Konsolosluğa saldırı

Doğu Türkistan Maarif Derneği üyesi yaklaşık 100 kişi, Tayland da bekletilen 200 Doğu Türkistanlının Çin e iade edileceği gerekçesiyle, Zincirlikuyu daki Tayland Konsolosluğu binasına saldırdı.

Konsolosluğa saldırı

Doğu Türkistan Maarif Derneği üyesi yaklaşık 200 kişilik bir grup, Tayland da bekletilen 200 Doğu Türkistanlının Çin e iade edileceği gerekçesiyle, Zincirlikuyu daki Tayland Krallığı Başkonsolosluğu binasına saldırdı. Konsolosluk binasının kapısını ve camlarını kırarak içeriye giren eylemciler, içerideki klasör ve evrakları sokağa döktü.
Ellerinde Doğu Türkistan bayrakları bulunan grup, saat 23.00 sıralarında, Şişli, Kore Şehitleri Caddesi, Mithat Ünlü Sokak ta bulunan Tayland Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu önüne geldi. Grup, Sincan Uygur Özerk Bölgesi nden kaçarak Tayland a sığınan yaklaşık 200 Doğu Türkistanlının tekrar Çin e iade edileceği iddiası üzerine, protesto gösterisi yapmaya başladı. 
Grup adına açıklama yapan Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan, Doğu Türkistan daki zulümden kaçarak Tayland a sığınan 360 civarında insan için sürekli biz bu işi takip ediyorduk. Son zamanlarda 173 kişi Türkiye ye getirildi. Bazılarının çocukları buraya gelmiş bazıların anneleri Tayland da, Çin e iade edilmiş ya da edilecek olan insanlar var. Bize bu konuda Tayland dan telefon geldi. Orada bulunan Doğu Türkistanlı vatandaşlar beni arayarak Tayland dan Çin e götürüleceklerini söylediler. Bunun üzerine biz Türkiye deki resmi makamlara müracaat ettik. Son bir saat içerisinde bize gelen haberler 67 Doğu Türkistanlı vatandaşların Çin e gönderildiğini öğrendik. Bebekleri burada ağlayan anneleri Çin e iade edildi ya da edilecek dedi.

KALAS, TAŞ VE DEMİRLERLE TAHRİP ETTİLER

Basın açıklamasının ardından, grupta bulunan bir kişi konsolosluğun girişindeki direğe tırmanıp cebinden çıkardığı bıçakla Tayland bayrağının iplerini keserek indirdi.
Sloganlar atan kalabalık, daha sonra konsolosluğu taş yağmuruna tutmaya başladı. Konsolosluk binasının kapısını kırarak içeriye de giren saldırganlar, tekbirler eşliğinde binada bulunan evrak ve dosyaları dışarıya çıkarıp sokağa döktü. Saldırganlar, konsolosluğa ait klima ve diğer eşyaları da kalas, taş ve demirlerle tahrip etti. 

BÖLGEYE POLİS SEVK EDİLDİ

Olaylar sırasında ihbar üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Bölgeye gelen polis, konsolosluk binası içerisinde bulunan yüzleri bezle kapalı grubu konsolosluk binasından çıkarttı. Eylemcilerden bazılarını gözaltına almak isteyen polis ekipleri ile gruptakiler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Grup üyeleri bir süre sonra konsolosluğun bulunduğu sokakta namaz kıldı. 

9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Konsolosluk önüne gelen çevik kuvvet polisleri kalabalıktan 9 kişiyi göz altına alarak emniyete götürdü. Grup polisin uyarılarının ardından dağıldı. Çevik kuvvet ekiplerinin konsolosluk binası önündeki bekleyişi sürüyor. 
Bu arada olayla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın Başdanışmanı Mustafa Varank, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:
İstanbul da saldırıya uğrayan yer konsolosluk değil fahri konsoloslukmuş. Yani bir vatandaşımızın mekanına saldırmış oldular. Yazık bu kafaya

173 UYGUR TÜRK Ü KAYSERİ YE GETİRİLMİŞTİ

Çin den kaçtıktan sonra Tayland da tutuklu olarak bir merkezde tutulan tamamı kadın ve çocuklardan oluşan 173 Uygur Türk ü Türkiye nin çabası sonucu önce İstanbul a, oradan da Kayseri deki barınma merkezine getirilmişti. Böylece Kayseri de Çin zulmünden kaçan Uygur Türk ü sayısı bine ulaştı.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu, dün akşam Zincirlikuyu daki Tayland Krallığı Başkonsolosluğu binası önünde ve içinde yaşananlarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

ANİDEN BİR KİŞİNİN TELEFON ÇALMIŞ...  

Açıklamada şöyle denildi:

Tayland da tutuklu bulunan 200 Uygur Türkü muhacirlerin Çin e iade etmek için işlemler yapıldığını ve Bangkok ta bulunan bir askeri havaalanına getirildiğinin haberini almıştık. Sonra Çin den gelen askeri uçaklara yaklaşık 60 Uygur u önce kadınları sonra erkekleri siyah çuval geçirilmiş bir halde elleri kelepçeli olarak uçağa zorlu bindirilmiş. Bu durumdan haber alan İstanbul daki Uygur Türklerinden bir grup , Tayland ın İstanbul daki konsolosluğa gitti ve durumla ilgi seslerini duyurmak için barışçıl içerisinde basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması yaparken aniden bir kişinin telefonu çalmış ve Tayland daki tutuklu bulunan Uygurlardan 100 e yakın kişinin öldürüldüğü haberini almış. Bu olayı söylence protesto etmek için gelen gruptan birkaç kişi taşkınlık yaparak Tayland ın konsolosluğa girmiş ve olay çıkarmış. Bu olay aniden gerçekleşmiş olup, bu olaydan hiçbir Doğu Türkistan STK sı sorumlu değildir. Olay hiçbir Doğu Türkistan Derneği tarafından organize edilmemiştir

OLAYLA İLGİLİ 9 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞ DURUMDADIR

Biz Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği olarak bu haberi ret ediyoruz ve gerçeklerin yansımadığını ifade etmek istiyoruz.

Olayla ilgili 9 kişi gözaltına alınmış durumdadır. Zaten Tayland daki kardeşlerimiz üzüntü içindeyken bizi böyle olaylarla bağlantılı göstererek haber yapan medya kuruluşları bizi daha çok üzüyor. Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği dahil Türkiye deki Doğu Türkistan platformu üyesi STK lar şiddet olaylara karşı barışçıl etkinliklerin yanadır. Dün gece Çin konsolosluğu önünde toplanan yaklaşık 200 civarındaki Uygur gencine olay çıkartmamak için sakın olma çağrısında bulunduk ve 200 kişiyi Çin Konsolosluğu önünden olaysız bir şekilde dağılması için çaba gösterdik. Olaysız dağılmasını sağladık. Buna orada nöbet tutan Türk polis memurlar da şahittirEN ÇOK OKUNANLAR

İşte Taner Taşkın'ın ekibi

1 İşte Taner Taşkın'ın ekibi

Samsunspor'da odak noktası transfer

2 Samsunspor'da odak noktası transfer

19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

3 19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

Çepni ailesinin acı günü

4 Çepni ailesinin acı günü

Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

5 Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

6 Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

Samsun'da limandan TIR'la 15 ton buğday çaldılar

7 Samsun'da limandan TIR'la 15 ton buğday çaldılar

Gazi mahkum, Başbakan'a sahip çıktı

8 Gazi mahkum, Başbakan'a sahip çıktı

Canberk de tamam

9 Canberk de tamam

Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

10 Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı