KİLİSEYİ SATIP ...

Mardin’de İbrahim Aycun adlı şahıs, satışa çıkardığı Mor Yuhanna Kilisesi nden elde edeceği gelirle cami yaptıracak.

KİLİSEYİ SATIP ...

Mardin’de 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Mor Yuhanna Süryani Kilisesi, internette bir emlak satış portalı üzerinden 12 milyon 500 bin lira karşılığında satışa çıkarıldı. Tapusu İbrahim Aycun adına kayıtlı olan Mor Yuhanna Kilisesi 2009 yılında Mardin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu onayı ile tescillendi. 
İbrahim Aycun’un Mor Yuhanna Kilisesi nin satışından elde edeceği gelirle cami yapmak istediğini iddia eden Aycun’un komşusu esnaf Uğur Seyitoğlu, İbrahim amca çok yaşlı ve hastalıklarla uğraşıyor. Hayır yapmak istediğini ifade ediyordu. Kendisi kiliseyi satıp elde edeceği gelir ile Mardin’e cami yapacağını anlatırdı dedi.
Kilisenin marangozhane olarak kullanıldığını kaydeden esnaf Bedrettin Sadioğlu ise, bakımsızlık nedeni ile kilisenin şu an harabe durumda olduğunu kaydetti.
 

SÜRYANİLER TEPKİLİ
Mardin’de yaşayan Süryaniler ise kilisenin satışına tepki gösterdi. Mor Yuhanna Kilisesi nin satışını duyduğunda çok üzüldüğünü belirten Mardin Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, 4. yüzyıldan kalma antik bir kilisenin satışa çıkarılması nedeni ile hayrete düştüklerini ifade etti. Mor Yuhanna Kilisesi nin Diyarbakır Kültür Koruma Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş bir kültür varlığı olduğunu ifade eden Akyüz, Kilisenin sahibi İbrahim Aycun ile uzun zamandır tanışıyoruz. Uzun süreli bir dostluğumuz var. Kendileri imanlı ve mütevazı bir kişiliğe sahiptir. Kiliseyi defalarca kendisinden istedik. Kilisenin ambar olarak kullanılmasına gönlümüz razı olmadığı için birçok kez bize vermesini istedik. Kötü şartlardaki antik kiliseyi bize vermesini istememizdeki neden tadilatını yaptırıp Mardin turizmine kazandırmaktı diye konuştu.
Mor Yuhanna Kilisesi nin korunması gereken bir kültür mirası olduğunu anlatan Akyüz, Her seferinde bize sunduğu bedeli ödemekte zorlanacağımızı söyledik. 5 yıl önce 2 milyon Türk lirası istedi. Şimdi de 12 milyon Türk lirası gibi bir bedelle satışa çıkardı. Biz bu büyük meblağları ödeyecek durumda değiliz. Kendisine kiliseyi bize verdiğinde küçük bir hediye sunacağımızı, kilise bahçesine heykelini dikeceğimizi söyledik. Ancak çabalarımız sonuçsuz kaldı şeklinde konuştu. Kiliseye biçilen bedeli ödeyecek imkanlardan yoksun olduklarını vurgulayan Akyüz, devletin sorunun çözülmesi için devreye girmesi gerektiğini kaydetti. EN ÇOK OKUNANLAR

Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

1 Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

Marsilya, tura göz kırptı

2 Marsilya, tura göz kırptı

Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

3 Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

4 Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

5 Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

6 Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi

7 Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi

İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

8 İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

9 Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

Samsun Canik'te 'müzik dolu' günler

10 Samsun Canik'te 'müzik dolu' günler