Validen İşverene Ücret Tepkisi

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, özel sektörün az ücret vermesi sebebiyle gençlerin devlet memuru olmayı hayal ettiğini belirterek, “Günümüz Türkiye koşullarında asgari ücretle geçinmek zor. İşverenlerimiz biraz daha fedakarlık yapmalıdır” dedi.

Validen İşverene Ücret Tepkisi

Bir süre önce Ordu Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda ‘Kariyer Günleri’ne konuşmacı olarak katıldığını, kendisini dinleyen 300 kadar öğrenciye girişimci olmalarını tavsiye eden bir konuşma yaptığını belirten Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, burada bir anket yaptığını ve ilginç bir sonuç aldığını belirtti. Vali Balkanlıoğlu, “Öğrencilere sordum, içinizde devlette çalışmak isteyen var mı diye. İstisnasız hepsi parmak kaldırdı. Çalışmak istemeyen var mı diye sordum, hiç kimse parmak kaldırmadı. Günümüz gençleri devlette işe girme ya da güçlü kurumsal kuruluşlarda ‘devlet memuru’ gibi bir işe girmeyi düşünüyor. Düşünün devlet bankaları bile devlette çalışmayana kredi vermekte nazlanıyor” diye konuştu.

Ordu’nun bir ilçesinde bin işçi istihdam kapasiteli tekstil fabrikası olduğunu, burada 350 kişinin çalıştığını belirten Vali Balkanlıoğlu, “Belediye başkanı kapı kapı dolaşıp çalışacak işçi arıyor ama bulamıyor” diye konuştu.

İŞVERENE ”ÜCRETİ PARÇA PARÇA VERMEYİN” ÇAĞRISI

İşverenlere çağrıda bulunan Vali Balkanlıoğlu, işçilere ücretlerini zamanında vermelerini istedi. Vali Balkanlıoğlu, “Biraz da işverenlerimizin onlara (işçilere) hak ettiği ücreti vermeleri lazım. Bazen geciktiriyorlar, işçinin alnının teri kuruyor ondan sonra veriyorlar veya parça parça veriyorlar. Kendisi çok para kazandığı halde işçilerine az para veriyorlar. Kabul edelim ki bugünkü Türkiye koşullarında bir ailenin asgari ücretle geçinmesi zor. Kira veriyorlar, çocuk okutuyorlar. Adı üstünde asgari ücret. Yani asgari geçim standardı olan bir rakam. İnsanlar bir yerde asgari ücretle yoğun çalışmaktansa bazen daha düşük yoğunluklu işlerde çalışmayı, hatta hiç çalışmamayı bile tercih ediyor. Bu insanlar acaba işi niye beğenmiyorlar, yoksa işin zorluğuna göre verilen ücreti mi beğenmiyorlar? İşveren biraz daha fazla fedakarlık yapıp biraz fazla ücret verilebilir mi, onu da gözden geçirmelerinde fayda var” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Terme aşkı şair yaptı

1 Terme aşkı şair yaptı

Şeytana yenilmek...

2 Şeytana yenilmek...

Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

3 Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

4 Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

5 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

6 22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

Samsun'da öğrencilerden 'İlk Kıvılcım' belgeseli

7 Samsun'da öğrencilerden 'İlk Kıvılcım' belgeseli

Halk müziği rüzgarı esti

8 Halk müziği rüzgarı esti

Terminalde şüpheli koli alarmı

9 Terminalde şüpheli koli alarmı

Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı

10 Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı