GUİNNESS E ADAY DAVA

Türkiye de elli yıl sonra sonuçlanan ve Guinnes rekorlar kitabına aday gösterilen babalık davasında Anayasa Mahkemesi, davayı açan taksici Yüksel Sakarya yı mağdur eden Adalet Bakanlığı nı günlüğü 20 kuruştan manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

GUİNNESS E ADAY DAVA

İzmir in Seferihisar ilçesinde, arazi zengini olarak bilinen T.N. nin başrolde olduğu babalık davası, 50 yıl öncesine dayanıyor. 9 Kasım 1965 yılında 17 yaşında olan M.S. adlı genç kız, ticaretle uğraşan T.N nin evlenme vaadiyle kendisine sahip olduğunu, bu ilişkiden hamile kaldığını belirtip babalık davası açtı. Alınan kan örneklerinden T.N. in Yüksel Sakarya nın babası olabileceği yönünde rapor verildi. Ancak, şahit olmadığı için dava reddedildi. İş adamının, çocuğunun babası olduğunu ispatlamaya çalışan M.S., bu kez Yargıtay a başvurdu. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin verdiği kararı 20 Kasım 1965 te onayladı.
 

DAVA 40 YIL SONRA TEKRARLANDI
Alınan kararla yıkılan genç kadın, büyük zorluklarla oğlunu büyüttü. Tüm yargı yollarının tükendiğine inanan M.S., oğlunu büyüttükten sonra yeni bir evlilik yaptı. Annesinin açtığı babalık davasının hakkaniyetle sonuçlanmamasına üzülen Yüksel Sakarya da taksicilik yapmaya başladı. Evlenip çoluk çocuğa karışan Sakarya, Yargıtay ın reddettiği dosyayı gösterdiği avukat Varol Turbay, 40 yıl önce Yargıtay ın taraflara tebligat yapmadığını tespit ederek davanın yeniden görülmesini talep etti. Yargıtay, 40 yıl sonra hatayı düzeltip yargılamanın iadesi yönündeki başvuruyu kabul etti.
 

GUİNNESS E ADAY DAVADA ZAFER TAKSİCİNİN 
Guinness rekorlar kitabına aday gösterilen davada, Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi, 2006 yılında arazi zengini iş adamı Turgay N nin taksici Yüksel Sakarya nın babası olduğuna karar verdi. T.N, kararın bozulması için Yargıtay a başvurdu. Karşılıklı itirazlardan sonra 40 yaşında babalık davasını açan taksici Yüksel Sakarya, 50 yaşında zafere ulaştı. Geciken adalet yüzünden müvekkilinin mağdur edildiğini belirten avukat Varol Turbay, 100 bin maddi, 100 bin manevi olmak üzere 200 bin TL tazminat talebiyle davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ne taşıdı. Dosyayı inceleyen AİHM üyeleri, iç hukuk yollarının tüketilmesi için dosyanın son kez Anayasa Mahkemesi tarafından incelenmesine karar verdi. Anayasa Mahkemesi, 50 yıl süren rekor niteliğindeki babalık davasında taksici Yüksel Sakarya yı mağdur eden Adalet Bakanlığı nı günlüğü 20 kuruştan toplam 3 bin 650 TL tazminat ödemeye mahkum etti.
 

BEN VE MÜVEKKİLİM ŞAŞKINLIK İÇİNDE KALDIK
Türkiye de 50 yılda süren hukuk davasının müvekkili lehine sonuçlandığını ve bu davanın aslında dünya çapında en uzun süren babalık davası olma özelliğini taşıdığını belirten avukat Varol Turbay, Türkiye ve dünya çapında yaptığım araştırmalarda hukuk alanında 50 yıl süren bir dava yok. Adaletin geç tecelli etmesi nedeniyle mağdur olan müvekkilim adına AİHM sine 200 bin TL tazminat talebiyle başvuru yaptık. AİHM, iç hukuk yollarının tüketilmediğini gerekçe gösterip dosyayı Anayasa Mahkemesi ne gönderdi. Anayasa Mahkemesi, müvekkilimi mağdur eden Adalet Bakanlığını günlüğü 20 kuruştan 3 bin 650 TL tazminata mahkum etti. Bu tazminat kararına itiraz ettik ancak bir sonuç alamadık. Ben ve müvekkilim şaşkınlık içinde kaldık dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Hizan'da 7 saatlik hasta kurtarma operasyonu

1 Hizan'da 7 saatlik hasta kurtarma operasyonu

Tokat'ta kar yağışı ve tipi ulaşımı olumsuz etkiliyor

2 Tokat'ta kar yağışı ve tipi ulaşımı olumsuz etkiliyor

Otel odasında şüpheli ölüm

3 Otel odasında şüpheli ölüm

Yakalaması bulunan şahıs Düzce Polisi tarafından kıskıvrak yakalandı

4 Yakalaması bulunan şahıs Düzce Polisi tarafından kıskıvrak yakalandı

Zonguldak'ta dalgalar yıkıp geçti

5 Zonguldak'ta dalgalar yıkıp geçti

Erzincan-Sivas karayolu ulaşıma kapandı, çok sayıda araç yolda mahsur kaldı

6 Erzincan-Sivas karayolu ulaşıma kapandı, çok sayıda araç yolda mahsur kaldı

Midyat-Dargeçit arası trafik kazası: 5 yaralı

7 Midyat-Dargeçit arası trafik kazası: 5 yaralı

ATM hırsızları suçüstü yakalandı

8 ATM hırsızları suçüstü yakalandı