Iraklı Hattatın Ordu’ya Gönderilmesi Hattat Ustalarını Üzdü

Irak’taki iç karışıklık nedeniyle 5 ay önce Musul’dan Samsun’a gelen Iraklı hattat ustası akademisyen Abdulnaser İsmail Mahmood’un Ordu’ya gönderilmesi hattat ustalarını üzdü.

Iraklı Hattatın Ordu’ya Gönderilmesi Hattat Ustalarını Üzdü

Musul Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Hüsnü-Hat Öğretim Üyesi Abdulnaser İsmael Mahmood, 5 ay önce Musul’dan Samsun’a geldi. Mahmood, Samsun’da cami önlerinde yazdığı nesih, sülüs ve küfi eserleriyle ailesinin geçimini sağlarken, Antik El Sanatları Merkezi Sahibi Ataullah Arvas’ın dikkatini çekti. Arvas, Mahmood’a sahip çıkarak yanına aldı. İl Göç İdaresi, Mahmood’u Ordu’ya gönderme kararı aldı.

“KABİLİYETİ VE ESERLERİ TAKDİRLE KARŞILANIYOR”

Samsun’daki hüsnü-hat otoriterlerinin Mahmood’un sanat kabiliyetini ve eserlerini takdirle karşıladığını belirten Ataullah Arvas, onun Samsun’dan gönderilmesine bir anlam veremediğini söyledi. Arvas, “Musul Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi iken şehrin işgale uğraması sonucu orayı terk edip, çocuklarıyla birlikte Samsun’a gelen hüsnü-hat ustası Abdulnaser İsmail Mahmood, Samsun’da yazdığı değer biçilemez nesih, sülüs ve küfi sanat eserlerini satarak geçimini sağlamaktadır. Musul Üniversitesi’nden gelen bu arkadaştan Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, belediyeler ve bütün sanatseverler istifade etmesi gerekirken, İl Göç İdaresi tarafından Ordu’ya gönderileceğinin bilgisine ulaştık. Sanatseverler olarak bu bizi çok üzdü. Birçok takdirname almış, diplomaları, kimlikleri burada olan Mahmood’un buna rağmen Ordu’ya gönderilmesini anlamış değiliz. Biran önce yetkililerin ve sanatseverlerin bu büyük hüsnü-hat ustasına sahip çıkması gerekmektedir. İsmail Mahmood, Hattat Halil İbrahim Alperen ve Çamlıca Camisi hattatlarından Abdullah Gün tarafından özellikle nesih eserleri övgü ile takdir edilmektedir” dedi.

GÖÇ İDARESİNDEN AÇIKLAMA

İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri de, “Türkiye’nin hemen hemen bütün illerinde kalan mültecilerin belli bir sayıda olması gerektiğini ve Birleşmiş Milletler tarafından belli bir sayıyı geçen illerdeki mültecilerin de Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bildirilerek başka illere gönderilmesini istemektedir. Bulundukları illerde kalmak isteyen mülteciler birer dilekçe yazarak Birleşmiş Milletlere ve İl Göç İdarelerine vermesi gerekmektedir. Dilekçe sonrası mültecinin o ilde kalıp kalmayacağını da Birleşmiş Milletler tarafından karar verilmektedir” açıklamasında bulundular.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

1 Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

3 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

4 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

5 Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

6 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

Ağır ceza geliyor

7 Ağır ceza geliyor

Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

8 Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

9 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Kaybedersek canımız yanar

10 Kaybedersek canımız yanar