Yağda büyük vurgun

Karadenizbirlik Genel Müdürü Ünal Eraslan, ihraç yapılmak şartıyla yine sıfır gümrükle getirilen ayçiçeklerinin işlenmesi ve düşük vergili GDO lu soya yağlarıyla büyük vurgun yapıldığını söyledi

Yağda büyük vurgun

Karadenizbirlik Genel Müdürü Ünal Eraslan, teknik ve endüstriyel amaçlı yüzde sıfır  gümrükle boya, kozmatik, sabun gibi maddelerin üretiminde kullanılmak üzere ithal edilen yağların, gıda amaçlı piyasaya verilerek; yüzde 36 olan gümrük vergisi yüzde sıfır uygulanarak işlemek üzere getirelen ayçiçeklerinin de iç piyasaya verilerek yağda büyük vurgun yapıldığını ileri sürdü.

DEVLETE VERGİ KAYBI
Son zamanlarda, yemeklik ayçiçeği yağlarında tespit edilen taklit ve tağşiş olaylarının oldukça arttığını belirten Eraslan, bu durumun ithalata bağımlı olan bitkisel yağ sektörünü sıkıntıya sokarak haksız rekabete neden olduğunu, devleti de önemli ölçüde vergi geliri kaybına uğrattığını söyledi. Eraslan En önemli problemlerden biri dâhilde işleme rejimi kapsamında ithal edilen ham ayçiçek yağları olup, yüzde 36 olan gümrük vergi oranı yüzde sıfır uygulanarak ithalat yapılmakta, karşılığında yapılması gereken ihracat ise iç piyasaya sürülerek ciddi bir fiyat erozyonu yaratılmaktadır. Diğer yandan, teknik ve sınaî amaçlı yüzde 0 gümrük vergili olarak boya, kozmetik, sabun gibi sanayilerde kullanılmak üzere getirilen bu yağların ithalat amaçlarında kullanılmayıp, gıda amaçlı iç piyasaya arz edilmesi de ayrı bir sorundur dedi.

GDO LU SOYA YAĞLARI PİYASADA
Karadenizbirlik Genel Müdürü Ünal Eraslan, GDO lu soyadan elde edilen yağları, ayçiçek yağlarına karıştırılmasının da endişe verici olduğunu ifade ederek şunları söyledi: Yine düşük vergili olarak ithalatı yapılan ayçiçeği kırığından ve yem amaçlı olarak ithalatına izin verilen GDO’lu soyadan elde edilen yağların gerçek amaçları dışında kullanılarak ayçiçeği yağlarına karıştırılması da endişe vericidir. Ayrıca kayıt dışı ve merdiven altı üretimler, doğru çalışan kurumların rekabet şartlarını zorlaştırmakta, hatta sektörden çıkmalarına dahi neden olmaktadır. Tüm bu nedenlerle giderek artan taklit ve tağşiş sorunu, kayıt dışı faaliyetler, cezaların caydırıcı olmaması, firmaların ifşa edilmemesi ve denetimlerin yetersizliği gibi nedenlerle çözüme kavuşturulamayarak darboğaz oluşturmuştur.

TÜKETİCİ ALDATILIYOR
Son zamanlarda piyasaya ayçiçeği yağı diye sunulan ambalajlarda, yüzde 100’e varan soya veya kanola, keten, aspir, palm gibi daha ucuz karışımların tespit edilmesinin son derece üzücü olduğunu kaydeden Eraslan, Etiket bilgileri ve görsellerinin de ambalaj içeriği ile uyuşmaması tüketiciyi aldatmakta, bu yağların miktarlarının tespitindeki zorluklar ve karışım yağlar mevzuatı da bu suiistimale fırsat vermektedir. Marka adlarındaki benzerliklerle ortaya çıkan taklit de ayrı bir sorundur. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde taklit ve tağşişe karşı cezai yaptırımlar, ifşa ve faaliyetten men ile ilgili gerekli yasal düzenlemeler üzerinde çalışmalar yürütülmektedir. Geçtiğimiz 5 yılda ham ayçiçeği yağı fiyatlarının artmasına rağmen rafine ayçiçeği yağı fiyatlarının yatay bir seyir izlemesi hatta düşmesi de bu durumu doğrulamakta olup uzun yıllardır devam eden düşük kar marjları da sektörümüzün en önemli sorunlarındandır ifadelerini kullandı.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

1 Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

2 Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

Karabük'teki trafik kazası

3 Karabük'teki trafik kazası

Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

4 Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi

5 Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi