Hayvan sahipleri dikkat

Yaz aylarında evcil hayvanlarını serinlemeleri için deniz sokan vatandaşları uyaran Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Veteriner Hekim Elif Köse, muhtemel deri hastalıklarına karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi

Hayvan sahipleri dikkat

 

Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Veteriner Hekim Elif Köse, evlerinde kedi ve köpek besleyen hayvanseverlerin özellikle yaz aylarında karşı karşıya kaldıkları deri hastalıkları, kaşıntı, koku, tüy dökülmesi ve deride yara şikayetlerinin başlıca nedeninin hayvanların denize sokulması olduğunu söyledi.
 
DENİZE SOKMAYIN
Evlerinde kedi ve köpek besleyenlerin yaz mevsiminde daha dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Köse, özellikle denize sokulan hayvanları büyük tehlikelerin beklediğine işaret ederek şunları söyledi: Hayvanlarının serinlemesi için denize sokulması ve uzun süre tuzlu suda bırakılması beraberinde birçok deri hastalığını getiriyor. Denizden çıkarıldıktan sonra üzerindeki tuzlu sudan arındırılmayan hayvanlarda deri hastalıkları oluşuyor. Telafisi ancak uzun tedavi süreçleriyle olan bu deri hastalıklarına karşı dikkatli olmak, hayvanların denizden çıkarıldıktan sonra mutlaka iyice temizlemek gerekiyor. Yoğun sıcaklara bağlı olarak köpek ve kedilerin derilerine uygun olmayan şekilde tıraş edilmemesi, tıraş edilen hayvanların da kesinlikle güneş ışınına direk maruz bırakılmaması gerekmektedir.  
 
SIK BANYO KOKU NEDENİ
Hayvanların çok sık yıkanmasının beraberinde koku problemini de getireceğini söyleyen Veteriner Hekim Elif Köse, Kedi ve köpeklerin derilerinin bizden farklı olduğunun bilincinde olmak gerekiyor. Bu dönemde hayvan sahiplerinin sıkça dile getirdiği ‘koku’ problemine de dikkat çekmek gerekiyor. Özellikle köpeklerin çok sık yıkanması kokmalarını arttırır, sürekli tüy dökmesine neden olur. Hayvan besleyenlerin bu konulara hassasiyet göstermesi, içerisinde bulunduğumuz sıcak günlerde hayvanların mutlu ve sağlıklı olmasını sağlar diye konuştu.

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor taraftarından YEPAŞ'a çağrı: O parayı bağışla

1 Samsunspor taraftarından YEPAŞ'a çağrı: O parayı bağışla

Mehmet Aydın neden adaylıktan vazgeçti?

2 Mehmet Aydın neden adaylıktan vazgeçti?

Samsunspor'da bir kriz daha

3 Samsunspor'da bir kriz daha

Vali Kaymak'tan acı itiraf: 'Amacımıza ulaşamadık'

4 Vali Kaymak'tan acı itiraf: 'Amacımıza ulaşamadık'

Samsunspor'da kongre günü

5 Samsunspor'da kongre günü

Samsun'da FETÖ/PDY operasyonu: 18 gözaltı

6 Samsun'da FETÖ/PDY operasyonu: 18 gözaltı

Yeni il başkanından Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'a mesaj

7 Yeni il başkanından Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'a mesaj

Samsun'da feci kaza!

8 Samsun'da feci kaza!

Samsun'da bıçaklı kavga, 1'i ağır 3 yaralı

9 Samsun'da bıçaklı kavga, 1'i ağır 3 yaralı

Samsun'da minik Sıla doğum gününde hayatını kaybetti

10 Samsun'da minik Sıla doğum gününde hayatını kaybetti