Berberler Ve Kuaförlerden Tepki

Samsun’da berber ve kuaför odaları başkanları dükkanlarında ‘hekim’ ve ‘iş güvenliği uzmanı’ bulundurma zorunluluğunun getirilmesine tepki gösterdi.

Berberler Ve Kuaförlerden Tepki

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre berber, kuaför, hamam, kaplıca, saunalar ile kuru temizlemeciler tehlikeli iş sınıfı kapsamına girdi. Bu işletmelere, iş yerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurmak zorunluluğu getirildi. Getirilen düzenlemelerin esnafları sıkıntıya sokacağını belirten Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan ve Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, karara yaptıkları açıklamalar ile tepki gösterdiler.

KİRAZ: “DOKTORU DA DOKTOR MU DENETLEYECEK?”

Kuaför ve berberlerde ölümcül kazaların olmadığını belirten Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, “Kuaför esnafının zaten Samsun’da iş sıkıntısı var. Esnaflar kendilerinin ve çalışanlarının sigortalarını ödemekte zorlanırken devletin böyle bir külfet getirmesini şiddetle kınıyorum. Kuaför, berber ve güzellik salonlarında Türkiye’de iş kazası sonucu ölen veya sakat kalan görülmemiştir. Kuaförün, berberin ya da güzellik salonunun ne tehlikesi var da tehlikeli meslekler grubuna giriyor. Kuaförün en tehlikeli aleti elindeki makasıdır. O zaman her meslek grubunun tehlikeli meslekler grubuna girmesi lazım. Doktorlar da o zaman tehlikeli meslekler grubuna girsin. Doktor da ameliyatlarda kesici malzemeler kullanıyor. O zaman doktoru da doktor mu denetleyecek? Ya da iş güvenlik uzmanı mı tutacaklar? Bizim kuaförümüz, berberimiz elektriğini, kirasını, suyunu vesaire ödemekte bu kadar zorlanırken ayda 200-250 lira gibi bir külfet getirmek esnafa dükkanlarınızı kapatın demek anlamına gelir. Oda olarak bu işi yapan şirketlerle odamıza hizmet adı altında toplu anlaşmayı yapıp en azından esnafımızın üzerindeki külfeti azaltmaya yönelik bir çalışmada bulunduk. İş güvenliği uzmanı ve iş güvenliği hekimi ile alakalı buradaki bir firmayla görüşerek 100 lira artı KDV karşılığında anlaştık. Bu 100 lira da olsa 150 lira da olsa bizim anlaşmamız 1 yıllık. Anlaşma yaparak fiyatı aşağıya çekmemize rağmen yine de esnafımız bu durumdan sıkıntı çekecek” dedi.

PİLAN: “KARARA 2 YILDIR İTİRAZ EDİYORDUK”

Karara iki yıldır itiraz ettiklerini ifade eden Samsun Berberler Odası Başkanı, “Biz bu karara federasyon olarak birkaç kez itiraz ettik. Bu uygulamanın yürürlüğe geçmesi aşaması 2 yıldır sürüyordu. Federasyon başkanı ile de görüştük bu kararı yeniden bir değerlendirmeye alacağız. Şu anda geçiş süresi aşamasındayız. Bu konunun yürürlüğe geçiş haberinden sonra birçok firmayla görüştük. Bize en düşük fiyatı veren firmayla da anlaşma sağlayacağız. Şu an karar tamamen yürürlüğe girmiş değil. Tüm itirazlarımıza rağmen karar çıkar ve tamamen yürürlüğe girerse yapacak başka bir şey de yok. Karar tamamen uygulanmaya geçtiği takdirde esnaf ve sanatkarlarımıza çok külfet olmayacak şekilde bir sağlık firmasıyla sözleşme yapacağız. Aylık 100 lira civarında bir firmayla anlaşma yoluna gideceğiz. Ama bu fiyatlar bile berberler üzerine bir yük getirecektir. Biz vatandaş sıkıntı çekmesin diye uzun zamandan beri tıraş fiyatlarında bile yükseltmeye gitmiyoruz. Ama bu maliyetlerin artması hem bizi hem de esnafımızı zor duruma sokacaktır” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

1 Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

Real Madrid tur kapısını araladı

2 Real Madrid tur kapısını araladı

Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

3 Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

4 Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği