İLK SAPTAMA KKKA

Adana da hayvandan geçen bir hastalık şüphesiyle 5 dakika arayla yaşamını kaybeden Selahattin Özmen ve eşi Mine Özmen in cenazeleri özel bir ekip tarafından dezenfekte edilip, izolasyonu sağlandıktan sonra tabuta yerleştirildi.

İLK SAPTAMA KKKA

Tufanbeyli İlçesi ndeki Çukurkışla Köyü nde büyükbaş hayvancılıkla uğraşan Tahsin Özmen in yaklaşık 10 gün önce rahatsızlanan 4 ineği telef oldu. Bu olaydan birkaç gün sonra da Tahsin Özmen in teyzesi Zülfiye Özmen yaşamını yitirdi. Kalp rahatsızlığı nedeniyle öldüğü düşünülen Zülfiye Özmen, köyde toprağa verildi. 2 Temmuz da ise Tahsin Özmen in kardeşi 3 çocuk babası Selahattin Özmen ve eşi Mine Özmen, karın ağrısı, ishal ve yüksek ateş şikayetiyle Tufanbeyli Devlet Hastanesi ne kaldırıldı. Buradan acil olarak Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi ne getirildi.

5 DAKİKA ARAYLA ÖLDÜLER

Hastanenin acil servisinde tedaviye alınan Özmen çiftinde, kanamalı olarak böbrek ve karaciğer yetmezliği saptandı. Enfeksiyon Hastalıkları Servisi nde hayvansal bir bakteri olan leptoskiroz ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ön tanısı konulan hastalar, durumları ağırlaşınca Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi ne kaldırıldı. Burada yapılan tüm müdahalelere karşın dün öğle saatlerinde önce Mine Özmen, 5 dakika sonra da eşi Selahattin Özmen yaşamlarını yitirdi.

Hayvandan insana geçen bir bulaşıcı hastalık sonucu ölme şüphesi üzerine Özmen çiftinden alınan örnekler incelenmek üzere laboratuvarlara gönderildi. Ayrıca Adli Tıp Kurumu heyeti de, Balcalı Hastanesi Morgu na gelerek Özmen çiftinden otopsi için parça alıp, inceleme yaptı.

ÖZEL KIYAFETLERLE HAZIRLADILAR

Hastalığın bulaşıcı olma ihtimali üzerine İl Sağlık Müdürlüğü, defin işlemleri için özel ekip oluşturulmasını istedi. Bunun üzerine Balcalı Hastanesi görevlileri İl Sağlık Müdürlüğü ne götürülerek cenazelerin hazırlanması için eğitim aldı. Ardından biri kadın diğeri erkek görevli özel kıyafetlerle morga girip, Özmen çiftinin cenazelerini ilaçlayıp, dezenfekte ettikten sonra yıkayıp kefenledi. İzolasyonu da sağlanan cenazeler ayrı ayrı tahta tabuta yerleştirilip, kapağı çivilendi. Yakınlarına teslim edilen Özmen çiftinin cenazeleri, tabutla birlikte toprağa verilmek üzere Tufanbeyli İlçesi ne bağlı Çukurkışla Mahallesi ne götürüldü.

KÖYDE KAN ÖRNEKLERİ ALINDI

Öte yandan Çukurkışla Mahallesi nde Özmen çiftinin çocukları ile mahallede yaşayan herkesten kan örnekleri alındı. Yapılan incelemede çocuklarında ve mahallede yaşayanlarda herhangi bir hastalık bulgusuna rastlanmadı. Özmen çiftinden alınan örneklerle ilgili sonuçlar da Balcalı Hastanesi tarafından İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ne gönderildi. Adli Tıp Kurumu ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından Özmen çiftinin ölüme hayvandan insana geçen bir bulaşıcı hastalığın neden olup olmadığının kesin olarak belirleneceği kaydedildi.


İLK İNCELEMELERE GÖRE ÖLÜM NEDENİ KKKA

Yaşamını yitiren Özmen çiftinden alınan örneklerde yapılan ilk tıbbi incelemelerde, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) saptandı. Ölümlerin bu nedenle meydana geldiği anlaşılırken, kesin açıklamayı Sağlık Bakanlığı nın yapacağı belirtildi.
Selahattin ve Mine Özmen in cenazeleri Tufanbeyli İlçesi ne bağlı Çukurkışla mahallesindeki evine getirildi. Özmen çiftinin çocukları Seçil, Serpil ve Mehmet Özmen i yakınları güçlükle sakinleştirdi.
Köyde kılınan cenaze namazının ardından Özmen çiftinin cenazesi iş makinesinin de yardımıyla 2 metre derinliğindeki mezarlara tabutlarıyla gömüldü. Köylüler, enfeksiyon riskine karşı getirilen kireçleri, mezarlara döktürmedi. Köyde karantina uygulamasının yapılmadığını söyleyen köylüler, sadece ahırların ilaçlandığını ve kontrol edilen hayvanlarında da herhangi bir hastalık bulunamadığını söyledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor başka oynuyor

1 Samsunspor başka oynuyor

ŞEHİR AYAĞA KALKTI

2 ŞEHİR AYAĞA KALKTI

Samsunspor'da düşmeme hesapları

3 Samsunspor'da düşmeme hesapları

12 yılda 1 yenilgi

4 12 yılda 1 yenilgi

Temayül sırası vekillerde

5 Temayül sırası vekillerde

Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

6 Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

7 Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Tüm şehir kenetlendi'

8 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Tüm şehir kenetlendi'

Samsun'da park halindeyken hareket eden TIR direği devirdi

9 Samsun'da park halindeyken hareket eden TIR direği devirdi

İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

10 İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi