Ordulu Dişinden Dertli

Ordu’da son bir yıl içerisinde 115 bini aşkın kişi, diş rahatsızlığı sebebiyle operasyon geçirdi.

Ordulu Dişinden Dertli

Ordu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin istatistiklerine göre, 2014 yılı Haziran ayından 2015 yılı Mayıs ayı sonuna kadar olan bir yıllık süreçte 115 bin 506 kişi diş rahatsızlığı sebebiyle Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne başvurdu. Bu 115 bin 506 kişiye bir yıl içerisinde yapılan poliklinik sayısı 176 bin 317 olarak gerçekleşti.

Yapılan polikliniklerde 35 bin 870 kişiye diş çekimi, 10 bin 839 kişiye kanal tedavisi yapılırken 36 bin 769 kişiye sabit protez, 7 bin 989 kişiye hareketli protez takıldı. 6 bin 416 kişinin dişinden ameliyat edildiği, 29 kişiye implant takıldığı süre içerisinde 55 kişiye de anestezik diş çekimi gerçekleştirildi.

“DİŞLERİMİZ SORUNLU”

Ordu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Aytaç Bacınoğlu, diş hastalıkları istatistiklerine bakıldığında sorunun lokal, bölgesel değil, genel bir sorun olduğunu söyledi. Türkiye’de yılda 1 kişiye 1 diş fırçası bile düşmediğini dile getiren Bacınoğlu, “Diş temizliği anlayışımız sorunlu. Her 3 kişiden 1’i dişlerini günde bir kez yıkamıyor. Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları diyabet, kanser, kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıkları riski taşır” dedi.

65 YAŞ ÜSTÜNÜN DİŞSİZLİK ORANI YÜZDE 65

Türkiye’de 65 yaş üstü nüfusun ‘dişsizlik oranının’ yüzde 65 olduğunun altını çizen Bacınoğlu, şu tavsiyelerde bulundu: “Yılda iki kez diş hekimine kontrole gidin. Günde 2 kez dişlerinizi florürlü diş macunu ile fırçalayın. Dişleri fırçalamak, diş çürüğü ve diş eti hastalığına neden olan bakteri plağının uzaklaşmasını sağlar. Diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirin. Günde 1 kez dişlerinizin ara yüzünü dişi ipi ile temizleyiniz.”EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da ahır yangını

1 Adana'da ahır yangını

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

2 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı