İngiliz Bilim Adamlarından “Kkka” Ve “Sıtma” Konferansı

İngiliz bilim adamları Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi’nde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hastalığı ve sıtma konusunda bir konferans verdi

İngiliz Bilim Adamlarından “Kkka” Ve “Sıtma” Konferansı

Tıp Fakültesi Dekanlık Pembe Salon’da gerçekleştirilen konferansta “Kırım Kongo Hastalarında Patogenez” konusu karşılıklı soru-cevap şeklinde tartışıldı.

OMÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı ile birlikte yürüttükleri “Kırım Kongo Hastalarında Patogenez” ortak projesi nedeniyle Samsun’a gelen İngiltere Liverpool School of Tropical Medicine’den Prof. Dr. Roger Hewson ve Prof. Dr. David Lalloo, KKKA hastalığı ve sıtma konusunda bilgi aktardı.

Toplantının açılışında proje hakkında bilgi veren Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Türkiye’de son 12 yıldır ciddi sorun olan ve çok sayıda hastanın hayatını kaybetmesine yol açan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından tümüyle korunmanın ancak geliştirilebilecek aşıyla olabileceğini belirtti. Aşı çalışmalarının ümit verici olduğunu fakat halen deney hayvanı çalışması aşamasında sürdürüldüğünü belirtti.

Prof. Dr. Roger Hewson, Kırım Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı için geliştirdikleri ve hayvanlarda yüzde 100 etkili buldukları aşı hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Prof. Dr. David Lalloo ise dünyada ve Türkiye’de sıtma hastalığı ile mücadelede gelinen son durumu anlattı. Sıtmanın yaygın olarak görüldüğü özellikle Afrika ülkelerine seyahatte, koruyucu ilaç kullanılmasının önemine değinen Lalloo, seyahatten dönen ve ateş şikayeti olan tüm hastalarda sıtmanın mutlaka düşünülmesi gerektiğini belirtti. Dr. Lalloo, sıtma mücadelesinde ciddi mesafe alındığını, dünyanın birçok ülkesinde hastalığın azaldığını, benzer şekilde Türkiye’de de başarılı bir mücadele verildiğini ve artık yerli sıtma vakalarının görülmediğini kaydetti.

Konferansı Tıp Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesi öğretim üyeleri ilgi ile takip ettiler. Toplantıya Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy da katıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporda imzalar an meselesi

1 Samsunspor'da imzalar an meselesi

Samsunspor taraftarından kombine isyanı

2 Samsunspor taraftarından kombine isyanı

Akif Çağatay Kılıçın acı günü

3 Akif Çağatay Kılıç'ın acı günü!

Samsunda feci kaza Yaralılar var

4 Samsun'da feci kaza! Yaralılar var

Samsun için kuvvetli fırtına uyarısı

5 Samsun için kuvvetli fırtına uyarısı!

Sahadan çekilen İranlıları Bakan Bak ikna etti

6 Sahadan çekilen İranlılar'ı Bakan Bak ikna etti

Kırmızı ışıkta katliam yapan şoför adliyede

7 Kırmızı ışıkta katliam yapan şoför adliyede!

Samsunda inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

8 Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Samsunda emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

9 Samsun'da emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

Samsunsporun son rakibi Giresun

10 Samsunspor'un son rakibi Giresun