Koalisyon umudu

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve işadamları derneklerinin başkanları, siyasi belirsizliğin ekonomide tedirginlik yarattığını, ancak büyük yaralar açmadan hükümümetin kurulacağını umut ettiklerini açıkladı

Koalisyon umudu

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Türkiye nin zaman kaybına tahammülü yok. Bir an önce hükümet kurulmalı derken; işadamları temsilci ve dernek başkanları en kısa sürede bir koalisyon kurulabileceğine inandıklarını söyledi.

Haber Medya Grubu nun iftarında  Haber Radyo nun canlı yayına katılan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, SESOB Başkanı Eyüp Güler, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, SAMİKAD Başkanı Münevver Uğurlu, SSMMMO Başkanı Hayrul Kayar, SAMGİAD Başkanı Levent Özden koalisyon ve ekonomideki beklentilerini anlattı.

BİR AN ÖNCE KURULMALI
Samsun Valisi İbrahim Şahin: Siyasette olan tüm gelişmeler iş dünyasını yakından ilgilendiriyor. Koalisyon görüşmeleri, meclis başkanlığı seçimi iş dünyasını etkiliyor. Bu nedenle bir durağanlık söz konusu. Çeşitli koalisyon seçenekleri gündemde. Müzakereler devam ediyor. AK Parti nin CHP ya da MHP ile ortaklığı olabilir gibi gözüküyor. Bana göre, MHP ile koalisyon kurmak kolay, yürütmek zor. Çünkü tabanlar aynı. Ama CHP yle ise koalisyon kurmak zor yürütmek kolay. CHP nin uzun süredir iktidarda olamaması onlara baskı yaptı. Bunun dışındaki alternatif ise Cumhurbaşkanımızın dillendirdiği tekrar seçim. Türkiye nin zaman kaybına tahammülü yok. Bir an önce hükümet kurulmalı. Çünkü Türkiye nin çevresinde çeşitli terör sıkıntıları var. Ayrıca Avrupa Birliği konusu da uzun zamandır konuşulmuyor. Dolayısıyla bunlara eğilmek için hükümet belirsizliğinin ortadan kalkması gerekiyor.

İYİ DURUM DEVAM EDECEK
Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır: Samsun ekonomosi, Türkiye ekonomisi ile paralel bir durumda ilerliyor. Organize sanayi bölgeleri ile, altyapı ve üstyapı ile, yeni iş alanlarıyla iyi bir duruma gelmiştir. Bu sürecin devam edeceği düşüncesindeyim.

OLUMSUZ ETKİLİYOR
SAMİKAD Başkanı Münevver Uğurlu: Hükümetin bir an önce kurulması beklentisi içerisindeyiz. Nasıl ya da kiminle kurulacağının önemi yok. Bizler iş kısmındayız. Bu şehre daha çok nasıl hizmet verebiliriz, bunu düşünüyoruz. Siyasi belirsizlik iş hayatını da olumsuz etkiliyor. Belli bir düzen var, ancak önümüzü görebilme açısından belirsizlik olmaması daha iyi olacaktır.

HENÜZ ZARAR VERMEDİ
SESOB Başkanı Eyüp Güler: Koalisyonla ilgili kamuoyunda yer alan haberler, Samsun ekonomisi için fazla bir olumsuzluk yaratmadı. Koalisyon söylentileri, önceki gibi büyük zarar vermedi ekonomiye. Diğer zamanlarda olumsuz etkilerini görüyorduk. Bence AK Parti-CHP koalisyonu kurulacaktır. Türk halkı için anlaşmaya mecburlar. Ben dünyadaki örneklerine de bakarak anlaşabileceklerine inanıyorum.

UMUTSUZ DEĞİLİM
SSMMM Odası Samsun Şube Başkanı Hayrul Kayar: Koalisyon olumsuzluk doğuracak gibi spekülasyonların önemi yok. Mutlaka bir hükümet kurulacaktır. Ben buna inanıyorum ve Türkiye yi yapısal olarak daha iyi yerlere götüreceğine inanıyorum. Ben umutsuz değilim, çünkü Sayın Valimiz ve meslek odalarımız bu işi iyi forse ediyor. Lojistik Bölge, İhtisas Organize Sanayi, OKA nın çalışmaları var. Özellikle Rusya ile daha çok ilişki kurabildiği takdirde Samsun un gelecekte daha iyi noktaya geleceğini düşünüyorum.

BAŞIMIZIN TACIDIR
TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın: Samsun da yabancı yatırımcılar büyük AVM ler açıyor. Gıda sektörü yaygınlaşıyor. Ancak vergileri dışarı gittiği için Samsun a akşamları bıraktıkları bir konteynır çöpten başka bir şey kalmıyor. Burada yatırım yapıp vergisini burada ödeyen insan başımızın tacıdır. Adnan Ölmez Bey de bunlardan biridir.

ERKEN SEÇİM RAFA KALKMALI
SAMGİAD Başkanı Levent Özden: Şu an için iki seçenek var, koalisyon ve erken seçim. Ben genç bir işadamı olarak öncelikle erken seçim ihtimalinin rafa kalkması gerektiğini düşünüyorum. Bu söylemlerin de son bulması gerektiğini düşünüyorum. 4 partili bir meclis var ve ben doğru kararlar alabilecek, akl-ı selim bir koalisyon kurulabileceğine inanıyorum. Gezi olayları, 17-25 Aralık operasyonları sürecindeki belirsizlikler sıkıntı yaratıyor. Malesef iki yıldır bir dalgalanma yaşıyoruz. Ben siyasi temsilcilerimizden kendi isteklerini, egolarını bir kenara bırakıp tamamen ülke menfaatlerini öne koymalarını istiyorum. Halk ortak akılla yönetilmesini istediyse bunun gereği yapılmalı.

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

İstanbul'da lüks otelde terör operasyonu: 1 gözaltı

1 İstanbul'da lüks otelde terör operasyonu: 1 gözaltı

Spor Bakanlığından Gümüşhane'nin amatör spor kulüplerine destek

2 Spor Bakanlığından Gümüşhane'nin amatör spor kulüplerine destek

Gümüşhane'de kurumlararası halı saha turnuvasının şampiyonu Belediye oldu

3 Gümüşhane'de kurumlararası halı saha turnuvasının şampiyonu Belediye oldu

Sosyal medya hesabındaki notu okuyan herkes evine koştu

4 Sosyal medya hesabındaki notu okuyan herkes evine koştu

Silahlı saldırıda hayatını kaybeden şarkıcı Hacer Tülü'nün İzmir'de toprağa veri

5 Silahlı saldırıda hayatını kaybeden şarkıcı Hacer Tülü'nün İzmir'de toprağa veri

Şehit Resul Bayracı baba ocağına getirildi

6 Şehit Resul Bayracı baba ocağına getirildi

Adana'da sağanak yağışa teslim oldu

7 Adana'da sağanak yağışa teslim oldu

Kuşadası Körfezi'nde 38 kaçak göçmen yakalandı

8 Kuşadası Körfezi'nde 38 kaçak göçmen yakalandı