Odü’de Fareler Üzerinde Deney Çalışmaları

Ordu Üniversitesindeki araştırmacıların bilimsel çalışmalarına önemli ölçüde yardımcı olacak Deney Hayvanları Laboratuvarı’nda hayvanlar üzerinde ilk deneyler yapılmaya başlandı.

Odü’de Fareler Üzerinde Deney Çalışmaları

Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan tarafından teklif edilen ve ODÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenerek açılan Deney Hayvanları Laboratuvarı’nda ODÜ Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu tarafından Doç. Dr. Soner Çankaya’nın başkanlığında 80 saatlik bir eğitim süreci geçiren araştırmacılar Ordu Üniversitesi’nin bilimsel gelişimine katkı sağlamaya başladılar.

İNSÜLİN DİRENCİ SENDROMUNA ÇARE ARANIYOR

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülin Bayrak, Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencileri Eczacı B. Sertaç Ayhan ve Biyolog Kevser Günkur ile birlikte deney hayvanlarında insülin direnci modeli oluşturma çalışmalarını yürüttüklerini belirtti.

Doç. Dr. Bayrak, Günümüzde daha çok masa başında çalışan, sigara içen, stresi artmış ve hazır rafine gıdalarla beslenen hasta profili sayısı artmaktadır. Bu çevresel faktörlerin genetik yatkınlığı tetiklemesi ile özellikle son yıllarda ülkemizde insülin direnci sendromunda, diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların ortaya çıkmasında çok hızlı bir artış görülmektedir. İnsan yaşamını ciddi olarak tehdit etmekte olan insülin direnci sendromun moleküler mekanizmasını aydınlatmaya yönelik olarak dünya genelinde geniş çapta araştırmalar yapılmakta ve bu amaçla deneysel hayvan modelleri sıklıkla kullanılmaktadır. Biz de Deney Hayvanları Laboratuvarımızda farelerde insülin direnci sendromunu geliştirmeyi ve bu sendroma neden olan moleküler mekanizmaları ve tedavi yaklaşımlarını araştırmayı hedefliyoruz dedi.

KARACİĞER YAĞLANMASINI ENGELLEME DENEYİ

Ordu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi B. Sertaç Ayhan ise Prof. Dr. Tevfik Noyan’ın proje yürütücülüğünü üstlendiği ve kendi tez konusu olan ‘Nonalkolik yağlı karaciğerde sıcak iskemi-reperfüzyon hasarına karşı trimetazidinin koruyucu etkisi’ üzerine araştırmasını Deney Hayvanları Laboratuvarı’ndaki fareler üzerinde gerçekleştiriyor.

Yüksek Lisans Öğrencisi Ayhan, çalışması hakkında şu bilgiyi verdi: Nonalkolik yağlı karaciğer modelini oluşturmak için fareler düzenli olarak çeşitli yüksek yağlı diyetlerle beslendirilmektedir. Daha sonra farelerden alınan kan örneklerinde biyokimyasal parametrelere bakılıyor, ayrıca alınan karaciğer örnekleri de patolojik açıdan yağlanmanın olup olmadığı kontrol edilip en uygun olan modeli anabilim dalımızca optimize etmeyi planlıyoruz.EN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Hakem 'penaltı' dedi

2 Hakem 'penaltı' dedi

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

3 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Bir anı, bir yazı...

4 Bir anı, bir yazı...

Samsunspor'da üzen istatistik

5 Samsunspor'da üzen istatistik

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

6 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

Samsun'da Erva bebeğin dramı

7 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsunspor PFDK'ya sevk edildi

8 Samsunspor PFDK'ya sevk edildi

Yüzlerce kuş telef oldu

9 Yüzlerce kuş telef oldu

E-devlet'ten yeni bir hizmet daha...

10 E-devlet'ten yeni bir hizmet daha...