI SAVUNMAK 
Manisa Barosu olarak ölen madencilerin yakınlarının haklarını savunmak için çalıştıklarını vurgulayan Arslan, Kamu kurumlarının aynı zamanda şehit olan madencilerimizin eşlerine, çocuklarına, annelerine, babalarına maddi ve manevi tazminat sorumluluğu vardır. Şehit yakınlarımızın hak kaybına uğramaması için bir yıllık yasal süre içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına ve Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ne dilekçe ile müracaat edilmiştir. Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, bu başvurularımıza uzun süre cevap vermemiştir diye konuştu.
 

BAKANLIKLAR SORUMLU
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Hukuk Müşavirliği aracılığıyla Haziran ayında dilekçelerine cevap verildiğini söyleyen Arslan, Verilen cevapta; açıkladığımız nedenlerle tazminat talebinin dayanağı olarak gösterilen olayın meydana gelmesinde bakanlığımız yönünden hiçbir illiyet bağı ve bakanlığımıza atfedilecek herhangi bir hizmet kusuru bulunmadığından; müvekkilleriniz için talep edilen maddi ve manevi tazminat talebinin karşılanması mümkün bulunmamaktadır denilmektedir. Oysaki Kamu Denetçiliği Kurumu nun Aralık 2014 tarihinde yayımladığı raporun idarecilerin sorumluluğu kısmında; Bakanlıkların sorumluluğu açıkça ortaya konulmuştur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirtilen cevabına karşılık 60 günlük süre içinde Manisa İdare Mahkemesi nde Bakanlıklar ve Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü aleyhine tazminat davaları açılacaktır. Şehit madencilerimizin eşlerinin, çocuklarının hakkı sonuna kadar savunulacak, sorumluların cezalandırılması, şehit yakınlarının haklarının alınması için Manisa Barosu olarak gerekli tüm yasal işlemler yapılacaktır diye konuştu.
 

KOMİSYON KURULMASI GEREKİRDİ
Dilekçelerini alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nın, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Kömür İşletmeleri ile bir komisyon oluşturması gerektiğini söyleyen Arslan, Bu komisyon ödenecek olan tazminat miktarlarını tespit edip, madenci yakınlarına teklif etmeleri gerekirdi. Olması gereken buydu. Ancak bakanlık bu prosedürü işletmeden direk sorumluluğun olmadığı cevabını veriyor. Sorumluluğun olmadığını belirtmesi için dahi bu komisyonu oluşturması gerekiyor. Ancak şu anda tazminat oranlarını belirlemek ve bilmek mümkün değil. Bu işçinin madendeki çalışma süresine, yaşına, geri kalan çocuklarına, eşini yaşına bağlı. Şu anda bunları uzman arkadaşlarımıza yaptırıyoruz dedi.
 

TAZMİNAT TAHSİL ETMEK MÜMKÜN OLMAYABİLİR
İdare ve iş mahkemelerine de davalar açtıklarını belirten Arslan, Önümüzdeki ay içinde bu bakanlıklar aleyhine İdare Mahkemesine; mükerrer olmamak üzere iş mahkemesine açtığımız davalar var. Soma Kömür İşletmesi ne, Soma Holding e ve Türkiye Kömür İşletmelerine karşı dava açtık. Ancak kamuoyuna yansıyan bir durum var. Soma Holding ve Soma Kömür İşletmeleri ne yazık ki kendi içini boşaltmış durumda. Belki bu iş mahkemesinde bu davalar kazanılmış olsa bile bizim kazanılan tazminatları tahsil etme imkanımız olmayacak diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

2 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

3 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

4 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Hasret sona ersin

5 Hasret sona ersin

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

6 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar

Lovelette kahkaha tufanı

7 Lovelet'te kahkaha tufanı

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

8 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Samsunda tüketici şikayetçi

9 Samsun'da tüketici şikayetçi

Samsuna katma değer sağlayacağız

10 Samsun'a katma değer sağlayacağız