Sanayi siteleri şehir dışına

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nın koordinatörlüğünde hazırlanan ve 2015-2018 yıllarını kapsayan Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi ne göre, kent içinde kalan sanayi siteleri şehir dışına taşınacak

Sanayi siteleri şehir dışına

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yerleşim yerleri içerisinde kalmış, sıhhi imkanlarını yitirmiş ve gelişme imkanı bulunmayan sanayi siteleri için harekete geçerek kanun tasarısı taslağı hazırladı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır,  bakanlığın aldığı kararının çok önemli olduğunu belirterek, Gülsan ve Eski Sanayi Sitelerini şehir dışına taşımak için harekete  geçtiklerini açıkladı. Kararı çok önemsediklerini ifade eden Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ise, Elimde yetki olsa Örnek, İlkadım ve Organize Sanayi Sitelerini yerle bir ederim dedi.

ÇALIŞMALARA BAŞLANDI 
Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, bakanlık tarafından alınan karıran önemine dikkat çekerek, Samsun içinde iki tane sanayimiz var. Eski Sanayi Sitesi imara açılmış bir yer, kendiliğinden kalkacak. Gülsan Sanayi Sitesi ise 8 yıldır gündemimizde. Burayı şehrin dışına taşımak için tekrar gündemimize aldık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın  talimatlarıyla da çalışmalarımıza başladık. Bakanlık, yasal ve ekonomik anlamda şehrin herhangi bir  bölgesinde sanayi siteleri için yer tahsisi yapılmasına olanak sağlayıp, kredi verecek dedi. 

DAHA CAZİP OLACAK
Sanayi sitelerinin dernekler kurduğunu ve bu derneklar aracılığıyla görüşmeler yaptığını belirten Çakır, Esnafın bir bölümü, Ankara yolu Toybelen mevkiinde yer yapılmasını istiyor. Biz ise Tekkeköy tarafını istiyoruz. Şu anda Ankara yolu üzerinde tespit edilen yer yok. Ancak başkanımızın ve bizim  düşüncemiz, Tekkeköy ün daha doğru olacağıdır. Çünkü sanayi sitelerinin birbirinden kopuk olmamasını istiyoruz. Birbirini destekler olmasını istiyoruz. Tekkeköy de bulunan 19 Mayıs, İlkadım ve Örnek Sanayi Siteleri ne geçmelerinin daha uygun olacağıdır.  Ankara yolu üzeri daha çok depolama  alanları olmasını istiyoruz. Sanayi sitelerindeki işyerlerinin yüzde 50 sinde esnaf yok. Sanayicilikle  alakası yok. Hedefimiz, gerçek anlamda küçük sanayide, imalat, tamir, bakım yapanlar ve yedek parça satanların yer almasıdır. Örnek, İlkadım ve Organize Sanayi Sitelerine talep olmadığı için dükkanlar boş durumdalar. Gülsan ve Eski Sanayi Sitesindeki esnafımızı 19 Mayıs, Örnek ve İlkadım Sanayi Sitelerine çekmek istiyoruz. Buralar daha cazip hale gelecek. Belediye olarak buradaki sanayileri köprüler yaparak  birbirine bağladık. Bunun için 20 milyon lira harcadık. Yollarını ise beton kaplıyoruz. Yıl sonuna kadar bitireceğiz. Buraları cazip hale getirmek istiyoruz diye konuştu. 

ÇOK ÖNEMLİ BİR KARAR 
Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ise, elinde yetki olması halinde Örnek, İlkadım ve Organize Sanayi Sitelerini yerle bir etmek istediğini belirterek, Bugün elimde yetki olsa, 19 Mayıs, İlkadım ve Örnek sanayiyi tamamen kamulaştırıp, yerle bir ederek sanayiye açacaksam da çok ciddi şekilde açarım. Orada rezil bir durum var. Gerçekten üretim yapmak isteyenlere yer yetmiyor, çıkma yapıyorlar, kaçağa  başvurmak zorunda kalıyorlar. Başlangıcında çok ciddi hata yapılmış, yurt içinden, yurt dışından insanlar  
gelmişler yatırım amaçlı dükkan almışlar. Ticaret yapılmıyor.  Dükkanlar atıl vaziyette, yüzlerce boş yer var.  Yerleşim yerleri var. Yerleşim yeri ile sanayi iç içe olmaz. Bana göre kamulaştırma  olmalı. Devlet tarafından kamulaştırılmalı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun  tasarısı taslağını da son derece önemsiyor ve olumlu buluyoruz dedi.

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

1 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

2 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

3 Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

4 Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

 Kaldırım, resmen aday adayı

5 Kaldırım, resmen aday adayı

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

6 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Samsunspor daha avantajlı

7 Samsunspor daha avantajlı

Samsunspor'a FİFA Kokartlı hakem

8 Samsunspor'a FİFA Kokartlı hakem

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

9 İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

Samsunspor'da moraller düzeldi

10 Samsunspor'da moraller düzeldi