Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

İngiliz Bilim Adamlarından “Kkka” Ve “Sıtma” Konferansı

İngiliz bilim adamları Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi’nde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hastalığı ve sıtma konusunda bir konferans verdi

İngiliz Bilim Adamlarından “Kkka” Ve “Sıtma” Konferansı

Tıp Fakültesi Dekanlık Pembe Salon’da gerçekleştirilen konferansta “Kırım Kongo Hastalarında Patogenez” konusu karşılıklı soru-cevap şeklinde tartışıldı.

OMÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı ile birlikte yürüttükleri “Kırım Kongo Hastalarında Patogenez” ortak projesi nedeniyle Samsun’a gelen İngiltere Liverpool School of Tropical Medicine’den Prof. Dr. Roger Hewson ve Prof. Dr. David Lalloo, KKKA hastalığı ve sıtma konusunda bilgi aktardı.

Toplantının açılışında proje hakkında bilgi veren Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Türkiye’de son 12 yıldır ciddi sorun olan ve çok sayıda hastanın hayatını kaybetmesine yol açan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından tümüyle korunmanın ancak geliştirilebilecek aşıyla olabileceğini belirtti. Aşı çalışmalarının ümit verici olduğunu fakat halen deney hayvanı çalışması aşamasında sürdürüldüğünü belirtti.

Prof. Dr. Roger Hewson, Kırım Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı için geliştirdikleri ve hayvanlarda yüzde 100 etkili buldukları aşı hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Prof. Dr. David Lalloo ise dünyada ve Türkiye’de sıtma hastalığı ile mücadelede gelinen son durumu anlattı. Sıtmanın yaygın olarak görüldüğü özellikle Afrika ülkelerine seyahatte, koruyucu ilaç kullanılmasının önemine değinen Lalloo, seyahatten dönen ve ateş şikayeti olan tüm hastalarda sıtmanın mutlaka düşünülmesi gerektiğini belirtti. Dr. Lalloo, sıtma mücadelesinde ciddi mesafe alındığını, dünyanın birçok ülkesinde hastalığın azaldığını, benzer şekilde Türkiye’de de başarılı bir mücadele verildiğini ve artık yerli sıtma vakalarının görülmediğini kaydetti.

Konferansı Tıp Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesi öğretim üyeleri ilgi ile takip ettiler. Toplantıya Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy da katıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki başarıya devlet takdiri

1 Samsun'daki başarıya devlet takdiri

Samsuna şehit ateşi düştü

2 Samsun'a şehit ateşi düştü!

Samsundaki kayıp şahsın cesedi bulundu

3 Samsun'daki kayıp şahsın cesedi bulundu

Samsun Emniyet Müdürü Yavuzun Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

4 Samsun Emniyet Müdürü Yavuz'un Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

Samsunda düğün yolunda feci kaza Çok sayıda yaralı var

5 Samsun'da düğün yolunda feci kaza! Çok sayıda yaralı var

Samsunspor 14 sıraya yükseldi Play-off potasıyla puan farkı 5e düştü

6 Samsunspor 14. sıraya yükseldi! Play-off potasıyla puan farkı 5'e düştü

Balık hafızası

7 Balık hafızası...

TFF 6 kulübün puanını sildi

8 TFF 6 kulübün puanını sildi

Samsuna 2,13 milyarlık yatırım

9 Samsun'a 2,13 milyarlık yatırım

Samsunda FETÖnün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme

10 Samsun'da FETÖ'nün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme!