YARGITAY, CEZAYI FAZLA BULDU

Erzurum da 12 yaşındaki N.A. ya tecavüz ettikten sonra öldürdükleri iddiasıyla yargılanan küçük yaştaki 3 sanığın cezasını Yargıtay fazla bularak bozdu.

YARGITAY, CEZAYI FAZLA BULDU

Yeniden yapılan yargılamada 2 sanığın cezaları düşürülüldü, 1 sanığa ise suç tarihinde 11 yaşını tamamlamadığı gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığı kararı verildi. 

Olay, 28 Ağustos 2010 tarihinde Tortum un Şenyurt Beldesine bağlı Cihanlı Köyünde meydana geldi. Tülay- Nevzat A. çiftinin 7 çocuğundan 4 üncüsü N.A. esrarengiz biçimde ortadan kayboldu. Ayı tarafından kaçırıldığı sanılan N.A. nın 4 gün sonra Şenyurt Yaylasındaki ormanlık alanda toprağa gömülü cesedi bulundu. Yapılan otopside N.A. nın tecavüze uğradıktan sonra 27 yerinden bıçaklandığı ve iple boğularak öldürüldüğü belirlendi. Olayla ilgili yaşları 18 den küçük olan A.D., S.K., M.F.D. ve Y.E.B. gözaltına alındı. A.D. ve S.K. tutuklanırken, M.F.D. ve Y.E.B. nin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Suça sürüklenen çocuklar için 3 üncü Ağır Ceza Mahkemesinde bir suçu gizlemek, delilleri ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla çocuğu öldürme, cinsel istismar suçlarından dava açıldı. Cinayeti işlediklerini kabul eden S.K., N.A. nın Y.E.B. ile cinsel ilişkiye girdiğini duyduğunu, olay günü kızın kendisini öpmeye başlaması üzerine bir ilişki yaşadıklarını söyledi. Bu gelişmeden bir süre sonra A.D. ile tarlaya gittikleri sırada N.A. nın yanlarına geldiğini ve Bana para verin yoksa ilişkiye girdiğimizi herkese söylerim dediğini iddia eden S.K. daha sonra kızın ellerini kemerle bağladıklarını, arkadaşıyla birlikle bıçakladıklarını bildirdi. 

N.A. ile rıza göstermesi üzerine birlikte olduğunu iddia eden A.D. ise cesedi bulunmaması için toprağa gömdüklerini belirtti.

Mahkeme heyeti 11 Eylül 2013 günü yapılan karar duruşmasında A.D. yi cinayet suçundan 20, cinsel istismar suçundan 5.5 yıl hapis cezasına çarptırdı. S.K. ya cinayetten 12.5 yıl, M.F.D. ye çocuğun cinsel istismarı suçundan 4 yıl 2 ay, Y.E.B. ye ise basit cinsel istismar suçundan 1.5 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, Y.E.B. nin 1.5 yıllık hapis cezasından sonra hükmün açıklanmasını erteledi. A.D. ve S.K. nın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Sanık avukatlarının kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay a gönderildi. 

Yargıtay 1 nci Ceza Dairesinin 13 Mart 2015 günü verdiği kararda, suç tarihinde 15 yaş 3 ay 18 günlük olduğu belirlenen A.D. nin cinsel istismardan 5.5 yıllık cezasını onarken, cinayetten verilen 20 yıllık cezayı bozdu. Olay tarihinde 13 yaş 23 günlük olan S.K. nın aldığı 12.5 yıl hapis cezası da Yargıtay tarafından uygun bulunmadı. Yargıtay, 16 Aralık 1997 doğumlu olan M.F.D. nin cinsel istismar eylemini ilk olarak 2008 yılının Ağustos ve Eylül ayında gerçekleştirdiğini, o tarihte 11 yaşını tamamlamadığını dikkate alarak cezai sorumluluğunun bulunmadığına kanaat getirdi. 

Yargıtay ın bozma kararı üzerine 2 nci Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanan A.D. ye öldürme suçundan 15 yıl 10 ay, S.K. ya da 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, M.F.D. hakkında ise suç tarihinde 11 yaşını tamamlamadığı gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığını kararlaştırdı.EN ÇOK OKUNANLAR

Sokak hayvanları annesiz kaldı

1 Sokak hayvanları annesiz kaldı

Samsun'da otelde cinayet şüphesi

2 Samsun'da otelde cinayet şüphesi

Ayite'ye iki talip

3 Ayite'ye iki talip

Bu ikili listede

4 Bu ikili listede

Samsun milletvekili seçim sonuçları

5 Samsun milletvekili seçim sonuçları

SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

6 SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

Samsunspor'da çekiliş sürprizi

7 Samsunspor'da çekiliş sürprizi

Türkiye geneli milletvekili seçim sonuçları

8 Türkiye geneli milletvekili seçim sonuçları

Samsun cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

9 Samsun cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

Türkiye geneli Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

10 Türkiye geneli Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları