CHP ile kolay, MHP ile uzun olur

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, AK Parti nin kuracağı koalisyon hükümetinin açılım süreci nedeniyle CHP ile daha kolay olabileceğini, MHP ile kurulacak hükümetin ise daha uzun süre yaşayabileceğini söyledi

CHP ile kolay, MHP ile uzun olur

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, partilerinin hükümet ortaklığı için olmazsa olmaz 3 şartı bulunduğunu, bu nedenle AK Parti nin CHP ile açılım süreci konusunda daha kolay anlayabileceklerini, MHP ile kuracakları hükümetin ise uzun ömürlü olabileceğini ifade etti.

CHP TUTARSIZ DAVRANDI
Usta, TBMM Başkanlığı seçimleriyle ilgili polemikleri değerlendirerek, Başkanlık seçimlerinde biz kendi adayımızın arkasında durduk. Aslında tutarsız davranan CHP oldu. Çünkü Ekmeleddin İhsanoğlu çatı adayımızdı, biz normal şartlarda CHP nin onu desteklemesini bekledik. Zira İhsanoğlu CHP nin Cumhurbaşkanı adayıydı. Ama onların çatı adaylarını desteklemeyip, Baykal ı çıkarmaları doğru olmadı. Tabi AK Parti adayı bizim oylarımızla seçilmedi, kendi çoğunluklarıyla seçildi. Dolayısıyla orada tutarsız davranan CHP oldu dedi.

ERKEN SEÇİM ŞANSI YÜZDE 25
TBMM seçimleriyle, hükümet kurma görüşmelerinin birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirten Usta, şunları söyledi: Hükümet kurma görevi öncelikle Sayın Davutoğlu na verilecek, kendisi de ziyaret turlarına başlayacak. Bizim temelde  üç şartımız var; süreç askıya alınsın,  Cumhurbaşkanı normal sınırlara çekilsin, 17-25 Aralık soruşturmaları, yolsuz ve rüşvet olaylarının üzerine gidilsin. Bu üç temel ilkede anlaşıldıktan sonra Türkiye nin temel ihtiyaçları ortada, üç aşşağa, beş yukarı oturulur onlarda bir şekilde anlaşılabilir.
Şu anda top AK Parti de, MHP nin şartları ortada. Ben bu meclisten bir koalisyon hükümeti çıkacağına inanıyorum, bir erken seçim olasılığını ise yüzde 25 olarak görüyorum.  Aslında  CHP nin şartları, özellikle çözüm süreci konusunda bize göre AK Parti açısından daha kabul edilebilir olabilir.  Bu konudaki fikirleri benzer, CHP ile bir koalisyon MHP ye göre daha rahat olabilir. İki taban birbirinden uzak olduğu için iki taban arasında kayma da olmaz. MHP ile koalisyonda AK Parti nin bu şartları göze alması durumunda daha uzun ömürlü olur.

ORTAĞIMIZ KİM OLACAK?
MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, koalisyon görüşmelerinde bir diğer önemli konunun ise ortaklarının kim olacağının kesin olarak belirlenmesi olduğunu söyledi. Usta, Bu şartlar konusunda da irade kimin elinde olacağı çok önemli. Bu iradeyi hükümet olma iradesini Sayın Cumhurbaşkanı mı kullanacak, yoksa Anayasa da yazıldığı gibi sayın Davutoğlu mu kullanacak, bu çok önemli. Yani MHP olarak ortağımızı net olarak görmeliyiz. Bu iradeyi Davutoğlu kullanacaksa MHP ile koalisyon kurma şansı yüksek olur bence diye konuştu. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Aldığı mutlu haber ölümüne sebep oldu

1 Aldığı mutlu haber ölümüne sebep oldu

Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu Samaras'tan yakındı

2 Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu Samaras'tan yakındı

Karadeniz'den 25 kiloluk levrek çıktı

3 Karadeniz'den 25 kiloluk levrek çıktı

Samsun'da tarım aracına otomobil çarptı: 1 ölü

4 Samsun'da tarım aracına otomobil çarptı: 1 ölü

YEDAŞ'a ateş püskürdü! Bu ihmalin telafisi olmaz

5 YEDAŞ'a ateş püskürdü! Bu ihmalin telafisi olmaz

Traktörün altında can verdi

6 Traktörün altında can verdi

Samsunspor fırsat tepti

7 Samsunspor fırsat tepti

'Çaycı Hüseyin' tribünleri coşturdu

8 'Çaycı Hüseyin' tribünleri coşturdu

Karaaslan'dan Erdoğan'a yatırım brifingi

9 Karaaslan'dan Erdoğan'a yatırım brifingi

Üçü de sahada

10 Üçü de sahada