Yoğun Gündem Duyarlı İnsanları Strese Sokuyor

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, “Türkiye’deki gündem her zaman çok yoğun ve haberler de özellikle duyarlı olan insanları strese sokuyor. Bunun için iş dönüşü evde akşam saatlerinde haber izlemeyi azaltmak gerekir” dedi.

Yoğun Gündem Duyarlı İnsanları Strese Sokuyor

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, “Sağlıklı bir yaşam için öncelikle kalp sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Ailesinde kalp hastalığı olanlar, 20’li yaşlarda kolesterol, kan yağı ve tansiyon ölçümlerini mutlaka yaptırmalı. Etsiz yemek yemeden sofradan kalkmayan erkekler bu alışkanlığından vazgeçmesi gerekir. Profesyonel sporcularda ve gençlerde ortaya çıkan ani ölümlerin en önemli nedenlerinden biri kalp damarlarındaki doğumsal anomalilerdir. Damarların çıkış noktalarında doğumsal olarak var olan yapısal bozukluklar, kişiyi ölüme götürebilir. İkincisi düzenli olarak kalp kontrolünden geçseler bile özellikle sporcuların yaşam kalitelerindeki düşüş, kalp sağlığı üzerinde olumsuz etki yapar. Bu kişilerin yüksek kolesterollü beslenmeleri, alkol tüketimi ve uyuşturucu maddelerin de kullanımı koroner damarların iç yüzeyinde çatlaklar meydana getirir. Damar içinde kabaran plaklar içindeki kolesterol artıkları damarın içini tıkayabilir. Kolesterol kristalleri damar uçlarına gittiği zaman ciddi tıkanmalara yol açar. Bir diğer neden de damar sertliği. Bu sorun damar içindeki hücre tabakasını yok eder. Damar içindeki hücre tabakası bir hormon salgılayarak bununla damarın geniş kalmasını ve damar yüzeyine pıhtılaşma elemanlarının yapışmasını engeller, damar fonksiyonlarını kontrol eder. Damar sertliği hastalığı ile bu hormonun salınımı ortadan kalktığı için, damar içinde spazmlar ortaya çıkar. Bu da ani ölümlerle sonuçlanabilir. Kalpteki ritim bozuklukları da ani ölümlerin en önemli sebebidir” şeklinde konuştu.

HER ÖĞÜN ET YENMEZ

“Modern toplumlarda ’her öğün mutlaka et olacak’ diye bir kural var” diyen Dr. Oğuzhan Yücel şunları söyledi: “Bu çok yanlış bir beslenme şeklidir. Et tüketiminin en çok haftada bir iki kez olması yeterlidir. Özellikle sebze yemeklerinin etli olarak pişirilmesi çok sağlıksız. Sebzelerin zeytinyağlı tüketilmesi, etin de yağsız ve ızgara olarak yenmesi daha uygundur. Etin yanında baklagillerin tüketimine önem verilmesi gerekir. Çünkü baklagiller, sağlıklı beslenmenin temel taşlarındandır. Her yemek sonrası tatlı yeme alışkanlığından da vazgeçmek sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biridir. Kişinin babası ya da annesi 40 yaşında by-pass olduysa, onun 20 yaşından itibaren kan tetkiklerini düzenli olarak yaptırılmalı. Çünkü kolesterol yüksekliği 20’li yaşlardan itibaren başlayabilir. Ailesinde, kolesterol yüksekliği olanların herhangi bir sorunu bulunmasa da yılda bir kez kolesterol, kan yağları, tansiyon ve şeker değerlerini ölçtürmeli.”

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, 20 yaşlarda yapılması gereken testleri şöyle sıraladı: Tüm kolesterol ölçümleri, kan yağları, tansiyon (özellikle kişi kiloluysa), şeker ölçümü yapılmalı (açlık ve tokluk).”

“STRES KONTROLÜ SAĞLANMALI”

Yücel şu bilgileri verdi: “Herkesin stres algısı ve yaşadığı strese verdiği tepki farklıdır. Stres yaşayan kişiler yeme düzenleri bozulduğu için şişmanlıyor. Şişmanlık da kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlıyor. Bu nedenle çalışan kişiler için stres kontrolü çok önemli. Ne olursa olsun genel olarak düşünüldüğünde iş stresinden kurtulmak yada iş hayatında stresi kontrol altına almak için kişinin yapacağı en önemli şey, kesinlikle iş sonrası kendine bir uğraş bulmaktır. Kişi işinden çıktığı anda yaşadığı stresi sıfırlamak için mutlaka bir hobi edinmeli. İş sonrası mutlaka egzersiz yapmalı. Çünkü egzersiz düşünmeyi önler, mutluluk hormonu salgıladığı içinde kişinin kendinin iyi hissetmesinin sağlar. Egzersiz, kilo kontrolünün sağlar ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur.”

“TELEVİZYON İZLEMEYİ AZALTIN”

Türkiye’deki gündemin her zaman çok yoğun olduğunu ve haberlerin de özellikle duyarlı olan insanları strese soktuğunu belirten Yücel, “Bunun için iş dönüşü evde akşam saatlerinde haber izlemeyi azaltmak gerekir. Kişi kitap okurken kendi kendine yetebilir ve beynindeki tüm negatiflerden kurtulabilir” diye konuştu.

KALP SAĞLIĞI İÇİN BESLENME PROGRAMI

Dr. Oğuzhan Yücel, kalp sağlığı için beslenme programı hakkında şunları söyledi: “Günlük salınan kalori miktarı azaltmalı. Katı yağlar yerine bitkisel yağlar (zeytinyağı, fındık, ayçiçeği, soya ve mısırözü yağları) düzenli ve belirli düzeylerde tüketilmelidir. Balık tüketimi artırılmalı. Kırmızı et haftada bir kez yenmeli. Tavuk ve hindi gibi beyaz et tüketimine ağırlık verilmeli. Yağ içeriği yüksek poğaça, cips, kek, pasta gibi gıdalar tüketilmemeli. Besinler pişirilirken ızgara, buğulama, haşlama gibi yöntemler tercih edilmeli. Tuz tüketimi azaltılmalı. Günlük öğün sayısı artırılmalı. Sigara kesinlikle içilmemeli. Haftada 3 kez egzersiz yapılmalı. Basit şeker içeren tatlılar ve rafine edilmiş gıdalar yerine, posa içeriği yüksek saflaştırılmış tahıl ürünleri, kuru baklagiller, sebze ve meyve tercih edilmelidir.”EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

4 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

5 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

6 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunpor'a çılgın prim...

7 Samsunpor'a çılgın prim...

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu