Banka sandıkları, SGK'ya devrolacak

SGK Samsun İl Müdürü Selami Göz, banka sandığına bağlı olup 1 Ocak'ta yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamı dışında kalan çalışanların Mayıs 2013'te SGK bünyesine gireceğini açıkladı\r\n

Banka sandıkları, SGK'ya devrolacak

\n  

\n
\n SGK Samsun İl Müdürü Selami Göz, banka sandıklarının kendilerine devredileceğini belirterek, er, erbaş ve yedek subay okulu öğrencileri hariç SGK çatısı altında olmayan kişi kalmayacağını kaydetti. 
\n
\n  
\n
\n HERKES GSS KAPSAMINDA 
\n
\n 1 milyon 252 bin kişinin yaşadığı Samsun'da 2 bin 91 kişinin genel sağlık sigortası kapsamında kaldığı öğrenildi. Bu durumun Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank ve İş Bankası'nın banka sandığı ile er ve erbaşlardan kaynaklandığını söyledi. SGK İl Müdürü Selami Göz, er ve erbaşlar hariç GSS kapsamında olmayan kimsenin kalmayacağı bilgisini verdi. Göz, "Banka sandığına bağlı olanlar, 2013'ün mayıs ayında bize devrolacak. Dolasıyla Samsun'da herkes GSS kapsamına olacak" dedi. 
\n
\n  
\n
\n PRİM ÖDEMEYENE HİZMET YOK
\n
\n Samsun'da 142 bin SSK'lı, 35 bin esnaf, 50 bin tarım Bağ-Kur'lusunun bulunduğunu ifade eden İl Müdürü Selami Göz, pirim ödenmeden hizmet alınmasının mümkün olmadığını bildirdi. Ziraat Odası kaydı olanlara tarım Bağ-Kur'lu olma zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Göz, "Tarım Bağ-Kur'u olmayanlara ya da köylü olup ziraat odası kaydı bulunmayanlara ek-5 dediğimiz mevsimlik tarım işçileri için getirilmiş sigorta var. Bu SGK hizmeti olarak değerlendiriliyor. Tarım ilçe müdürlüğü ve muhtara imzalatmak koşuluyla gelip tescilini yapıyoruz. 19 gün üzerinden prim ödeyip 30 gün hizmet alıyor. Bu tarım Bağ-Kur'lularına, ek-5'tekilere, makineye bağlı olmayan el işi yapıp satan bayanlara getirilmiş bir kolaylık. 210 TL civarından prim ödeyerek, bu şehir için taksi ve dolmuş şoförleri için de geçerli, sigortalı olabiliyor ve sağlık imkanlarından yararlanabiliyor. 1 milyon 249 bin kişi sağlık imkanlarından yararlanıyor. Ama bunların hepsi ücretsiz, bu imkanlardan yararlanamıyor. Prim ödemeyenler hizmet alamıyor" ifadelerini kullandı. 
\n
\n  
\n
\n Bağ-Kur'lunun prim borcu varsa sağlık hizmeti alamadığına da değinen SGK Samsun İl Müdürü Selami Göz, borçlunun ya borçlarını ödemiş veya taksitlendirmiş olması gerektiğini de sözlerine ekledi.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

TEM Otoyolu'nda yolcu otobüsü kamyonla çarpıştı: Çok sayıda yaralı var

1 TEM Otoyolu'nda yolcu otobüsü kamyonla çarpıştı: Çok sayıda yaralı var

Lunaparktaki kavgayı ayırmak isteyen emekli uzman çavuş sırtından bıçaklandı

2 Lunaparktaki kavgayı ayırmak isteyen emekli uzman çavuş sırtından bıçaklandı

Tekirdağ'da 75 kaçak göçmen ve 3 organizatör yakalandı

3 Tekirdağ'da 75 kaçak göçmen ve 3 organizatör yakalandı

Ortaca'da uyuşturucu operasyonu

4 Ortaca'da uyuşturucu operasyonu

Malatya'da trafik kazası: 1 yaralı

5 Malatya'da trafik kazası: 1 yaralı

Ümit Özat: 'Daha farklı kazanabilirdik'

6 Ümit Özat: 'Daha farklı kazanabilirdik'

Serinlemek için girdiği nehirde hayatını kaybetti

7 Serinlemek için girdiği nehirde hayatını kaybetti

İzinsiz girdikleri kanyonda 5 kişi sel suyuna kapıldı:1 kişi kayıp

8 İzinsiz girdikleri kanyonda 5 kişi sel suyuna kapıldı:1 kişi kayıp

Yoğun yağış ve rüzgar cami minaresini yıktı

9 Yoğun yağış ve rüzgar cami minaresini yıktı

TEM'de, yolcu otobüsü tıra çarptı: 37 yaralı

10 TEM'de, yolcu otobüsü tıra çarptı: 37 yaralı