Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Fındık İşçilerine Hazırlık

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, her yıl Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden fındık işçiliği yapmak amacıyla Ordu’ya gelen vatandaşlar için birkaç yıl önce inşa edilen barınma alanlarının yenileneceğini söyledi.

Fındık İşçilerine Hazırlık

Mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi için yapılan ve yapılması gereken çalışmalarla ilgili toplantıda konuşan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’ya her yıl fındık hasadı için, yıllık fındık rekoltesine göre değişmekle birlikte 8-10 bin arasında mevsimlik gezici tarım işçisi geldiğini belirtti.

Geçmiş yıllarda bölgeye gelen tarım işçilerinin dere kenarlarında kendi imkanları ile buldukları alanlara yerleştiğini, başta içme suyu olmak üzere elektrik, tuvalet gibi son derece zaruri ihtiyaçlarını karşılama imkanına sahip olamadıklarını hatırlatan Vali Balkanlıoğlu, bu duruma son vermek için Altınordu ilçesindeki Uzunisa mahallesi, Perşembe ilçesi Efirli Mahallesi’nde, Fatsa ve Ünye’de yaşam alanları oluşturulduğunu kaydetti.

BARINMA ALANLARI ONARILACAK

Altınordu, Perşembe, Fatsa ve Ünye’deki yerleri gezdiğini ve incelemelerde bulunduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, mevsimlik işçiler için hazırlanan bu yerleşim yerlerinin 10 ay boyunca boş kaldığı için hasarlar oluştuğunu, yeniden onarıma ihtiyaç duyulduğunu ve mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu yıl barınma alanlarında, çocuklar için kurulmuş olan kaydırak, salıncak ve benzeri oyun gruplarının elden geçirileceğini, okul çağındaki çocuklara seviyelerine uygun kitaplar dağıtılacağını ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Alanlarımızın tamamına güvenlik hizmeti Jandarma tarafından titizlikle sağlanacaktır. Sağlık Müdürlüğümüz, alanlarda barınan vatandaşlarımız için her türlü önleyici sağlık tedbiri alarak, gezici bir sağlık ünitesi dört barınma alanında sürekli görev ifa edecek şekilde çalışmalar yapılıyor. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan ‘Çocuk İşçiliği İzleme Birimi’, fındık bahçesi sahibiyle görüşme yaparak çocuk işçiliği konusunda bilinçlendirme ve farkındalık artırma faaliyetlerinde bulunmalı” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Karadenizin merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

1 Karadeniz'in merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

Trabzonspor Başkanı Ustadan Samsunspora destek sözü

2 Trabzonspor Başkanı Usta'dan Samsunspor'a destek sözü

Samsun Havalimanı bakıma alınacak

3 Samsun Havalimanı bakıma alınacak

Samsunda Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

4 Samsun'da Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

5 Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

Samsun dahil 9 kentte abla operasyonu

6 Samsun dahil 9 kentte 'abla' operasyonu

Samsunda cami eylemi

7 Samsun'da cami eylemi!

Samsunda dev DAEŞ operasyonu Çok sayıda gözaltı var

8 Samsun'da dev DAEŞ operasyonu! Çok sayıda gözaltı var

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren En büyük acıyı biz yaşadık

9 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: En büyük acıyı biz yaşadık

İşte Samsunspordaki sakat futbolcularda son durum

10 İşte Samsunspor'daki sakat futbolcularda son durum