Görme Engelliler İstihdam İstiyor

Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şubesi üyeleri Çalışma ve İş Kurumu(İŞKUR) iş birliği ile eğitim aldıkları meslek edindirme kurslarının ardından istihdam istiyorlar.

Görme Engelliler İstihdam İstiyor

Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şubesi, İŞKUR ile ortaklaşa düzenledikleri meslek edindirme kursları sayesinde vasıflı bireyler haline geliyor. Bu kapsamda geçen sene 9 görme engelli vatandaş özel sektörde istihdam edildi. Son olarak 6 görme engelli vatandaş İŞKUR ortaklığı ile ‘Büro Yönetimi ve Sekreterlik Kursu’ alıyor. Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şube Başkanı Aynur Yiğit, “Görme engellilere bir kez fırsat versinler, kimse pişman olmayacaktır” dedi.

Görme engellilerin işlerinde çok titiz ve verimli çalıştığını belirten Aynur Yiğit, “Derneğimizde görme engelli vatandaşlar için çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Bunların arasında bizim için çok önemli olan meslek edindirme kursları var. İŞKUR destekli düzenlediğimiz meslek edindirme kurslarını görme engellilerin vasıflı bireyler haline gelebilmesi için düzenliyoruz. Şu anda Büro Yönetimi ve Sekreterliği kursumuz devam ediyor. 6 arkadaşımız bu kursta ders görüyor. Bu kurs yaklaşık 6 ay sürecek. Bu kursumuzda görme engellilere bir bürodaki pozisyonunu ve çalışma sistemini anlatan eğitimler veriliyor. Ayrıca diksiyon, oturma, kalkma, insan iletişimi, telefonda nasıl konuşulur, beden dili nasıl kullanılır bunlara kadar bu eğitimler de veriliyor. Bu eğitimlerin içinde küçük küçük drama dersleri de var. Daha iyi anlamaları için böyle yapmayı uygun gördük. Kendini bile ifade edemeyen bir engelli, bu eğitimler sayesinde bambaşka bir insan haline gelebiliyor. Toplumda insanla nasıl bir iletişim kurabileceğini öğreniyor. Daha önce de masörlük, çağrı merkezi elamanı, bilgisayar işletmenliği gibi meslek kurslarımız oldu. Bu kurslar sayesinde geçen sene 9 görme engelli arkadaşımız istihdam edildi. Şu anda bu sayı bizim için yeterli değil. Çünkü Samsun’da özel sektör işverenleri görme engellileri çalıştırmak istemiyor. Bu konuda biraz zorlandık ama 9 arkadaşımızı istihdam ettik. Bunların dışında memurluk sınavlarını kazanıp atanan arkadaşlarımız da oldu. Meslek edindirme kursları bizim için büyük önem taşıyor. Bu konuda İŞKUR’a çok teşekkür ediyoruz. Ne zaman bir projeyle kapılarını çalsak bize hep destek oldular. Bu kursumuz sonrasında da arkadaşlarımızın istihdam edilmesini istiyorum. Bu insanlar 6 ay bu kurslara tabi tutuluyor. Sonrasında aldıkları eğitimle alakalı bir işe giremeyince hem moralleri bozuluyor hem de aldıkları eğitimi unutuyorlar. O yüzden Samsun’daki işverenlerden buradaki pırıl pırıl gençlerin farkına varmalarını istiyorum. İşverenler hiç değilse buradaki arkadaşlarımızı birkaç ay denesinler. Samsunlu işverenlerden görme engellilere bir fırsat vermelerini rica ediyorum. Geçen senen kurslardan mezun olan 9 arkadaşımızın 5’ine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan Bey istihdam sağladı. Diğer özel sektör işverenlerini de en azından görme engellilere bir fırsat vermesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu iş adamının haciz isyanı

1 Samsunlu iş adamının haciz isyanı

Samsundaki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

2 Samsun'daki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

Samsunspor afişindeki sır oyuncu

3 Samsunspor afişindeki sır oyuncu

Tim 20 yıl sonra Samsunda buluştu

4 Tim 20 yıl sonra Samsun'da buluştu

Samsunsporda program değişti

5 Samsunspor'da program değişti

Orduda kadın avukat otel odasında ölü bulundu

6 Ordu'da kadın avukat otel odasında ölü bulundu

Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı

7 Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı!

Kamp sonuna kadar denenecek

8 Kamp sonuna kadar denenecek

Samsunda otostop yapan hayat kadınlarına operasyon

9 Samsun'da otostop yapan hayat kadınlarına operasyon

Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş

10 Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş