DAVADA SON DURUM

Mutlu Kaya yı silahla vurarak ağır yaraladığı gerekçesiyle tutuklanan eski erkek arkadaşı 26 yaşındaki Veysi Ercan ın, Tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs suçundan ömür boyu hapisle cezalandırılması istendi.

DAVADA SON DURUM

Özel bir televizyon kanalında ses yarışmasına katıldıktan sonra Diyarbakır ın Ergani İlçesi nde 18 Mayıs günü uğradığı silahlı saldırıda başından ağır yaralanan Mutlu Kaya, Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi nde tedavi altına alındı. Geçen Salı günü Diyarbakır dan Anakara GATA ya sevk edilen Kaya nın silahlı saldırıda ağır yaralanmasıyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı nın yürüttüğü soruşturma tamamlandı. Ergani Cumhuriyet Savcısı Selahattin Halefoğlu, olayla ilgili olarak hazırladığı fezlekeyi Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı na gönderdi. Fezlekede Mutlu Kaya yı vuran şüpheli Veysi Ercan ın Tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs ve Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri bulundurma suçundan ömür boyu ve 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

MUTLU KANLAR İÇİNDE YATIYORDU 

Fezlekede Mutlu Kaya nın ablasının evinde bulunduğu sırada başından vurularak yaralandığı belirtilirken, kardeşi H. K. nın olayla ilgili ifadesine yer verildi. Fezlekedeki ifadesinde olay günü arkadaşı ile birlikte ders çalışmak için ablası Dilek Zengin in evine gittiğini belirten H.K., Mutlu İstanbul da yapacağı konser için şarkı seçiyordu. 1.5 - 2 saat sonra yemek ve tatlı almak için Mutlu ve arkadaşım ile çıkıp yürüdük. Bu sırada Veysi Ercan önümüzü keserek korna çalmaya başladı. Ablam, Geri zekalı ne yapıyorsun, önümüzü neden kesiyorsun, sen kimsin, defol git dedi. Bu sırada Veysi ise Arabaya binin. Sizi gideceğiniz yere ben götüreceğim dedi. Ablam ise, Tatsızlık çıkmasın dedi ve arabaya bindik. Bir lokantaya gelerek yemek ve tatlı aldık. Ablam ve Veysi ise arabada kalıp konuştular. Sonra tekrar araca bindik. Veysi bizi Dilek ablamın evine getirdi. Mutlu telefonla oynuyordu. Saat 03.00 sıralarında Mutlu nun Veysi diye bağırma sesini duydum. Kapı önünde 3-4 el silah sesi geldi. Kapıya gittiğimde Mutlu kapının önünde kanlar içinde yatıyordu. Dışarı baktığımda Veysi Ercan ın elinde koyu renkli bir tabanca gördüm. Yüz yüze gelince arabaya yöneldi ve araç uzaklaştı. Veysi 1.5-2 yıldır ablamı rahatsız ediyordu. Onunla evlenmek istiyordu ama ablam kabul etmiyordu dedi.

MUTLU TELEFONLA ARADI 

Olay sırasında evde bulunan Mutlu Kaya nın kardeşi H.K. nın arkadaşı H.Y. ise, Yemek almaya çıktığımızda Mutlu telefonumda kontör olup olmadığını sorarak, telefonumu alıp birini aramaya çalıştı. Aradığı kişi cevap vermiyordu. Telefonu geri vererek aradığı numaraya mesaj yazmamı istedi. Mesajda Ben Mutlu cevap ver dengesiz yazmamı istedi ve göndertti. Mesajdan sonra telefonu tekrar Mutlu ya verdim. Mutlu aradığı numarayı Ercan olarak kaydetmemi istedi. Hastane kavşağına gelince Mutlu telefonla birini arayarak, Neredesin, ne zaman geliyorsun? dedi ve bulunduğumuz yeri tarif etti. Bu sırada ablası Dilek Zengin, Mutlu yu arayarak ne zaman geleceğimizi sordu. Mutlu ise Canımız kavurma çekti. Alıp geleceğiz dedi. Bir süre sonra bir araç hızla yanımızda durup korna çaldı. Aracın içindeki kişi el işareti ile Gelin dedi. Mutlu ise Gerizekalı bu nasıl giriş diye cevap verdi. Araçta Mutlu nun arkadaşı ve Ercan olarak tanıdığımız Veysi Ercan bulunuyordu. Mutlu aracın ön tarafında bindi. Yolda herhangi bir tartışma yaşanmadı. Lokantaya gidince Mutlu ve arkadaşı araçta kaldı. Biz yemek alıp, geri döndük. Mutlu ve Veysi arasında herhangi bir konuşma geçmedi. Sonra Veysi bizi yine geldiğimiz evin önüne bıraktı. Yemek yediğimiz sırada Mutlu kardeşine seslenerek, Veysi beni dışarı çağırıyor. Gitmeyeceğim ve affetmeyeceğim. Burnu sürtsün dedi. Biz odada ders çalışırken iki el silah ve cam kırılma sesi geldi. Silah sesi üzerine Mutlu nun kardeşi H. dışarı çıktı. Ben de peşinden çıktım. Mutlu yu yerde görünce diğer ablasının odasına gidip onu uyandırdı dedi.

KIZI KAÇIRACAĞIM 

Savcılık fezlekesinde olaydan önce Veysi Ercan ın yanında bulunan arkadaşı C.Ç. nin ifadesine de yer verildi. Akşam Veysi Ercan ile buluştuklarını söyleyen C.Ç., Buluştuktan sonra araca bindik. Bir süre gittikten sonra Veysi Kızı kaçıracağım. Benimle geliyor musun dedi. Ben teklifi kabul etmeyerek Hayır bu tür işlere karışmam, başımı yakamam dedim. Bunun üzerine araçtan inerek Diyarbakır a gitmemi istedi. Ben kendisini ikna etmeye çalıştam ama başaramadım. Üzerinde silah olduğunu ve polislerin geldiğini söyleyince ben panikleyerek araçtan indim dedi.

SIKILAN 2 KURŞUN PATLAMADI 

Olay yerinde 2 boş kovan ve 2 dolu fişek bulunduğunu belirten savcı, Mutlu nun yaralandığı noktada keşif yapıldığını da kaydetti. Savcı, keşifte elde edilen delillere göre sokak içerisinden evin içine bakıldığında içeride bulunan kişinin konumunun net olarak göründüğünü kaydetti. Olay yerinde ele geçirilen boş kovanların 7.65 milimetre çapında bir tabancadan atıldığını vurgulayan savcı, olay yerinde bulunan dolu iki fişeğin kapsülleri üzerinde ateşleme iğnesi darbe izinin bulunduğunu ifade etti. Olay yerinde bulunan dolu fişetlerin Mutlu Kaya yı vuran silahtan çıktığı ve muhtemelen tetik çekildikten sonra ateşlenmediği için doldur-boşalt yapılarak yere atıldığı belirtildi. Savcı, bulunan iki dolu fişeğin olay yerindeki boş kovanlarla aynı silahtan atıldığını belirtti.

SUSMA HAKKINI KULLANDI 

Mutlu Kaya nın el svaplarında atış artıklarına rastlanmadığı belirtilen fezlekede, şüpheli Veysi Ercan dan alınan el svapları ve gömleğinde de atış artıkları bulunamadığı ifade edildi. Mutlu Kaya nın tedavi altında olduğu için ifadesinin alınamadığını vurgulayan savcı, şüpheli Veysi Ercan ın ifade vermeyerek susma hakkını kullandığını belirtti.

SAVCI:SAHNEYE ÇIKMASINI KABULLENEMEDİ 

Fezlekenin son bölümünde olayla ilgili değerlendirmesini açıklayan savcı, Mutlu Kaya ve Veysi Ercan ın bir yıldan beri arkadaşlıklarının devam ettiğini belirtti. Mutlu Kaya nın ses yarışmasında başarılı olması nedeniyle konserlere ve sahneye çıkmaya başladığını belirten savcı, şüpheli Veysi Ercan ın bu durumu kabullenemediğini ve bu nedenle sorunlar yaşadıklarını kaydetti. Olay günü Mutlu Kaya nın Veysi Ercan ile haberleşmeye başladığını ve bulundukları yeri tarif ettiğini kaydeden savcı, şüphelinin bir süre sonra araçla belirtilen yere geldiğini ifade etti. Şüphelinin Mutlu Kaya ve yanındakileri eve bıraktıktan sonra arkadaşlarının yanına gittiğini ve Mutlu yu kaçırmak için yardım istediğini belirten savcı, arkadaşlarının bu teklifi kabul etmediğini kaydetti.

ÖLDÜRMEK İSTEDİ, EYLEMİNİ TAMAMLAYAMADI

Fezlekede, Veysi Ercan ın bunun üzerine Mutlu Kaya nın ablasının evinin bulunduğu sokağa geldiği ve ele geçirilemeyen tabanca ile eve doğru 4 el ateş ettiği kaydedildi. İki fişeğin darbe izi almasına rağmen patlamadığı belirtilen fezlekede, diğer iki el atıştan birinin Mutlu Kaya nın başına isabet ettiği ifade edildi. Sokak içerisinden Mutlu Kaya nın vurulduğu eve bakıldığında buzlu camdan içeride bulunan kişilerin çok net bir şekilde fark edildiğini vurgulayan savcı fezlekede şu ifadelere yer verdi; Şüphelinin etkili silah ile etkili mesafeden 4 el ateş etmesi, bu fişeklerden ikisinin elinde olmayan nedenlerle ateş almaması hususu dikkate alındığında Veysi Ercan ın Mutlu Kaya yı doğrudan kastla hareket ederek öldürmek istediği anlaşılmıştır.  

Şüphelinin kasten öldürme suçuna elverişli hareketlerle başlayıp, elinde olmayan nedenlerle tamamlayamadığını belirten savcı, Veysi Ercan ın Mutlu Kaya ya yönelik gerçekleştireceği silahlı eylemi daha öncede tasarlamış olduğunun gerektiğini vurguladı.EN ÇOK OKUNANLAR

SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

1 SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

Samsunspor'da tedarikçi bulundu

2 Samsunspor'da tedarikçi bulundu

Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

3 Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

Karadeniz'e yeni stad

4 Karadeniz'e yeni stad

Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

5 Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

Samsunspor'da uzun mesai

6 Samsunspor'da uzun mesai

Enes'in sözleşmesi uzatıldı

7 Enes'in sözleşmesi uzatıldı

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş: 'Yıkım ekibi'ne geçit yok'

8 AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş: 'Yıkım ekibi'ne geçit yok'

Atatürk'ün kayıp çantası Karadeniz'de bulundu

9 Atatürk'ün kayıp çantası Karadeniz'de bulundu

Gözün aydın İlkadım...

10 Gözün aydın İlkadım...