Ramazan’daki En Büyük Sağlık Sorunu Reflü

Halk Salığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, Ramazan ayında sık rastlanılan sağlık problemlerinden birinin reflü olduğunu hatırlatarak, Ramazan ayında özellikle sahurda dolu mide ile yatıldığı için reflü belirtileri sıklıkla yaşanır dedi.

Ramazan’daki En Büyük Sağlık Sorunu  Reflü

Reflünün tıbbi adıyla, gastro ösefajial reflü hastalığı (GÖRH), mide içeriğinin yemek borusuna kaçması sonucu meydana gelen yemek borusunda hücresel düzeyde asidin ortaya koyduğu tahribatın ortaya çıkardığı sağlık problemi olduğu bilgisini veren Dr. Dinççağ, Toplumda sık rastlanır. Gerçek sıklığını ölçmek mümkün değildir. Çok hafif belirtileri olanlar yanında, ciddi göğüs ağrısı ile birden çok hekime başvuran hastalar olabileceği gibi, kalp hastalığı zannedilenler, ciddi kulak burun boğaz sorunları olanlar, diş problemleri yaşayanlar, astım tanısı olanlar, ses kısıklığı olanlar gibi birçok bulgu ve belirtinin reflü sonucu ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Reflü tanısında belirtilerin önemi vardır ancak yemek borusuna PH ölçer koyularak reflü teşhisi koyulabilir. Yine sıklıkla gastroendoskopik olarak reflü tanısı koyulabilir diye konuştu.

Göğüste yemek borusu boyunca yanma, ağzına gıda artıkları ve ekşi asit gelmesi, nedeni bilinmeyen öksürük, gıcık, kronik farinjit, ses kısıklığı, diş çürümeleri, sebebi tespit edilemeyen ağız kokusu, kulak burun boğaz problemleri ve apnenin reflünün ortaya çıkardığı sağlık problemleri olduğuna dikkat çeken Dr. M. Emin Dinççağ, Reflü oluşmasında, yemek borusunun alt kısmındaki kapağın gevşemesi ve mide asidinin yemek borusunun üst kısmındaki dokuya zarar vermesi nedendir. Yemek borusundaki hücreleri koruyan hormon ve salgıların azalması, tükürük salgısının azalması, yemek borusu hareketlerinin azalması, alkol ve asitli, aşırı tuzlu yiyecekler yemek borusundaki hücre tabakasını koruyamadıkları durumda reflü daha kolay ortaya çıkar. Asit, pepsin yemek borunun alt kısmındaki epitel hücrelerini eriterek, kansere kadar varabilen hücre değişikliklerine neden olabilir, yemek borusu alt ucunda daralma ve yapışıklıklar olabilir. Reflünün en ciddi sonucu budur şeklinde konuştu.

Dr. Dinççağ, reflüden korunmayı söyle sıraladı: Reflü halk sağlığı açısından önemli bir hastalıktır. Belirtiler olduğunda hekime başvurulmalıdır. Dolu mide ile mümkünse yatılmamalıdır. Bazı ilaçların alınması sonrasında bir süre yatılması reflü nedeni olabilir. Alkolden kaçınılmalıdır. Sıkı bel kuşakları reflü nedeni olabilir. Aşırı kafein, çikolata ve bazı gıdalar reflüyü artırır. Reflü belirtileri olanların yüksek yastıkta yatmaları tavsiye edilir. Asit önleyici ilaçlar reflü tedavisinde çok faydalıdır.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunda düğün kana bulandı

1 Samsun'da düğün kana bulandı

Samsunsporda Camara şoku

2 Samsunspor'da Camara şoku

HEDEF 20 BİN KOMBİNE

3 HEDEF 20 BİN KOMBİNE

Süper Furkan

4 Süper Furkan

Zabıtadan çekirdek operasyonu

5 Zabıtadan çekirdek operasyonu

Fornezzi listede

6 Fornezzi listede

Haber bekleniyor

7 Haber bekleniyor

Solda rekabet

8 Solda rekabet

Geçen yılı unutturmak istiyor

9 Geçen yılı unutturmak istiyor

MEDİKÜMde umut ışığı

10 MEDİKÜM'de umut ışığı...