Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

“Gergedan Böceğinin Hiçbir Maddi Değeri Yok”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Tuncer, gergedan böceğinin hiçbir maddi değerinin bulunmadığını söyledi.

“Gergedan Böceğinin Hiçbir Maddi Değeri Yok”

Son zamanlarda gündemde olan gergedan böceğinin yüksek miktarda maddi değeri olduğu iddiaları üzerine açıklamalarda bulunan OMÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Tuncer, gergedan böceğinin toplanmasının izne tabi olduğunu, biyoçeşitliliğe zarar vermemek için bu böceklerin toplanmaması gerektiğini vurguladı.

“BAZI TÜRLER KENDİ AĞIRLIKLARININ 850 KATI KADAR AĞIRLIK KALDIRABİLİRLER”

Gergedan böceklerinin tek bir türden ibaret olmadığını söyleyen Prof. Dr. Tuncer, “Dünyada binden türden fazla olduğu bilinen büyük bir gruptur. Alın kısımlarında boynuz şeklinde bir çıkıntı olduğu için bunlara gergedan böceği denilmiştir. Bazı türlerinin boyları 15 santimetreye kadar uzayabilir. Ancak çoğu türlerin boyları 4-5 santim arasında olmaktadır. Oldukça güçlü böceklerdir. Bazı türler kendi ağırlıklarının 850 katı kadar ağırlık kaldırabilirler” dedi.

“BU TÜRLERİN 90 BİN DOLAR ETMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Kamuoyunda bu türlerin 90 bin dolar edeceği şeklinde bilgiler çıktığını belirten Tuncer, “Bu türlerin 90 bin dolar etmesi asla söz konusu değildir. Hatta bu türlerin maddi hiçbir değerleri yoktur. Ancak bazı uluslararası koleksiyoncular, koleksiyonlarını tamamlayabilmek için bu türlere 2-4 dolar arası bir değer biçmektedirler. Kendi aralarında ya değiş tokuş yapmaktadırlar ya da bu miktarları ödeyerek almaktadırlar. Dolayısıyla bu böceklerin maddi değerinin olduğunu söylemek mümkün değildir” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLER YANLIŞ BİLGİ SAHİBİ”

Gergedan böceğinin insanlar tarafından toplanmasının hiçbir faydası olmadığını ifade eden Tuncer, “Tam aksine biyoçeşitliliği etkilediği için olumsuz bir yanı vardır. İnsanların bu böceği gereksiz olarak toplayıp biyoçeşitliliği etkilememesi lazım. Bunlar ancak uzman olan araştırmacılar tarafından toplanabilir. Sınırlı sayıda toplanır. Bütün böceklerde olduğu gibi bunlarında toplanması izne tabidir. Bizim açımızdan diğer bir olumsuz yanı kamuoyunda oluşan böceklerin sanki para eden bir varlıkmış gibi değerlendirilmesidir. Bu bizim çalışmalarımızı güçleştirmektedir. Arazide çalışma yaparken çiftçilerimiz, köylülerimiz yanlış bilgi sahibi olduğu için bu durum bilimsel araştırmaları olumsuz etkilemeye başlıyor. Çünkü bitki zararlısı böcekler üzerinde yaptığınız çalışmalarda üreticiler sanki bunların maddi bir değeri varmış gibi algılıyor. Kesinlikle bu böceklerin maddi bir değeri yok. Bu nedenle bu tarz yanlış bilgilerin ortadan kaldırılmasının faydalı olacağını düşünmekteyiz” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunda arkadaş kavgası cinayetle bitti

1 Samsun Haber: Samsun'da arkadaş kavgası cinayetle bitti

Samsunlu  hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

2 Samsunlu hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

Samsunspor 46 farklı isim

3 Samsunspor: 46 farklı isim

Samsunspor Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

4 Samsunspor: Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

Samsun Haber  Bafra İşletme Fakültesi binasına kavuşuyor

5 Samsun Haber: Bafra İşletme Fakültesi binasına kavuşuyor

Samsunspor Samsun Valisi Şahinden süper istek

6 Samsunspor: Samsun Valisi Şahin'den 'süper' istek

Samsunspor Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

7 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

Giresun Haber Giresunda yaşlı kadın üst geçide çıkarak intihara kalkıştı

8 Giresun Haber: Giresun'da yaşlı kadın üst geçide çıkarak intihara kalkıştı

Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

9 Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

 Kopyala-yapıştır

10 Kopyala-yapıştır...