GUİNNESS E ADAY DAVA

Türkiye de elli yıl sonra sonuçlanan ve Guinnes rekorlar kitabına aday gösterilen babalık davasında Anayasa Mahkemesi, davayı açan taksici Yüksel Sakarya yı mağdur eden Adalet Bakanlığı nı günlüğü 20 kuruştan manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

GUİNNESS E ADAY DAVA

İzmir in Seferihisar ilçesinde, arazi zengini olarak bilinen T.N. nin başrolde olduğu babalık davası, 50 yıl öncesine dayanıyor. 9 Kasım 1965 yılında 17 yaşında olan M.S. adlı genç kız, ticaretle uğraşan T.N nin evlenme vaadiyle kendisine sahip olduğunu, bu ilişkiden hamile kaldığını belirtip babalık davası açtı. Alınan kan örneklerinden T.N. in Yüksel Sakarya nın babası olabileceği yönünde rapor verildi. Ancak, şahit olmadığı için dava reddedildi. İş adamının, çocuğunun babası olduğunu ispatlamaya çalışan M.S., bu kez Yargıtay a başvurdu. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin verdiği kararı 20 Kasım 1965 te onayladı.
 

DAVA 40 YIL SONRA TEKRARLANDI
Alınan kararla yıkılan genç kadın, büyük zorluklarla oğlunu büyüttü. Tüm yargı yollarının tükendiğine inanan M.S., oğlunu büyüttükten sonra yeni bir evlilik yaptı. Annesinin açtığı babalık davasının hakkaniyetle sonuçlanmamasına üzülen Yüksel Sakarya da taksicilik yapmaya başladı. Evlenip çoluk çocuğa karışan Sakarya, Yargıtay ın reddettiği dosyayı gösterdiği avukat Varol Turbay, 40 yıl önce Yargıtay ın taraflara tebligat yapmadığını tespit ederek davanın yeniden görülmesini talep etti. Yargıtay, 40 yıl sonra hatayı düzeltip yargılamanın iadesi yönündeki başvuruyu kabul etti.
 

GUİNNESS E ADAY DAVADA ZAFER TAKSİCİNİN 
Guinness rekorlar kitabına aday gösterilen davada, Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi, 2006 yılında arazi zengini iş adamı Turgay N nin taksici Yüksel Sakarya nın babası olduğuna karar verdi. T.N, kararın bozulması için Yargıtay a başvurdu. Karşılıklı itirazlardan sonra 40 yaşında babalık davasını açan taksici Yüksel Sakarya, 50 yaşında zafere ulaştı. Geciken adalet yüzünden müvekkilinin mağdur edildiğini belirten avukat Varol Turbay, 100 bin maddi, 100 bin manevi olmak üzere 200 bin TL tazminat talebiyle davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ne taşıdı. Dosyayı inceleyen AİHM üyeleri, iç hukuk yollarının tüketilmesi için dosyanın son kez Anayasa Mahkemesi tarafından incelenmesine karar verdi. Anayasa Mahkemesi, 50 yıl süren rekor niteliğindeki babalık davasında taksici Yüksel Sakarya yı mağdur eden Adalet Bakanlığı nı günlüğü 20 kuruştan toplam 3 bin 650 TL tazminat ödemeye mahkum etti.
 

BEN VE MÜVEKKİLİM ŞAŞKINLIK İÇİNDE KALDIK
Türkiye de 50 yılda süren hukuk davasının müvekkili lehine sonuçlandığını ve bu davanın aslında dünya çapında en uzun süren babalık davası olma özelliğini taşıdığını belirten avukat Varol Turbay, Türkiye ve dünya çapında yaptığım araştırmalarda hukuk alanında 50 yıl süren bir dava yok. Adaletin geç tecelli etmesi nedeniyle mağdur olan müvekkilim adına AİHM sine 200 bin TL tazminat talebiyle başvuru yaptık. AİHM, iç hukuk yollarının tüketilmediğini gerekçe gösterip dosyayı Anayasa Mahkemesi ne gönderdi. Anayasa Mahkemesi, müvekkilimi mağdur eden Adalet Bakanlığını günlüğü 20 kuruştan 3 bin 650 TL tazminata mahkum etti. Bu tazminat kararına itiraz ettik ancak bir sonuç alamadık. Ben ve müvekkilim şaşkınlık içinde kaldık dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yılmaz Elimde olsa o ilçenin ismini değiştiririm

1 Başkan Yılmaz: ''Elimde olsa o ilçenin ismini değiştiririm''

Samsunspor Stadı açılışına davet edildiler

2 Samsunspor Stadı açılışına davet edildiler

Haberler gerçek değil

3 Haberler gerçek değil

Samsunspor yeni transferiyle kazandı

4 Samsunspor yeni transferiyle kazandı

Başkan Yılmaz Kendinize yer bulun

5 Başkan Yılmaz: 'Kendinize yer bulun'

Şampiyon Samsunspor

6 Şampiyon Samsunspor

Samsunspor Başkanvekili Araboğlu O paranın hakkını vereceğiz

7 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: 'O paranın hakkını vereceğiz'

Samsunda kırmızı ışık katliamı 1ölü

8 Samsun'da kırmızı ışık katliamı! 1ölü

Valdomirodan kurtulduk

9 Valdomiro'dan kurtulduk

Orduda mevsimlik fındık işçileri arasında PKKlı yakalandı

10 Ordu'da mevsimlik fındık işçileri arasında PKK'lı yakalandı!