Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ordu’da Tahmini Fındık Rekoltesi 209 Bin Ton

Ordu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu ilimizin 2015 yılı tahmini fındık rekoltesinin, 227 bin 121 hektar alanda 209 bin 134 ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmiştir dedi.

Ordu’da Tahmini Fındık Rekoltesi 209 Bin Ton

Ordu’da 2015 yılı tahmini fındık rekoltesini tespit etmek amacıyla, Ordu Vali Yardımcısı Ömer Adar başkanlığında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü, Altınordu Ziraat Odası Başkanlığı, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası ile Fındık Tarım Satış Kooperatifi’nden (FİSKOBİRLİK) birer üyenin katılımıyla oluşturulan Ordu Fındık Rekolte Tespit Komisyonu çalışmalarını tamamladı. Komiteye İhracatçılar Birliği’nden üye katılamazken, 23 Haziran 2015 Salı günü itibariyle çalışmalarına başlayan komisyon, 7 Temmuz Salı günü çalışmalarını sonuçlandırdı. Yapılan çalışmalar sonucunda Ordu’da 2015 yılı tahmini rekoltenin 209 bin 134 ton olduğu belirlendi.

GEÇEN YILIN 3 KATI

2015 yılı rekolte çalışmaları ile ilgili açıklama yapan Ordu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Rekolte çalışmalarının yapılması için oluşturulan komisyon çalışma süresi içerisinde 19 İlçemizde daha önce il müdürlüğümüzce tespit edilip belirlenen 300 noktada, 480 ayrı ocak ve 2 bini aşkın sayım ve gözlem yapılmıştır. Yapılan bu sayım, gözlem ve tespitler neticesinde elde edilen veriler komisyon tarafından değerlendirilmiş ve hesaplamalar yapılmıştır. Komisyonun yapmış olduğu bu titiz çalışma neticesinde Ordu ilimizin 2015 yılı tahmini fındık rekoltesinin, 227 bin 121 hektar alanda 209 bin 134 ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmiştir. Geçtiğimiz yıl 9 ilçemizde hiç fındık olmadığı ve rekoltenin 70 bin 100 ton olarak gerçekleştiğini düşündüğümüz de bu seneki fındık rekoltesinin geçtiğimiz yılın 3 katı olduğunu görmekteyiz. Bizim tarafımızdan açıklanan son 10 yılın en yüksek rekoltesi. Bu durum bizi üreticilerimiz adına mutlu etmiştir. Gerçekleşen rekoltenin ilimiz ve fındık üreticilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Görüşüyoruz net bir şey yok

1 Görüşüyoruz net bir şey yok

Şehit cenazesinde CHP çelengini istemediler

2 Şehit cenazesinde CHP çelengini istemediler

Samsunspordan dakikada binler kazandılar

3 Samsunspor'dan dakikada binler kazandılar

Samsun tramvayda çocuğunu kaybetti

4 Samsun tramvayda çocuğunu kaybetti

Kazanmaya ihtiyacımız var

5 Kazanmaya ihtiyacımız var

Samsun Bafrada kümes hayvanı itlafları devam ediyor

6 Samsun Bafra'da kümes hayvanı itlafları devam ediyor

Gözyaşları içinde toprağa verildi

7 Gözyaşları içinde toprağa verildi

Samsunda Çağlarırmak için mevlit okutuldu

8 Samsun'da Çağlarırmak için mevlit okutuldu

Yasak bölge protestosu

9 'Yasak bölge' protestosu

Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

10 Bu şehrin çocukları Samsunsporludur