Iraklı Hattatın Ordu’ya Gönderilmesi Hattat Ustalarını Üzdü

Irak’taki iç karışıklık nedeniyle 5 ay önce Musul’dan Samsun’a gelen Iraklı hattat ustası akademisyen Abdulnaser İsmail Mahmood’un Ordu’ya gönderilmesi hattat ustalarını üzdü.

Iraklı Hattatın Ordu’ya Gönderilmesi Hattat Ustalarını Üzdü

Musul Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Hüsnü-Hat Öğretim Üyesi Abdulnaser İsmael Mahmood, 5 ay önce Musul’dan Samsun’a geldi. Mahmood, Samsun’da cami önlerinde yazdığı nesih, sülüs ve küfi eserleriyle ailesinin geçimini sağlarken, Antik El Sanatları Merkezi Sahibi Ataullah Arvas’ın dikkatini çekti. Arvas, Mahmood’a sahip çıkarak yanına aldı. İl Göç İdaresi, Mahmood’u Ordu’ya gönderme kararı aldı.

“KABİLİYETİ VE ESERLERİ TAKDİRLE KARŞILANIYOR”

Samsun’daki hüsnü-hat otoriterlerinin Mahmood’un sanat kabiliyetini ve eserlerini takdirle karşıladığını belirten Ataullah Arvas, onun Samsun’dan gönderilmesine bir anlam veremediğini söyledi. Arvas, “Musul Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi iken şehrin işgale uğraması sonucu orayı terk edip, çocuklarıyla birlikte Samsun’a gelen hüsnü-hat ustası Abdulnaser İsmail Mahmood, Samsun’da yazdığı değer biçilemez nesih, sülüs ve küfi sanat eserlerini satarak geçimini sağlamaktadır. Musul Üniversitesi’nden gelen bu arkadaştan Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, belediyeler ve bütün sanatseverler istifade etmesi gerekirken, İl Göç İdaresi tarafından Ordu’ya gönderileceğinin bilgisine ulaştık. Sanatseverler olarak bu bizi çok üzdü. Birçok takdirname almış, diplomaları, kimlikleri burada olan Mahmood’un buna rağmen Ordu’ya gönderilmesini anlamış değiliz. Biran önce yetkililerin ve sanatseverlerin bu büyük hüsnü-hat ustasına sahip çıkması gerekmektedir. İsmail Mahmood, Hattat Halil İbrahim Alperen ve Çamlıca Camisi hattatlarından Abdullah Gün tarafından özellikle nesih eserleri övgü ile takdir edilmektedir” dedi.

GÖÇ İDARESİNDEN AÇIKLAMA

İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri de, “Türkiye’nin hemen hemen bütün illerinde kalan mültecilerin belli bir sayıda olması gerektiğini ve Birleşmiş Milletler tarafından belli bir sayıyı geçen illerdeki mültecilerin de Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bildirilerek başka illere gönderilmesini istemektedir. Bulundukları illerde kalmak isteyen mülteciler birer dilekçe yazarak Birleşmiş Milletlere ve İl Göç İdarelerine vermesi gerekmektedir. Dilekçe sonrası mültecinin o ilde kalıp kalmayacağını da Birleşmiş Milletler tarafından karar verilmektedir” açıklamasında bulundular.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da beklenen kar geliyor

1 Samsun'da beklenen kar geliyor

Reis ailesinin acı günü

2 Reis ailesinin acı günü

Samsun'da silahlı saldırı: 4 yaralı

3 Samsun'da silahlı saldırı: 4 yaralı

Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

4 Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

Samsunspor'da personele müjde

5 Samsunspor'da personele müjde

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Sorumluluk bende'

6 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Sorumluluk bende'

Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

7 Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

Karadeniz'de feci kaza, kafası koptu!

8 Karadeniz'de feci kaza, kafası koptu!

1 günlük Hasılat Samsunspor'a

9 1 günlük Hasılat Samsunspor'a

Askerlerin üzerine çığ düştü! 5 asker şehit, 12 asker yaralı

10 Askerlerin üzerine çığ düştü! 5 asker şehit, 12 asker yaralı