5 yıldızlı konforu gören normal doğumu tercih etti

Samsun da Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, hamileleri normal doğuma özendirmek amacıyla geçen yıl Mayıs ayında Keyifli Doğum Ünitesi kurdu. 5 yıldızlı otel konforundaki hastane odasına talep artınca oda sayısı 3 e çıkarıldı.

5 yıldızlı konforu gören normal doğumu tercih etti

Hastanede gerçekleştirilen gebe okulunda eğitim alan kadınların öncelikli olarak kalabildiği oda, normal doğum yapan kadınlara 5 yıldızlı otel konforu sunuyor. Ünitede çift kişilik bir yatak, bebek beşiği, oturma grubu, özel banyo ve tuvalet, buzdolabı, televizyon bulunuyor. Odanın hemen bitişinde yer alan doğum odasında normal doğum yapan kadın tek kapıdan Keyifli Doğum Ünitesi ne geçiş yapıyor. Üniteye olan ilgi sonrasında geçen yıl Aralık ayında ünite sayısı 3 e çıkarıldı. 3 Keyifli Doğum Ünitesi nin faaliyete geçmesiyle birlikte hastanedeki normal doğum yapan hamilelerin sayısında da artış meydana geldi. Keyifli doğum üniteleri hizmete geçmeden önce 2014 ün ilk 5 ayında hastanede bin 270 normal doğum, bin 480 sezaryenle doğum gerçekleşti. Keyifli Doğum Ünitesi hizmete girdikten sonra 2015 yılının ilk 5 ayında ise bin 500 normal doğum bin 285 sezaryenle doğum oldu. Ünitenin faaliyete geçmesiyle birlikte hamile kadınlar normal doğumu daha çok tercih eder hale geldi. 

Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Alaiddin Domaç, Keyifli Doğum Üniteleri nin normal doğum sayısının artmasına olumlu katkı vermesi üzerine sayıyı 3 e çıkardıklarını belirterek, 2016 da sayıyı 6 a çıkarmayı planlıyoruz. Bu uygulamadan oldukça iyi verim aldık. Elimizdeki rakamsal veriler de bizi destekliyor. Hastanemizde yapılan normal doğum oranı arttı. Biz burada konsepte hamilelere evlerinde nasıl rahat ediyorlarsa o rahatlığı sağlamak istedik. Çünkü gebelik başlı başına bir psikolojik stres. Bir korku yaşanıyor. Biz de bu durumu hastane ortamından biraz daha uzaklaştırıp sanki bir ev ortamı yaratarak psikolojik olarak hastalarımızı biraz daha rahatlatmak istedik. Odalardaki konfor noktasında 5 yıldızlı otellerle yarışabileceğimizi düşünüyoruz. Bu noktada keyifli doğum ünitesi sayısı 2016 yılında 6 ya çıkarmayı hedefliyoruz diye konuştu.   

Başhekim Uzm.Dr. Alaiddin Domaç, doğumun bir fizyolojik süreç olduğunu söyleyerek, Sezaryen sonuçta bir cerrahi operasyon. Bir takım komplikasyonlar gelişebilir. Bunun dışında sezaryende belli bir sayıda doğum yapma imkanınız var. İnsanlarımız normal doğumla bu fizyolojik süreci daha rahat yaşayabilirler. Normal doğumda bir gün sonra taburcu olup evlerine  gidebilirler. Ama bir sezaryen doğumdan sonra bir hafta 10 gün bu ameliyatın etkileri devam ediyor dedi.   

Normal doğum yaptıktan sonra keyifli doğum ünitesinde kalan Hediye Er, Normal doğum yaptım ve kızımı dünyaya getirdim. Normal doğum daha sağlıklı ama korkuyordum. Eğitim aldım bana keyifli doğum ünitesi hakkında da bilgi verdiler. Bende normal doğum yapmaya karar verdim. Şu an çok rahat bir odada kalıyorum. İyi ki normal doğum yapmışım. Benim ve kızım için çok konforlu oldu diye konuştu.   

İlk doğumunu normal doğum olarak yapan ve bir erkek çocuk dünyaya getiren Öznur Arslan, Doğum sonrasında odayı gördüğümde çok beğendim. Çok güzel döşenmiş. Çok rahat. Özel hastanelerde bile böyle oda görmedim. İyi ki bu hastaneye gelip normal doğum yapmaya karar vermişim. Şimdi çok rahatım ve mutluyum şeklinde konuştu. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Sokak hayvanları annesiz kaldı

1 Sokak hayvanları annesiz kaldı

Samsun'da otelde cinayet şüphesi

2 Samsun'da otelde cinayet şüphesi

Ayite'ye iki talip

3 Ayite'ye iki talip

Bu ikili listede

4 Bu ikili listede

Samsun milletvekili seçim sonuçları

5 Samsun milletvekili seçim sonuçları

SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

6 SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

Samsunspor'da çekiliş sürprizi

7 Samsunspor'da çekiliş sürprizi

Türkiye geneli milletvekili seçim sonuçları

8 Türkiye geneli milletvekili seçim sonuçları

Samsun cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

9 Samsun cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

Türkiye geneli Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

10 Türkiye geneli Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları