Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

2015’te 720 Kişi Şiddet Mağduru

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Tekin Balcı, KOZA Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü’ne 2015 yılının ilk 6 ayında 720 kişinin ve Ramazan ayının ilk 19 gününde de 81 kişinin şiddet mağduru olarak başvuru yaptığını söyledi.

2015’te 720 Kişi Şiddet Mağduru

KOZA Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü’nün 06 Aralık 2012 tarihinde kurulduğunu hatırlatan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Tekin Balcı, “KOZA Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü tarafından 2015 yılı ilk 6 ayında bin 553 kişiye hizmet verilmiştir. Ayrıca 2015 yılının ilk 6 ayında 720 kişi kurumumuza fiziki, cinsel, psikoloji, sözlü ve ekonomi şiddet olarak başvuru yapmışlardır. Ayrıca Ramazan ayının ilk 19 gününde de 79’u kadın 2’si erkek olmak üzere toplam 81 kişi de şiddet mağduru olmuştur” dedi.

KOZA Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü’ne başvuran kişilerin aynı anda birden fazla şiddete maruzda kalabileceğini de belirten Balcı, “Müdürlüğümüze başvuruda bulunan 120 kişi ekonomik şiddete, 363 kişi fiziksel şiddete, 75 kişi psikolojik şiddete, 531 kişi sözel şiddete ve 26 kişi ise cinsel şiddette maruz kalmıştır” diye konuştu.

İLK 6 AYDA BİN 553 KİŞİYE HİZMET VERİLDİ

KOZA Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ne şiddet mağduru veya şiddet uygulayan olarak gelenlerle ilgili yapılan işlemler hakkında bilgi veren Balcı, “Müdürlüğümüze başvuruda bulunan kişilerin ilk ifadesi İl Emniyet Müdürlüğü’nden görevli konusunda eğitimli polis memurlarınca, meslek elemanlarıyla yani sosyal hizmet uzmanı, sosyolog veya psikolog ile birlikte alınmaktadır. Kamera kayıt sistemi ile şiddet mağdurunun ilk ifadesi bir sefere mahsus alınmaktadır. Böylelikle şiddet mağdurunun ikincil mağduriyetinin önüne geçilmektedir. İfade sonrasında meslek elemanı ve hemşire şiddet mağduru ile görüşerek yaşanan kriz ortamını hafifletmekte ve travmayı atlatması amacıyla terapi ve rehabilitasyon hizmeti vermektedirler. Şiddet mağduru risk değerlendirilmesinin ardından ihtiyaca yönelik gerekli tedbir çalışması başlatılmakta, tedbir planı çalışmaları doğrultusunda barodan görevli gönüllü avukatlarla şiddet mağduruna gerekli hukuki destek sağlanmaktadır. Buna göre 2015 yılının ilk 6 ayında da 120 kişiye rehberlik hizmeti, 418 kişiye sağlık hizmeti ve bin 15 kişiye de eğitim hizmeti olmak üzere toplam bin 553 kişiye hizmet verilmiştir” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunda iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

1 Samsun Haber: Samsun'da iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

Samsunspor Her şey sil baştan

2 Samsunspor: Her şey sil baştan

Samsun Haber  Samsunda FETÖden yargılanan 5 sağlıkçı hakkında karar verildi

3 Samsun Haber: Samsun'da FETÖ'den yargılanan 5 sağlıkçı hakkında karar verildi

Orduda Gürcü kadın boğazı kesilerek öldürüldü

4 Ordu'da Gürcü kadın boğazı kesilerek öldürüldü

AK Partide teşkilatlar yenileniyor

5 AK Parti'de teşkilatlar yenileniyor

Samsun Haber Büyükşehirden Samsunlulara dolandırıcılık uyarısı

6 Samsun Haber: Büyükşehirden Samsunlulara dolandırıcılık uyarısı

Samsunspor Centilmen Samsunspor

7 Samsunspor: Centilmen Samsunspor

Samsunspor Samsunspor Başkanı Tutu Başarı değil biz de üzgünüz

8 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Tutu: 'Başarı' değil biz de üzgünüz

Samsun Haber Samsunda AVMde öldürülen genç toprağa verildi

9 Samsun Haber: Samsun'da AVM'de öldürülen genç toprağa verildi

Samsunspor 3 hocayla 36 puan

10 Samsunspor: 3 hocayla 36 puan