Sahil bombacılarına müebbet

Antalya sahillerinde 2011 yılı Ağustos ayında patlayan bombalarla ilgili biri üniversite öğrencisi 2 sanık, ömür boyu hapis cezasına mahkum oldu.

Sahil bombacılarına müebbet

26 Ağustos 2011 de Konyaaltı Beach Park taki Yakamoz Beach te, 28 Ağustos ta da Kemer deki Nona Hotel plajında patlayan bombalarla ilgili Akdeniz Üniveritesi öğrencisi 25 yaşındaki Şervan Yılmaz ile evli ve iki çocuk babası kamyon şoförü 42 yaşındaki Şemsettin Erdem in tutuklu yargılandığı dava, 24 üncü duruşmada karara bağlandı. 1 inci Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen davanın karar duruşmasına, tutuklu sanıklar ile avukatları katıldı. PKK dan aldıkları talimatla bombalama eylemlerini gerçekleştirdiği iddia edilen sanıklar, suçlamaları kabul etmedi. Kürtçe tercümanı eşliğinde savunmalarını yapan sanıklar, tahliye talebinde bulundu.

BODRUMDA BOMBALARLA YAKALANDI

Kemer deki bombalama olayı sonrasında Bodrum da bombalarla yakalanan Şemsettin Erdem, Kemer de eylem yapması için PKK tarafından görevlendirildiğini, ancak bombaları kendisinin patlatmadığını söyledi. Antalya da hiçbir bombalama olayına karışmadan Bodrum a gittiğini anlatan Erdem, “Bodrum da herhangi bir eylem yapamadan polisler tarafından patlayıcı maddelerle yakalandım. Antalya daki patlamalardan ve yaralanan kişilerden ben sorumlu değilim. Bombayı ben patlatmış olsaydım açıkça kabul ederdim. Benim diğer sanık Şervan ile hiçbir ilgi ve alakam yok. Ben bu kişiyi tanımıyorum dedi.

SAVCIYA ELEŞTİRİ

Şemsettin Erdem in avukatı, aynı zamanda Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Antalya ve Kemer de patlayan bombaların faillerinin yakalanan sanıklar olmadığını iddia etti. Kozağaçlı, Savcı Osman Şanal ın polislerle yaptığı çalışma sonucu Kemer ve Antalya daki patlamaların faillerinin bulunamaması sebebiyle oluşabilecek düşünceyi ortadan kaldırmak için müvekkilim hakkında bu dava açılmıştır. Müvekkilim bombalarla Bodrum da yakalanmıştır. Ancak Kemer de patlatılan bombalarla kendisinin bir ilgisi bulunmamaktadır dedi.

HAPİSTE FITIK OLDUM

Diğer sanık Şervan Yılmaz da bombalama olaylarıyla ilgisi olmadığını iddia etti. Yılmaz, üniversitede birinci sınıfı bitirdikten sonra ailesine yük olmamak için Antalya da çalıştığını, o dönemde Konyaaltı nda patlama meydana geldiğini söyledi. Yılmaz bu olayla ilgili bir arkadaşının evinde polislerin kendisini gözaltına aldığını söyledi. Evde yapılan aramada ele geçirilen bomba yapımında kullanıldığı iddia edilen malzemelerle ilgisi olmadığını söyleyen Yılmaz, beraatını talep etti. Cezaevinde fıtık olduğunu da söyleyen Yılmaz, Tahliyemi istiyorum dedi.

Şervan Yılmaz ın avukatı Mustafa Rollas da evde bulunan bomba yapımında kullanılan malzemelerde müvekkilinin değil, polis memurlarının parmak izi olduğunu söyledi. Rollas, müvekkilinin suçsuz olduğunu iddia etti. 

HER İKİ SANIĞA DA ÖMÜR BOYU HAPİS

Mahkeme heyeti, Konyaaltı ndaki bombalama eylemini gerçekleştirdiği iddia edilen Şervan Yılmaz ı önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum etti. Sanığın saygılı tutumundan dolayı bu cezayı ömür boyu hapse indiren mahkeme, Yılmaz a ayrıca eylemde kullandığı bombayı imal etmek ya da taşımaktan da 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

12 kişinin yaralandığı Kemer sahilinde bombalama eylemi gerçekleştirdikten sonra Bodrum da bombayla yakalanan Şemsettin Erdem de ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın saygılı davranışlarından dolayı cezayı ömür boyu hapis cezasına indiren mahkeme, Erdem e patlayıcı madde bulundurmaktan da 3 bin lira adli para cezası verdi. Kemer deki bombadan dolayı yaralanan 12 kişi için de sanığa ayrıca 130 yıl hapis cezası verildi.

ANNE BAYGINLIK GEÇİRDİ

Karar, Şervan Yılmaz ın yakınlarını şoke etti. Tahliye beklerken ömür boyu hapis cezası kararıyla yıkılan sanığın annesi Ayfer Yılmaz, adliyede fenalaştı. 112 sağlık ekibinin müdahalesiyle sakinleştirilen Ayfer Yılmaz, oğlunun işlemediği bir suçtan dolayı ömür boyu hapse mahkum edildiğini belirtti. Kararı temyiz edeceklerini söyleyen Yılmaz, Oğlumu zindanlarda çürütmeyeceğim dedi. Avukat Kozağaçlı da sanıkların, verilen cezayı hak etmediğini kaydetti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

1 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

2 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

5 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

6 Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

Samsun'da UBFED'de deprem

7 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'a yeni üniversite mecliste onaylandı

8 Samsun'a yeni üniversite mecliste onaylandı

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

9 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

 Genel müdürden öğretmene plaket

10 Genel müdürden öğretmene plaket