Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

CHP ile kolay, MHP ile uzun olur

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, AK Parti nin kuracağı koalisyon hükümetinin açılım süreci nedeniyle CHP ile daha kolay olabileceğini, MHP ile kurulacak hükümetin ise daha uzun süre yaşayabileceğini söyledi

CHP ile kolay, MHP ile uzun olur

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, partilerinin hükümet ortaklığı için olmazsa olmaz 3 şartı bulunduğunu, bu nedenle AK Parti nin CHP ile açılım süreci konusunda daha kolay anlayabileceklerini, MHP ile kuracakları hükümetin ise uzun ömürlü olabileceğini ifade etti.

CHP TUTARSIZ DAVRANDI
Usta, TBMM Başkanlığı seçimleriyle ilgili polemikleri değerlendirerek, Başkanlık seçimlerinde biz kendi adayımızın arkasında durduk. Aslında tutarsız davranan CHP oldu. Çünkü Ekmeleddin İhsanoğlu çatı adayımızdı, biz normal şartlarda CHP nin onu desteklemesini bekledik. Zira İhsanoğlu CHP nin Cumhurbaşkanı adayıydı. Ama onların çatı adaylarını desteklemeyip, Baykal ı çıkarmaları doğru olmadı. Tabi AK Parti adayı bizim oylarımızla seçilmedi, kendi çoğunluklarıyla seçildi. Dolayısıyla orada tutarsız davranan CHP oldu dedi.

ERKEN SEÇİM ŞANSI YÜZDE 25
TBMM seçimleriyle, hükümet kurma görüşmelerinin birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirten Usta, şunları söyledi: Hükümet kurma görevi öncelikle Sayın Davutoğlu na verilecek, kendisi de ziyaret turlarına başlayacak. Bizim temelde  üç şartımız var; süreç askıya alınsın,  Cumhurbaşkanı normal sınırlara çekilsin, 17-25 Aralık soruşturmaları, yolsuz ve rüşvet olaylarının üzerine gidilsin. Bu üç temel ilkede anlaşıldıktan sonra Türkiye nin temel ihtiyaçları ortada, üç aşşağa, beş yukarı oturulur onlarda bir şekilde anlaşılabilir.
Şu anda top AK Parti de, MHP nin şartları ortada. Ben bu meclisten bir koalisyon hükümeti çıkacağına inanıyorum, bir erken seçim olasılığını ise yüzde 25 olarak görüyorum.  Aslında  CHP nin şartları, özellikle çözüm süreci konusunda bize göre AK Parti açısından daha kabul edilebilir olabilir.  Bu konudaki fikirleri benzer, CHP ile bir koalisyon MHP ye göre daha rahat olabilir. İki taban birbirinden uzak olduğu için iki taban arasında kayma da olmaz. MHP ile koalisyonda AK Parti nin bu şartları göze alması durumunda daha uzun ömürlü olur.

ORTAĞIMIZ KİM OLACAK?
MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, koalisyon görüşmelerinde bir diğer önemli konunun ise ortaklarının kim olacağının kesin olarak belirlenmesi olduğunu söyledi. Usta, Bu şartlar konusunda da irade kimin elinde olacağı çok önemli. Bu iradeyi hükümet olma iradesini Sayın Cumhurbaşkanı mı kullanacak, yoksa Anayasa da yazıldığı gibi sayın Davutoğlu mu kullanacak, bu çok önemli. Yani MHP olarak ortağımızı net olarak görmeliyiz. Bu iradeyi Davutoğlu kullanacaksa MHP ile koalisyon kurma şansı yüksek olur bence diye konuştu. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Erkurt Tutu yeniden aday

1 Samsunspor: Erkurt Tutu yeniden aday

Samsunspor Kaderleri yeni ekipte

2 Samsunspor: Kaderleri yeni ekipte

Samsunspor Samsunsporda arayış başladı

3 Samsunspor: Samsunspor'da arayış başladı

Samsunspor Ve söz başkanda

4 Samsunspor: ...Ve söz başkanda

Samsun Haber Samsunda stadyumda dev iftar

5 Samsun Haber: Samsun'da stadyumda dev iftar

Samsunspor Beklenen oldu Özköylüyle yollar ayrıldı

6 Samsunspor: Beklenen oldu! Özköylü'yle yollar ayrıldı

Samsun Haber Samsunun o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

7 Samsun Haber: Samsun'un o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

Ak Parti Samsun Milletvekili Karaaslan Birliktelik güçleniyor

8 Ak Parti Samsun Milletvekili Karaaslan: 'Birliktelik güçleniyor'

Boluspor-Göztepespor maçının ardından

9 Boluspor-Göztepespor maçının ardından

CHPnin iftar çadırına yoğun ilgi

10 CHP'nin iftar çadırına yoğun ilgi