Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

LGBTİ lerden suç duyurusu

LGBTİ Dernekleri, Taksim de 13 üncüsü düzenlenen “LGBTİ Onur Yürüyüşü ne yapılan polis müdahalesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

LGBTİ lerden suç duyurusu

İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi, Lambda İstanbul LGBTİ Derneği ve Ankara Pembe Hayat LGBTİ Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu 9 dernek suç duyurusu öncesi Çağlayan daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı. Topluluk, Türkçe ve İngilizce Buradayız, alışın, gitmiyoruz yazılı pankart açarak, Eşcinseller susmayacak sloganları attı.

DEVLET YETKİLİLERİ DİN ALİMİ GİBİ...

Grup adına Avukat Yasemin Öz yaptığı açıklamada, LGBTİ bireylerin barışçıl bir gösteri için toplandıkları sırada, polisin plastik mermi, biber gazı, tazyikli su ve cop kullanarak hukuka aykırı müdahalede bulunduğunu belirtti.

Öz, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu nun İstanbul Valisi ile yaptığı görüşmeyi anımsatarak, İstanbul Valisi yürüyüşün engellemesine Ramazan ayını gerekçe göstermiş. Bu nedenle yürüyüşün iptal edilmesi kabul edilemez. Devlet yetkilileri müslümanların yerine geçip din alimi gibi hangi yürüyüşün Ramazan da yapılıp yapılamayacağına dair karar veremezler. Ramazan da yapılırsa toplumun bundan rahatsız olacağını var sayma hakları yoktur. Çünkü yürüyüşün içinde Müslüman, Hristiyan, Yahudi inançlı inançsız bir çok LGBT mevcuttur. Hiç kimse kimsenin hakkında karar alamaz. Hele laik bir devlette din alimi gibi hareket etmelerini hukuk kabul etmez. Bu nedenle hiçbir gerekçe olmadan yürüyüşümüze saldıran ve engelleyenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız diye konuştu.

SUÇ DUYURUSU...

LGBTİ aktivistleri ve dernekleri adına avukatları tarafından savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde, haftalar boyunca kamuoyuna ilan edilmek suretiyle duyurulan ve basına yansıyan haberler ile de gerçekleşeceği bilinen LGBTİ Onur Yürüyüşü nün, İstanbul Valiliği nce önceden bildirimde bulunulmaksızın engellendiği belirtildi. Dilekçede Valiliğin hukuka aykırı emri kolluk kuvvetlerinin kitleye karşı orantısız ve ölçüsüz güç kullanmasına sebebiyet vermiştir. Kısacası Valiliğin yürüyüşe ilişkin engellemesi hukuk dışıdır, uluslar arası sözleşmeler ve Anayasa başta olmak üzere, gösteri yürüyüşlerini düzenleyen tüm mevzuata ve konuya ilişkin yüksek mahkeme kararlarına aykırıdır denildi. Dilekçede, Zira yürüyüşün engellenmesinin gerçek nedeni, İstanbul Valisi Vasip Şahin tarafından HDP İstanbul milletvekili Sn. Av. Filiz Kerestecioğlu na telefon konuşmasında şifahen, Etkinliğin LGBTİ bireyler tarafından yapılması ve Ramazan ayına denk gelmesi olarak bildirilmiştir. Devlet yetkililerinin Müslümanlar ile LGBTİ leri karşıt iki grup gibi varsaymaya ne hakkı ne de yetkisi bulunmamaktadır. Bu varsayımın gerçek ile yakından veya uzaktan alakası dahi yoktur. Aksine, LGBTİ örgütler başörtüsü yasağının eşitlik bağlamında kalkması konusunda daimi olarak mücadeleye destek vermişlerdir denildi. 

Şüphelilerin, “Kasten yaralama , “İşkence , “Eziyet , “Kötü muammele, cebir , “Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması , “Görevi kötüye kullanma , “Kanuna aykırı emir vermek ve yerine getirmek , “İfade özgürlüğünün kullanımını engelleme , “Toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının kullanımını engelleme ve “Hürriyeti tahdit suçlarından yargılanması istendi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunda otomobil kafeye daldı 1 ölü 5 yaralı

1 Samsun Haber: Samsun'da otomobil kafeye daldı! 1 ölü 5 yaralı

Samsunspor Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Bir anda ağzımdan çıktı

2 Samsunspor: Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü: 'Bir anda ağzımdan çıktı'

Samsundaki feci kaza kamerada

3 Samsun'daki feci kaza kamerada

Üç ilimizden acı haber 5 şehit, 5 yaralı

4 Üç ilimizden acı haber! 5 şehit, 5 yaralı

Samsunsporda sarı alarm

5 Samsunspor'da sarı alarm!

Samsun Haber Samsunda madde bağımlılarına manevi destek

6 Samsun Haber: Samsun'da madde bağımlılarına manevi destek

Samsunspor Samsunspor Başkanvekili Araboğlu  Tek derdimiz Samsunspor

7 Samsunspor: Samsunspor Başkanvekili Araboğlu 'Tek derdimiz Samsunspor'

Yılmaz, niye öfkelendi

8 Yılmaz, niye öfkelendi?..

Samsunspor Kader haftaları

9 Samsunspor: Kader haftaları

Samsun Haber Fikri Yalman açıkladı O fotoğrafı Yılmazer istedi

10 Samsun Haber: Fikri Yalman açıkladı: O fotoğrafı Yılmazer istedi