Görme Engelliler İstihdam İstiyor

Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şubesi üyeleri Çalışma ve İş Kurumu(İŞKUR) iş birliği ile eğitim aldıkları meslek edindirme kurslarının ardından istihdam istiyorlar.

Görme Engelliler İstihdam İstiyor

Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şubesi, İŞKUR ile ortaklaşa düzenledikleri meslek edindirme kursları sayesinde vasıflı bireyler haline geliyor. Bu kapsamda geçen sene 9 görme engelli vatandaş özel sektörde istihdam edildi. Son olarak 6 görme engelli vatandaş İŞKUR ortaklığı ile ‘Büro Yönetimi ve Sekreterlik Kursu’ alıyor. Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şube Başkanı Aynur Yiğit, “Görme engellilere bir kez fırsat versinler, kimse pişman olmayacaktır” dedi.

Görme engellilerin işlerinde çok titiz ve verimli çalıştığını belirten Aynur Yiğit, “Derneğimizde görme engelli vatandaşlar için çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Bunların arasında bizim için çok önemli olan meslek edindirme kursları var. İŞKUR destekli düzenlediğimiz meslek edindirme kurslarını görme engellilerin vasıflı bireyler haline gelebilmesi için düzenliyoruz. Şu anda Büro Yönetimi ve Sekreterliği kursumuz devam ediyor. 6 arkadaşımız bu kursta ders görüyor. Bu kurs yaklaşık 6 ay sürecek. Bu kursumuzda görme engellilere bir bürodaki pozisyonunu ve çalışma sistemini anlatan eğitimler veriliyor. Ayrıca diksiyon, oturma, kalkma, insan iletişimi, telefonda nasıl konuşulur, beden dili nasıl kullanılır bunlara kadar bu eğitimler de veriliyor. Bu eğitimlerin içinde küçük küçük drama dersleri de var. Daha iyi anlamaları için böyle yapmayı uygun gördük. Kendini bile ifade edemeyen bir engelli, bu eğitimler sayesinde bambaşka bir insan haline gelebiliyor. Toplumda insanla nasıl bir iletişim kurabileceğini öğreniyor. Daha önce de masörlük, çağrı merkezi elamanı, bilgisayar işletmenliği gibi meslek kurslarımız oldu. Bu kurslar sayesinde geçen sene 9 görme engelli arkadaşımız istihdam edildi. Şu anda bu sayı bizim için yeterli değil. Çünkü Samsun’da özel sektör işverenleri görme engellileri çalıştırmak istemiyor. Bu konuda biraz zorlandık ama 9 arkadaşımızı istihdam ettik. Bunların dışında memurluk sınavlarını kazanıp atanan arkadaşlarımız da oldu. Meslek edindirme kursları bizim için büyük önem taşıyor. Bu konuda İŞKUR’a çok teşekkür ediyoruz. Ne zaman bir projeyle kapılarını çalsak bize hep destek oldular. Bu kursumuz sonrasında da arkadaşlarımızın istihdam edilmesini istiyorum. Bu insanlar 6 ay bu kurslara tabi tutuluyor. Sonrasında aldıkları eğitimle alakalı bir işe giremeyince hem moralleri bozuluyor hem de aldıkları eğitimi unutuyorlar. O yüzden Samsun’daki işverenlerden buradaki pırıl pırıl gençlerin farkına varmalarını istiyorum. İşverenler hiç değilse buradaki arkadaşlarımızı birkaç ay denesinler. Samsunlu işverenlerden görme engellilere bir fırsat vermelerini rica ediyorum. Geçen senen kurslardan mezun olan 9 arkadaşımızın 5’ine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan Bey istihdam sağladı. Diğer özel sektör işverenlerini de en azından görme engellilere bir fırsat vermesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

1 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

2 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

5 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

6 Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

Samsun'da UBFED'de deprem

7 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'a yeni üniversite mecliste onaylandı

8 Samsun'a yeni üniversite mecliste onaylandı

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

9 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

 Genel müdürden öğretmene plaket

10 Genel müdürden öğretmene plaket